RECENZE: Karibik - Smrtící perla Atlantiku

David Bimka
6. 4. 2008 0:00
Zábavná desková hra z atraktivního prostředí pirátů
Foto: Hratelně.cz

V osmnáctém století byste na světě našli jen málo nebezpečnějších míst, než byly Karibské ostrovy. Pravda, kradlo se a rabovalo na všech světových mořích bez výjimky, ale Karibik byl ve své době něco jako Palestina dnes. Třelo se tu o sebe příliš mnoho zájmů příliš mnoha mocností. A to by bylo, aby se v tom neuživilo pár raubířů na lodích.

Hru *Karibik* mají na triku dva autoři, jejichž slavní jmenovci pozměnili běh světových dějin. Asi není na místě pátrat, zda dvojice Antonov-Schliemann skutečně patří do dynastií vynálezců dopravních letadel a objevitelů Tróje, nicméně to rozhodně stojí za zmínku.
V krabici najdete kromě herní mapy Karibských ostrovů také žetony sudů s rumem a beden s poklady, stojánky a především sadu šesti skládacích lodiček. K počítání bodů pak slouží plastikové mince. Celé zpracování působí příjemně a přehledně. Smyslem hry je (překvapivě) nahrabat co nejvíce pokladů. K tomu slouží pirátské šalupy, které křižují moře po jednotlivých sektorech. Hráč je však nemůže ovládat přímo, ale musí jejich posádky intenzivně podplácet rumem.

Foto: Hratelně.cz

Bohaté přístavy
Ve hře se nachází šestnáct přístavů. Na ty se na počátku rozmístí bedny s poklady. Nevyjde ale na každý a další se budou dokládat až v průběhu hry. Hráči pak mají pro poklady vyhrazeny cílové stanice v podobě "bezpečných přístavů", kam svážejí lup. Pokud se jim podaří dostat až sem, inkasují peníze. Partie začíná tím, že se rozmístí šest pirátských lodí do svých startovních pozic a hráči nafasují úplatky v podobě žetonů s barely. Ty jsou opatřeny čísly od mínus jedné až do pěti.
Na začátku každého kola přiřadí hráči tajně jedno z čísel na barelech jedné z lodiček. Jeden barel zbude, ten hráč odloží stranou. A teď se teprve rozjede úplatkářská jízda, ze které by se i našim úředníkům protáčely panenky. Postupně hráči odhalují svoje nabídky od lodi A (Arriba), která táhne vždy jako první, až po loď F (Fuego). Ten, který dal posádce nejvíc, se lodi zmocní a táhne ji kýženým směrem k nejbohatšímu pokladu. Pokud došlo k remíze, hráči využijí kartičku, kterou předtím položili stranou, jako převažující argument, proč by měli bohatnout právě oni. Pokud se i tady shodnu, loď zůstane stát. Každá kocábka urazí tolik polí, kolik jí hráč dopřál barelů. Loď pak může s poklady libovolně manipulovat, nabírat je nebo je i krást z jiných okolo plujících šalup.
Na konci každého kola se pak doplní dvě náhodně vylosované bedny na volné přístavy a jede se dál, dokud hráči nedosáhnou stanovené hranice uloupených peněz.


Taktika a intuice

*Karibik* je koncepčně nesložitá hra a osvědčuje se v ní ono zlaté pravidlo, že v jednoduchosti je síla. Celá partie vypadá jako jedna veliká honička, kde každý krade každému, nebo ho alespoň z prosté radosti škodit podtrhne barelem s číslem mínus jedna. Komunikace je mezi hráči mizivá, to ale vyvažuje nutnost velmi dobře předvídat a kombinovat na tah dopředu. A komu se nechce kombit, může vždycky zapojit svoji intuici. Ona je to totiž pro piráta, který nechce skončit jako žrádlo pro žraloky, ta nejdůležitější vlastnost.

Karibik
Autoři: Michail Antonov & Jens Peter Schliemann
Počet hráčů: 2-4
Doba hry: cca 30 min.
Výrobce a foto: Wining Moves
Cena: 550 Kč

Hodnocení: 70 %

Článek původně vyšel v magazínu Pevnost.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy