RECENZE: Kanes Wrath - nastolte totální chaos!

Petr Ciesarik
31. 3. 2008 0:00
Plešoun Kane se vrací a je rozzuřený více než kdy dřív!
Foto: Hratelně.cz

Nesmírně populární strategická série Command & Conquer se loni na jaře vrátila v plné parádě. Doposud poslední kousek s podtitulem Tiberium Wars (u nás solidních 81%) sklidil značný úspěch a v žádném případě se nedá říct, že by dělal této legendě ostudu. Naopak, návrat to byl vskutku povedený. EA neváhá a servíruje nám datadisk s názvem Kane's Wrath, který kromě nových jednotek přináší mód "Dobývání světa" a spousty nových map do skirmishe.

Vzhůru do minulosti
V hlavní kampani se vám pod ruku dostane frakce NOD a v celkem třinácti misích si zahrajete v několika časových úsecích. Trošku zamrzí absence kampaní za ostatní frakce. Nemůžeme být ale nijak překvapeni, EA jsou známí svým chytrým ždímáním peněz z datadisků, a tak neuběhne pár měsíců a určitě se dočkáme ohlášení dalšího přídavku. Nicméně, co mě relativně potěšilo, byla délka kampaně, která rozhodně nějaké to odpoledne vydrží.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Kane's Wrath začíná po druhé tiberiové válce, či-li ještě před C&C: Tiberium Wars a vaším úkolem bude sjednotit roztříštěný NOD. Do služby vás povolává Kane, o kterém si všichni myslí, že zahynul, což mělo za následek zmatky v NODu. Příběh je pojat celkem zajímavě a postupně se dostanete až k očekávané invazí Scrinů. Pochválit rovněž musím vzájemné propojení dějové linky s Tiberium Wars, kdy si dokonce zahrajete jednu misi z úplně jiného úhlu pohledu. Mise jsou různorodé, tu musíte zničit prototyp GDI tanku Marv, jindy si vyzkoušíte "chodící" misi a nechybí ani klasické "obsaď a ubraň".

Mezery mezi jednotlivými misemi vyplňují hrané filmečky, sérii C&C tolik charakterizující záležitost. Novou tváří v těchto sekvencích se stala sličná Natasha Henstridge, která vás svým bujným poprsím donutí k tomu, abyste filmečky neodklikávali.

Foto: Hratelně.cz

Jako za starých časů
To, že se v kampani dostanete do dob prakticky hned po Tiberian Sun, neznamená pouze jakýsi posun v ději "jen aby se neřeklo". Jedná se o návrat do starých dob se vším všudy. Srdce fanouška zaplesá okamžitě v momentu, kdy se na scéně objeví jednotky jako Titan a Wolverine, u NODu zase přiklušou kyborgové. No prostě nostalgie jak má být. Nově každá frakce vlastní super jednotku, jenž má ukázat, kdo je na bojišti pánem. GDI se pyšní doslova pojízdnou pevností Marv, Scrini bojiště plení Poutníkem a NOD hájí své rudé barvy Spasitelem, který se mi jevil jako největší slaboch ze zmiňovaného trojlístku.

Tím se pomalu dostáváme k další novince v Kane's Wrath. Jednotlivé strany jsou rozděleny na tzv. subfrakce. GDI má například pod sebou strany Ocelové drápy a ZOCOM, NOD po avizovaném rozpadu se rozrostl o Černou ruku a Kaneovo znamení a Scrini se můžou opřít o Žnec-17 a Poutník-59. Pokud umíte dobře počítat, tak vám to dá dohromady 9 frakcí, což je celkem solidní číslo, byť nelze počítat s až tak velkými rozdíly mezi frakcemi u každé strany. Každá z nich disponuje zvláštní, resp. odlišnou jednotkou, která je dostupná jen u dané subfrakce. Ocelové drápy vynikají v oblasti těžké techniky, kdežto ZOCOM spoléhá na vylepšenou pěchotu. Dá rozum, že takové vychytávky jsou přístupné pouze u dané frakce. Jednoduše řečeno, každá frakce má svou výhodu a nevýhodu. Stačí si pouze vybrat, která z devíti stran vám sedne nejlépe.

Foto: Hratelně.cz

Dobývání světa
Tahový mód a následná potyčka na bojišti v reálném čase. Poslední dobou nejčastěji vídaný trend ve strategických hrách. Ani série C&C tomuto rysu neutekla a v Kane's Wrath máme možnost si vyzkoušet tzv. mód "Dobývání světa".

Po výběru strany (pouze 3 základní, subfrakce jsou zakomponovány do svých mateřských frakcí) se před vámi objeví zajímavě zpracovaná mapa světa. Jasně je vidět, kde je území pokryto Tibériem, podle čehož pak musíte stavět základny, které vám generují peníze právě v takovém množství, v jaké blízkosti jsou postaveny u Tibéria. Základny lze umístit takřka kdekoliv, mapa není rozdělena na žádné části, jak bývá většinou zvykem u jiných strategií s tímto konceptem. Na vše máte volnou ruku, to samé platí o posunu armády.

Foto: Hratelně.cz

Jednotlivé základny lze následně upgradovat až na třetí úroveň, čímž se vám odemknou další stavby / oddíly jednotek. Armáda je verbována jednoduchým způsobem. Při rekrutování jednotek máte na výběr z několika předdefinovaných oddílů, které jsou poskládány z různých typů pěchoty, tanků, popř. letadel / vrtulníků. Avšak nic vám nebrání ve vytvoření si zcela vlastního pluku.

Důležitým aspektem v režimu Dobývání světa je vliv na populaci. Kolem každé základny je utvořen pomyslný rádius, podle něhož poznáte, kam až váš vliv sahá. Jedinou cestou k vítězství totiž není pouze totální vyhlazení nepřátel. Dokopat se k závěrečnému úspěchu můžete i nevojenskými úkoly. Abychom byli konkrétní, GDI stačí k vítězství ovládnutí 33% světových pevnin, NOD má naopak za úkol rozsévat chaos a jakmile zvýšíte v aspoň 24 městech nepokoje na plnou úroveň, máte vítězství v kapse. Vystavět 9 prahových věží je zase úkolem pro mimozemské Scriny.

Foto: Hratelně.cz

Osobně mi přišel zdejší systém nápaditý a neokoukaný a nedělalo mi žádné problémy si v klidu vychutnávat tuto novou věc v sérii C&C. Ano, je to tahový mód s bitvami v reálném čase, ano, najdeme to dneska už v každé druhé strategii, ale já osobně jsem se bavil a musím uznat, že systém, jaký zde autoři použili, má v sobě jakési zvláštní nepopsatelné kouzlo. A to se prostě počítá.

Bravurní práce?
Přestřelka (překlad pro skrimish) nabízí kvantum nových map pro vyřádění se ve volných chvílích a patříte-li mezi vášnivé hráče multiplayeru, pak ani tam nepřijdete o nové přírůstky. Navíc si zde můžete na rozdíl od Dobývání světa zvolit jednu z devíti výše zmiňovaných stran. Žel bohu, je to tak jediné, co Kane's Wrath v této oblasti nabízí. Vše jinak zůstává při starém.

Foto: Hratelně.cz

Audiovizuální zpracování se taktéž nedočkalo žádných výrazných změn. Zatímco u grafické stránky si mé orlí oko nevšimlo žádného posunu (až na pár nových efektů), hudební stránka byla lehce obohacena o pár nových motivů a melodických převratů. Dokonce zazní skladba z původního C&C (Act on Instinct) v modernější verzi a pokud už snad byla v Tiberium Wars, tak znalci jistě prominou.

Celkově vzato považuji C&C: Kane's Wrath za solidně odvedenou práci, za níž se manící z EA nemusí vůbec stydět. Je sice jasné, že všechny své trumfy nevytáhnou hned (pouze jedna kampaň za NOD) a nechají si něco na další přídavky, které na sebe nenechají určitě dlouho čekat. Série C&C táhne a pokud EA bude držet takto dobře stanovené standardy, nemusí to s Red Alert 3 dopadnout vůbec zle. Jen tak dál, pánové. Zatím vám to žeru i s navijákem.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy