Spin-offy, spin-offy, spin-offy. Váš milovaný svět, vaši oblíbení hrdinové, stokrát jinak, ne vždy dobře a nikdy tak úžasně jako napoprvé. Když byl steampunkový svět Final Fantasy VII obdařen rozporuplnou akcí Dirge of Cerberus, spousta hráčů zpozorněla a mrzké prodeje a drtivé kritiky napověděly soudruhům ze Square-Enixu, že tudy cesta nevede. V Japonsku však nechtěli nechat obrovský kult FF VII ležet ladem, a tak vznikl další spin-off, tentokrát prequel. BUM, trefa do černého, spin-offy jsou mrtvé, ať žijí spin-offy. Buďme za ně rádi a doufejme, že se vždy budou snažit pokořit vysokou laťku nasazenou MGS: Portable Ops nebo právě Crisis Core.
#hodnoceni
Zpátky v Midgaru
Crisis Core je hra pro fanoušky univerza Final Fantasy VII. Netají se tím tvůrci, pochopili jsme to my a nepochybujte o tom ani vy. Stovky narážek, známých charakterů, lokací a dalších drobností vykouzlí nostalgický úsměv na tváři každého, kdo nejpoutavější záchranu světa v historii videoher prožil na vlastní kůži. Není třeba dvakrát zdůrazňovat, že pro FF veterány je Crisis Core absolutní povinností.
Na druhou stranu je scénář napsaný dost inteligentně na to, aby se v něm neztratil ani nováček a příběhová linka, která doslova čiší emocemi, je dostatečným lákadlem pro každého. Hlavním hrdinou je Zack, člen elitní vojenské jednotky SOLDIER energetické společnosti Shinra, která má pod palcem půl světa a totální kontrolu nad největším městem Midgarem. O tom, že Shinra nemá úplně čisté ruce, se přesvědčí i jiní protagonisté, Angeal, Genesis a Sephiroth. Odhalování dalších a dalších zrůdností zamíchá kartami nejen ve vztazích SOLDIER elity ke svému zaměstnavateli, ale jak už to bývá, i s osudem celého světa. Jak mnozí z vás vědí, Shinra má talent na to poštvat proti sobě zabijáky, kteří jsou schopni jedním dobře mířeným sekem přepůlit mrakodrap.
Final Fantasy rychle a zběsile
Hra je na rozdíl od tradičních Final Fatasy akčním RPG, kde se kromě statistik a výbavy budete muset spolehnout i na své hbité prsty. Nemusíte se ale bát hektičnosti Devil May Cry (recenze 4. dílu zde), srdcem hry je stále příběh spolu s propracovaným systémem vylepšování vašeho hrdiny. Hlavní roli dostaly opět materie (jinak by to snad ani nešlo), nicméně místo jejich kombinování v předmětech je budete mixovat mezi sebou. Materií jsou stovky a jejich kombinací tisíce. Když k tomu připočítáte, že ke každému křížení můžete přihodit ještě libovolný předmět (který opět trochu zamíchá s výsledkem) a velký význam má i level samotných mixovaných materií, dostanete systém, který vás zabaví na dlouhé týdny a měsíce. Tedy za předpokladu, že propadnete kouzlu fúzování a nekonečného hledání dokonalé materie.
Jedním z mála prvků, který Crisis Core přejal z klasických Final Fantasy jsou náhodné souboje, které mají své kouzlo, ale časem dokážou být stejně otravné jako u svých JRPG předchůdců. Naštěstí si pozorný hráč časem může všimnout toho, že souboje nejsou až tak úplně náhodné a zbytečnému bojování se lze celkem bez problému vyhnout.
Ruská ruleta
Jako zcela náhodný prvek se jeví i ruleta, která se při boji neustále točí v rohu obrazovky. Na ruletu jsou odkázány všechny vaše limit breaky, tedy super silné údery s velice efektními animacemi, stejně jako summony, levelování materií a náhodné bonusy jako například dočasná imunita na magii nebo automatické počítání každého zásahu za kritický. I když ani tady není všechno tak náhodné, jak se na první pohled zdá, může být trochu mrzuté, že v situaci, kdy máte plný lifebar vyvoláte limit, který vám přidá 9999 HP a nepřátel se ani nedotkne. Naštěstí je okamžiků, kdy byste na limit breaku byli vyloženě závislí, minimum.
Příjemně překvapí i doba, kterou vám bude trvat, než se hrou prokoušete.
Pokud pojedete čistě po hlavní dějové linii a nebudete koukat nalevo napravo, uvidíte závěrečné titulky za nějakých patnáct hodin, což je na handheldovou hru doba téměř astronomická. Jsou tu ale ještě mise, obrovský seznam nepovinných vedlejších úkolů, díky kterým se Zack může dostat k tajným obchodům s neuvěřitelně silnými materiemi, speciálním předmětům a ultra tuhým bossům. Po necelých dvaceti hodinách intenzivního hraní jsem se dostal přibližně do 3/4 příběhové části a ukazatel splněných misí ukazuje pouhých 35%! Pro toho, komu by to náhodou bylo málo, hra nabízí ještě možnost projít si hru na vyšší obtížnost. Crisis Core je zábava na dlouho a i když dlouhé zimní večery už minuly, jistě pro zábavu, kterou nabízí, najdete čas. Věru příjemná změna po čtyřhodinovém God of War (a href="http://hratelne.centrum.cz/recenze/clanek.phtml?id=523193">recenze zde).
Nadstandardním zážitkem je audiovizuální pastva pro oko i ucho. Grafika exceluje především v enginových sekvencích, kde by herecké výkony virtuálních charakterů mohl závidět nejeden herec přiblblého nekonečného seriálu, jehož vztahy se scénáristou jsou zjevně velmi křehké. O hudbu se postaral japonský skladatel Takeharu Ishimoto, který odvedl skvělou práci, i když dominantou soundtracku jsou stejně remixy originálních skladeb z Final Fantasy VII od Nobuo Uematsa.
Crsis Core: Final Fantasy VII je zářným příkladem toho, jak by měla vypadat handheldová hra. Nabízí poutavý příběh, který strčí do kapsy většinu současných konzolových her, fungující RPG systém a tuny nepovinných vedlejších misí pro případ, že máte na hraní jen deset minut, než vám pojede autobus.
Fanoušci Final Fantasy VII ať si bez váhání k hodnocení přihodí 5%.