Když se řekne tahová fantasy strategie, vytane většině hráčů na mysli proslulé jméno Heroes of Might and Magic. Série, se kterou mají spojené jen ty nejlepší zážitky. A je docela jedno, zda zrovna vycházela pod 3DO či Ubisoftem. Její principy jsou tak silné, že by je mohlo pokazit jen naprosto diletantské zpracování. To se naštěstí ještě nestalo.
Málo se ví, že nápad na stvoření Heroes of Might and Magic nepřišel jako blesk z čistého nebe. Tedy pokud bychom tomu blesku nechtěli říkat King's Bounty. Na osmnáct let starou hru už se prakticky zapomnělo, je to ale právě ona, která postavila základy dnes tak oblíbenému žánru. Její remake je tak více než vítaným přírůstkem do herního portfolia každého, koho mrzí, že už dlouho nevyšly nové Heroes. Malým varováním pro nás bylo místo vzniku předělávky – Rusko. Obavy z přeplácanosti, jak to hoši vodkou živení umí, se ale ani v nejmenším nepotvrdily.
#hodnoceni
Pokud jste hráli v původní King's Bounty, budete si v remaku vyznačeném podtitulem The Legend připadat jako doma. Na začátku si vyberete jednu ze tří hrdinských tříd: paladina, bojovníka či mága a vrhnete se do nebývale dobře a přehledně načrtnutého dobrodružství. Ovládání je tak intuitivní, že ani neupotřebíte tutoriál. Ten tu sice je, ale zdaleka vám otravně neradí, co mačkat, abyste vyvolali tu kterou akci. Z několika zkoušek zadávaných vaším mentorem to vyplyne jakoby mimochodem. Detail, ale při bližším ohledání hodně důležitý. Málokterá hra totiž dokáže takhle strhnout od prvních minut.
Na tom se však rozhodně nepodepisuje klasický fantasy příběh. Podobných už jsme slyšeli tolik, že je už snad nemůžeme házet ani do škatulky klišé. Děj se odehrává ve fantasy říši ovládané králem Markem, jemuž samozřejmě nesmí chybět vdavekchtivá dcerka, ani tradiční problémy. Do kdysi malebného království se začnou valit hordy zlořádů a monster, chtějících zdevastovat dosavadní pořádky. To je přesně úkol pro hrdinu hráčova formátu.
I když jsme zkraje hodně mluvili o Heroes of Might and Magic, neznamená to, že by King's Bounty bylo stejnou nebo výrazně podobnou hrou. Styčné plochy jsou sice velmi silné a znatelné, ale některé postupy se velmi liší. King's Bounty je například mnohem více jakoby normálním RPG. Máte pouze jediného hrdinu, pod jehož patronátem putuje celá jedna armádička. S tímto hrdinou, tedy s jedinou figurkou v koňském sedle, pobíháte po světě realtimovou formou. Jeden by skoro řekl, že je to další diablovský klon.
To by se ten někdo ale šeredně pletl. Namísto toho, abyste své nepřátele, symbolizované rovněž jediným modelem, uklikali, musíte je porazit v taktické bitvě. A právě odtud pramení ono srovnání s Heroes of Might and Magic. Jakmile totiž narazíte na armádu banditů či všelijakých kreatur, přechází hra do své další fáze. Po krátkém loadingu se ocitnete na hexagonovém poli, kde vidíte hezky vyrovnané všechny své i nepřítelovy jednotky (každý může mít jen pět typů), ale nevidíte hrdinu, který se bitev přímo neúčastní a případně jen rozesílá kouzla, která jste předtím získali ve formě svitků.
Jednotkami pohybujete tahovou formou, přičemž každá z nich má samozřejmě svá specifika – rozličné typy útoků, sílu, obranu a samozřejmě také akční bodíky, o něž může za jedno kolo poskočit. Vypadá to jednoduše, ale bitvy jsou taktickým orchestrem, kde zásadní roli hraje už jen výběr jednotek. Některé typy se nesnášejí (např. rytíři a nemrtví), takže je není radno nechat bojovat pohromadě, jiné zase fungují lépe v určitých podmínkách (vampíři v noci).
Je to zkrátka velká zábava, které by se člověk od něčeho, skrývajícího se pod pojmem „tahová strategie“ ani nenadál. Bez nadsázky se dá říct, že se boje vyrovnají svým protějškům z Heroes of Might and Magic. Jinak je ale King's Bounty spíše komornějším titulem. Například zcela odpadá nutnost starat se a budovat města. Zároveň armádu máte pouze jednu, takže nemusíte bojovat na více frontách. Zato se tu ale ve větší míře prosazují RPG prvky. Hrdina se vylepšuje ve vlastnostech a schopnostech. Důležité je dodat, že směr jejich vývoje skutečně ovlivní způsob boje.
Není radno opomíjet ani přínos zajímavých questů, které, nezávisle na slabším příběhu, dobře tvoří atmosféru. Větší dynamika a intenzita hry je dána také soustředěným bojem s velkými bossy, které tu a tam potkáte. Aby toho nebylo málo, můžete se ženit a dokonce počínat děti. Samozřejmě se zištnými bonusy.
King's Bounty: The Legend nás moc příjemně překvapilo. Tak kvalitní hru a remake zároveň jsme věru nečekali, obzvlášť když ho má na svědomí dosud neznámé ruské studio Katauri. Tenhle titul je skutečně dobře promyšlený, zábavný a návykový. Pravda, v porovnání s Heroes of Might and Magic není tak trvanlivý, ale čtyři nebo pět desítek hodin u něj strávíte přehledem. Ne snad kampaní, ta je kratší, ale i samostatnými scénáři či multiplayerem. A víte co – možná to bude ještě déle. Určitá stereotypnost o sobě sice ve chvíli, kdy objevíte vše, co hra nabízí, dá vědět, ale ani tehdy King's Bounty neztrácí své objektivní kvality.