Iron Man by měl být jedním z letoších blockbustrů jak na poli filmů, tak na poli her. Sám za sebe můžu říct, že (aspoň co se týče hry) díru do světa neudělá, ale je to důstojná adaptace komixu, což se zas tak často v herním světě nestává.
Překvapení! Příběh je opravdu příběh!
Fabulace je na tom tentokrát poměrně dobře – těží z filmu i komixu, herní scénaristé tedy neměli příliš náročný úkol i když má hra vlastní exkluzivní obsah. Hlavní hrdina je opravdu hrdina, a to dokonce s přídomkem „super“ - jmenuje sr Tony Stark, v civilu bohatý vynálezce a obchodník se zbraněmi. Sekunduje mu jeho sekretářka Pepper Potts a společník ve firmě (a pozdější nepřítel číslo jedna) Obadiah Stane.
#hodnoceni
Ve filmu je hrají skvělý Robert Downey jr., Gwyneth Paltrow a Jeff Bridges, tedy opravdu hvězdná sestava. Některé postavy, včetně hlavního hrdiny namluvili původní herci, ovšem čistě z vizuálního hlediska se moc nepodobají - Tony Stark i Obadiah Stane ještě docela ujdou, ale Pepper se opravdu moc nepovedla.
Dále čtěte:
Recenze na film Iron man
Historie komixové postavy Iron Man
Náš brzký superhrdina je zpočátku jen rozmazlený a bohémský miliardář který si užívá života. Jelikož se ale pohybuje v nebezpečném byznisu se zbraněmi, jedného dne je unesen, a místo toho aby pro svého únosce vyvíjel zbraně, sestaví si vlastní „iron suit“ - tedy kovový superoblek, který mu umožňuje létat, chrlit oheň či střílet rakety (později jej pak značně modifikuje o spoustu nových vychytávek, jako je střelba energetických paprsků nebo obrovská síla). Na rozdíl od jiných podobných komixových postav tedy své schopnosti získal svépomocí a ne mutací či narozením na jiné planetě. Ze zajetí se záhy dostane, uvědomí si jak špatným místem se náš svět stal a začne bojovat proti teroristům kteří používají zbraňové systémy jeho vlastní společnosti, až nakonec zjistí, že ho zradil vlastní partner ze kterého se stane jeho hlavní soupeř, obávaný Iron Monger.
Kvalitní řemeslná práce lepší nedotaženým experimentům
Hra má tři úrovně obtížnosti, z nichž už ta prvá dá v pozdějších fázích chvílemi zabrat. Není to úplně zásluha chytrých a silných nepřátel, spíše poměrně náročného ovládání. Musíte totiž najednou zvládnout létat (levý trigger nebo bumper + levý analog), mířit (pravý analog), střílet (pravý trigger nebo bumper nebo tlačítko Y) případně vypouštět obranné návnady (tlačítko X), zapnout forsáž (tlačítko A) nebo chytat ve vzduchu letící rakety a letadla / na zemi se ručně vypořádat s tanky a vojáky (tlačítko B). Využívat několik tlačítek najednou nás nutí téměř každá hra, ale v tomto případě je dění tak hektické a ovládání tak necitlivé, že než si zvyknete, budete dokola opakovat nejednu misi. Když si to konečně zažijete, náročnost ještě stoupne, takže budete opakovat mise hodně často, zejména pokud si zvolíte vyšší obtížnosti. Naštěstí jsou mise dost krátké, tudíž hra udrží vaši pozornost a i když je občas frustrující, alespoň nenudí. Jinak je boj hodně zábavný, totálně frenetický a akční až arkádový (v dobrém slova smyslu.) Zpracování a herní mechanice jinak nic nechybí, ačkoliv nijak neoslňuje.
Vaše úkoly budou poměrně stereotypní – najdi, zabij, ochraň, zachraň, znič. Každá mise má rovněž druhotné cíle – co nejnižší ztráty na civilním obyvatelstvu, případně časový limit a podobně. Když je nesplníte, pouze vyděláte méně peněz na upgrady vašeho obleku. Tento nápad zaručuje znovuhratelnost za účelem rychlejšího získání vylepšení, která naštěstí dostanete tak či onak, akorát vám to trochu více zkomplikuje život. Pro mě to boužel nebyla dostatečná motivace na znovuzahrání, ale proti gustu... Kromě klasických příběhových misí se zde odemykají i tzv. „one man army“ mise, kde je vaším jediným úkolem zničit za určitý časový úsek určitý počet nepřátel v již dohrané lokaci a vaší odměnou bude například raná verze iron suit. Opět pro někoho důvod k znovuzahrání. Bez těchto možností byste Iron Mana pokořili během jediného dne, což už je za téměř dva tisíce korun na hranici přijatelnosti.
Závěr
Graficky hra moc nevyniká – poměrně často jsem narazil na ošklivou texturu v nízkém rozlišení, herní svět je poměreně jednotvárný (buď poušť, zasněžené hory nebo bezejmenné město.) Nebýt postprocesingu a pěkných momentů kdy rychlostí zvuku svištíte kaňonem, aby jste záhy vyletěli nad hezky zpracované moře, udělali vývrtku a sestřelili několik nepřátelských helikoptér za hřmění efektních hollywoodských výbuchů, vše by vypadalo jak na Playstation 2. Filmové sekvence jsou na tom lépe, ale kvality animaček z her jako Mass Effect nebo GTA4 zdaleka nedosahují.
Iron Man je snad až nečekaně zábavná akčně-arkádová komixová adaptace s poměrně originální herní mechanikou a celkovým dojmem z hraní. Ostatní složky hry jsou na průměrné úrovni, takže moje hodnocení nemůže být nijak závratně vysoké, fandové komixu si můžou přidat ještě 10%.