První setkání s Gran Turismo 5 Prologue mi připomnělo první okamžiky strávené s konzolí PlayStation 3 krátce po jejím uvedení na trh. V obou případech si člověk připadá, jako by měl tu čest s něčím luxusním. Jakmile vás však lesk - ať už konzole v obýváku nebo auta v menu GT5 - přestane oslňovat, je po nadšení. Konzoli chyběly kvalitní hry (stále mluvím o období několika měsíců po uvedení) a GT5 Prologue pozbývá zase obsah.
#hodnoceni
Od vydání japonské verze hry, což se událo v prosinci minulého roku, toho ale mnoho přibylo. Zatímco tehdy jste si mohli v menu vybírat mezi módy Arcade a Events, dnes, po updatu (na verzi Spec II) a vydání evropské edice, je k dispozici i multiplayer a to jak lokální, tak i online. Tím zásadním módem je bezesporu Events. Jde o sérii zhruba čtyřiceti závodů rozdělených do čtyř (výkonnostních) tříd. Jak asi tušíte, začíná se od píky, tedy od levného, "céčkového" vozidla. Odměny za umístění v závodech jsou ale velmi štědré, takže si již brzy budete moci koupit auto o třídu lepší. Nabídka vozů (s výjimkou několika konceptů) je na rozdíl od seznamu závodů zcela otevřená a jediné na čem záleží, je výše vašeho virtuálního konta.
V tomhle shledávám trošku problém. Pokud jste hnáni touhou po tom "vlastnit" určité auto, pak můžete kampaň ošidit tím, že budete vyhrávat stále dokola ten nejjednodušší závod a neustále za něj kasírovat peníze. Velká část z nabídky závodů je navíc otevřena pro všechna vozidla, a tak klidně může dojít k situaci, že si budete vozit zadek ve formuli, zatímco ve zpětném zrcátku uvidíte soupeře namačkané v minicooperech. Můžete namítat, že si tím člověk akorát sám zkazí hru, ale jakmile uzříte nabídku aut, pochopíte. Nicméně je i spousta závodů, jež lze absolvovat pouze ve vybraných modelech, čímž se onen neduh částečně stírá.
Větší problém je s nabídkou Events. Zmiňovaných čtyřicet závodů není totiž ničím jiným, než výsledkem kombinací tří typů závodů a šesti okruhů (a jejich různých variant). Vedle obyčejného "kdo dojede do cíle jako první, ten vyhrává" si vyzkoušíte Time Trial a zábavné mise, v jejichž rámci musíte během jednoho jediného kola předjet všechny soupeře. Poslední jmenovaný typ mě opravdu dostal, protože cesta za vítězstvím netkví jenom v jízdě bez kolizí, ale hlavně v potlačení odporu vzduchu (tak, že se ukrýváte v "kapsách" vytvořených soupeři).
Z celkové šestice tratí se mi opravdu zalíbila jen jediná - ta londýnská. Během přemýšlení nad tím, kde na úzké trati předjedete ty před vámi, se můžete kochat detailně zpracovaným centrem. Zbylých pět tvoří obyčejné závodní okruhy, snad jen s výjimkou horské Eiger Nordwand, ale ta už byla k vidění ve hře Gran Turismo HD. Bohužel, zpracování těchto okruhů vývojáři vyloženě odflákli. Působí to trošku jako pěst na oko: model auta překypující polygony brázdí silnici obklopenou nekvalitními, zjevně recyklovanými texturami. Prostředí je navíc naprosto mrtvé. V době, kdy lze v závodnících hrách sledovat odletující drny trávy po vyjetí auta z trati, jsou falešné trávníky a pískoviště, do něhož nevyryjete ani stopu, přežitkem. O absenci kolizního modelu automobilu ani nemluvě - i když tento neduh brzo napraví patch.
Na silnici se ale auta chovají tak, jak mají. Perfekcionismus tvůrčího týmu uvidíte, když budete procházet nabídkou vozů, uslyšíte, jakmile sešlápnete plyn a ucítíte krátce po startu. Auta se chovají rozdílně, zda autenticky, to nemohu posoudit, neboť většinu z nich jsem ani neviděl na vlastní oči, natož abych kdy usedl za jejich volant. V tomhle ohledu bych jenom vytknul akorát chudobné možnosti nastavení a tuningu vozidel.
Modely vozů jsou zpracovány naprosto dokonale a dokonce ani interiéry nebyly tentokrát opomenuty. Škoda, že v průběhu závodů kazí zážitek nekvalitní (a při náhledu z větší dálky někdy i blikající) stíny. I přesto lze říct, že Gran Turismo 5 Prologue je vizuálně nejatraktivnějším "závodním simulátorem" dneška. Hra běží v módu 1080p a to standardně na šedesáti framech za sekundu (a na třiceti v replay záběrech).
Velkou novinkou v rámci série je navýšení maximálního počtu aut na trati. Nyní může na okruh až šestnáct aut a to jak v singlu, tak i v multiplayeru. Výrazné zlepšení je znát také v chování počítačem ovládaných oponentů. Na rozdíl od starších dílů série a první verze GT5 Prologue se AI chová lidsky, to znamená, že ne vždy drží ideální stopu a někdy i fatálně chybuje.
Multiplayer nabízí kolem třicítky závodů, bohužel možnost vytvořit si svůj vlastní tu není. Při jeho testování mě nepotkal ani jeden lag, nicméně auta soupeřů často lítala od mantinelu k mantinelu, což nepůsobí zrovna pěkně. Těžko říct, zda je něco se síťovým kódem hry nebo jestli má 70% uživatelů PlayStationu nevyhovující internetové připojení.
Když jsem recenzoval původní japonskou verzi pro pořad Cheat, řekl jsem, ať si diváci počkají na vydání evropské verze, která toho nabídne víc. Tak se i stalo, přesto se absolutnímu "berte všemi deseti" stále bráním. Přiznávám, že hra má určité kouzlo a líbí se mi, že vývojáři plánují její další vylepšování, avšak i když mají být updaty nejen technického rázu, ale také obsahového, pořád je Gran Turismo 5 Prologue pouhým (naducaným) demem za tisícovku.