Nejen v našich končinách se seriál německé provenience Kobra 11 těší překvapivé oblibě. Ačkoliv nejde o nic moc převratného a mnozí kritici mediálního obsahu ji řadí k anglo-saskému braku, diváky osudy dálniční policie evidentně zajímají. Co na tom, že prakticky každý díl probíhá podle jednoho a toho samého mustru – natočeno bylo nějakých jedenáct sérií, což je jasné potvrzení obliby. A podle všeho se konec nechystá.
Ostatně, také počítačové hry podle tohoto seriálu mají bohatou historii. Vyšlo jich opravdu hodně, přičemž některé se nedostaly za německé hranice, ovšem v posledních letech se k nám i do světa dívají pravidelně. Ale stále se jedná o prachsprostý a nepříliš zajímavý budget. Autoři ze studia Synetic pro Burning Wheels již poněkolikáté slibovali změnu. Dodrželi slovo?
#hodnoceni
Hned na úvod musíme říct, že překvapivě dodrželi a Burning Wheels jsou tak o třídu lepším titulem, než všechno to, co se se značkou pojilo v minulosti. Vývojáři si evidentně vzali za vzor Grand Theft Auto 4. Ne, nečekejte žádnou gangsterku, ve které byste si mohli snad i zastřílet. Takhle daleko v Syneticu ještě nedošli. Nicméně se rozhodli věrohodně zpracovat jedno z německý průmyslových měst a nechávají po něm hráče svobodně se pohybovat. Přitom duch města docela funguje.
Narazíte tady na domy nejrůznějšího charakteru, kancelářské budovy, jeřáby, staveniště, fotbalové stadiony a další nezbytnosti, které takové metropoli nesmí chybět. Jenže chybí tu něco jiného, něco, co by městu dodávalo život – lidé.
Ulice jsou povážlivě prázdné a na živáčka nenarazíte, tedy pokud si ho nepředstavíte za volantem projíždějících vozidel. Tohle je docela škoda, protože dobře načatá atmosféra tak zůstává vězet někde na půli cesty a město působí zkrátka mrtvolně.
Navíc brzy zjistíte, že se tu sice můžete volně projíždět, ale najdete tu maximálně pár zkratek či skokánků, které pak lze využít při honičkách. Nic světoborného, nic, co by vás nutilo k průzkumu. Pár desítek minut je sice zábavné se po městě jen tak projíždět, ale nejpozději po hodině se vrhnete na plnění misí. To je prakticky jediný obsah, který hra nabízí. A je třeba říct, že není vůbec špatný. Do zhruba čtyřicítky úkolů se podařila nacpat značná míra variability. Budete převážet drahá vozidla, nabouráte gang, který se zformoval na motokárové dráze a samozřejmě při tom všem musíte honit prchající zloduchy. Budete to provádět zhruba v padesátce vozidel, která sice vypadají věrně, ale nejsou vybavena licencí. Ale čert to vem.
Autoři jsou zřejmě maximálně mírumilovní, protože se vzdali šance implementovat do hry i akční složku, která je nedílnou součástí seriálu. Zůstali tak pouze u ježdění, které je za to velmi zábavné. Studio Synetic má se závodními tituly značné zkušenosti a konečně se mu podařilo i pro Kobru 11 vytvořit povedený jízdní model, který ani po několika hodinách nenudí. Je to pochopitelně především arkáda, ale celkem uvěřitelně působící. V honičkách hraje svou roli i solidní umělá inteligence prchajících, kteří neváhají využít zkratek a často uhnou na poslední chvíli. Pokud se budete o improvizaci snažit vy, může se stát, že se ve městě kvůli nedokonalé navigaci ztratíte, nebo zvolíte slepou uličku. V řadě misí to znamená jediné: restart. Zejména ty pozdější totiž nejsou žádnou procházkou růžovým sadem.
Po grafické stránce není Cobra 11: Burning Wheels sice žádným zázrakem, ale na první pohled působí překvapivě robustně a kvalitně. Modely aut mají dostatek detailů, stejně jako okolí a destrukční model také není k zahození. Když to všechno podtrhneme a sečteme, vyjde nám, že tu sice nemáme geniální titul, který bychom za každou cenu doporučovali, ale poměrně slušnou, především závodní, hru, která se nebojí několika experimentů s úkoly a přinejmenším několik hodin dokáže dobře bavit. Jen škoda, že se autoři stále neodhodlali k výraznějšímu vytěžení licence.