Veškeré pařanstvo v českých luzích a hájích očekávalo letošní díl série vpravdě velmi netrpělivě, kromě každoroční klasické dávky drobných vylepšení nám totiž EA přislíbili kompletní lokalizaci, a to včetně samotného komentáře dění na ledové ploše. KONEČNĚ!
Herní módy
Začněme pěkně od počátku. Již úvodní menu napoví o módech, jež můžete tentokráte absolvovat. Kromě obligátní quick play je zde možnost on-line, exhibice, dynastie, sezóny, světového turnaje, free 4 all a minihry.
Dynastie je téměř stejná jako loni; budete tedy v roli generálního manažera, trenéra či hráče v zápasech ovládat svůj tým po dobu několika sezón, starat se o účetnictví, přestupy, nákupy apod. Zakusíte tak svět byznysu, točící se okolo hokejového mančaftu, a budete se snažit uspokojit požadavky majitele klubu. Mód dynastie zajisté potěší všechny zdejší hokejové fandy, jelikož si zde mohou prožít naši slavnou Tipsport Extraligu se vším všudy (nečekejte O2, soupisky jsou aktuální k loňskému roku). Osobně tuto možnost považuji za nejpříjemnější herní táhlo pro našince, kteří by se rozhodli poslední NHL pořídit Podobným lákadlem zůstává sezóna, ve které si kromě naší ligy také můžete zkusit finskou SM-Liiga, švédskou Elitserien, či obligátní NHL a protáhnout vámi vybraný tým celoročním kolotočem zápasů. Stejným zůstává i světový pohár s národními týmy o titul mistrů světa, Free for all (utkání proti 4 soupeřům na 1 bránu) a nájezdy na bránu ( brankář a vy).
Klasická on-line hra funguje na bázi vytvoření herního serveru, či připojení na jeho IP adresu. Ke hraní samostatného většího herního módu v základní nabídce s názvem EA Sports on-line budete nejprve potřebovat registrovaný účet EA on-line, AOL či AIM a plnou registraci vaší NHL 07. Poté se ocitnete v lobby, kde je možnost hodnocených, nehodnocených a rychlých zápasů, prohlížení statistik, klubů, běžících turnajů atd.
Příliš mnoho tlačítek
Herní módy jsme si tedy prosvištěli, ale jak se to vlastně vůbec hraje? Nebude příliš překvapivé, když vám sdělíme tuto větu skoro stejně jako loni Bohužel. Ona totiž přílišná podobnost s ročníkem 2006 je téměř do nebe volající (bystřejší z vás jistě zaznamenají i některé téměř identické animace během zápasů). Nuže; vězte tedy, že herní stránka doznala pouze mírných modifikací. Tou nejtragičtější je bohužel změna ovládání na klávesnici, obzvláště sloučení útočných a obranných prvků do jednoho. U automatického kličkování / bodyčeku se tato featurka nejeví až tak nepohodlnou, horší situace však nastává u hráčů, kteří mačkají klávesy častěji a freneticky u přepnutí aktivního hráče / otočky (zkuste si představit váš pokus o přepnutí hráče těsně po tom, co dostanete puk a následnou performaci otočky, rušící dynamiku akce).
#hodnoceni
Není od věci pořídit si náhradní keyboard a nebo koupit joypad. Tato možnost se jeví optimálnější, avšak nebudete s ní zrovna dvakrát spokojeni díky nepříliš podařenému schématu tlačítek. Nákres modelu, který EA pro herní ovladač na obrazovce prvků ovládání používají totiž neodpovídá rozložení na všech těchto zařízeních. Budete tak nuceni u lepších joypadů použít konfigurační software či počkat na nějaký vhodnou modifikaci od fanoušků A nebo testovat tlačítka ve hře a použít tužku a papír. Malým plusem je konečně logické využití obou analogových páček na ovladačích s designem á la Dualshock, kdy dochází k prvku, jenž se na PS2 již notný čas používá. Můžete tedy pravý analog použít namísto klasických tlačítek na směrové přihrávky
Jakpak je na ledě?
Také téměř loňsky. Hratelnost se nijak kriticky neposunula vpřed. Budeme tedy opět svědky snadných a velmi svižných průniků do soupeřova pásma, puk udržíme vcelku v pohodě a budeme tedy postupovat dle systému seberu puk, jedu nedotčen na druhou stranu, gól a pořád dokola. Zarážejícím se stává opětný výskyt prokletých one-timerů. I když se AI brankářů a potažmo obrany lehce posunula vpřed, budete s přihrávkou na druhý bok a okamžitou střelou z ní pány situace až přespříliš často.
Bohužel tato možnost svádí k používání stále stejné taktiky a góly padají jak listí na podzim. Proč bych měl k této podivnosti tíhnout, říkáte si asi. Inu proto, že počítač je nevypočitatelná bestie a někdy vás dokáže pekelně rozrušit sadou nezastavitelných branek. A jelikož se utkání tentokráte podobají spíše zuřivým přestřelkám z divokého západu, vsadíte na nepříliš atraktivní jistotu Zcela kriticky musím poznamenat, že jsme od nového NHL čekali opravdu více hokejovosti a ne návrat k arkádovým kořenům (nepřekvapí vás tak skóre 9:3 během jednoho zápasu). Škoda.
Co se týká vizuální stránky, prezentačně drží EA laťku velmi vysoko, jak již bývá zvykem. Za použití stejného enginu jako minulý rok se vylepšily některé prvky, ale opět nesmíte čekat nic zásadního. Na druhou stranu si těžko představit lepší modely hráčů, odpovídající modely diváctva, vylepšení vzhledu plochy atd. Budiž ke cti autorů alespoň to, že virtuální NHL dotáhli vizuálně tak daleko a pohybují se na hranici současných možností (i ve srovnání s prořídlou konkurencí); zde již není co vylepšovat. Potěšujícím faktem jest také to, že nemusíte na plné grafické detaily a tím tedy i velmi slušnou grafickou podívanou vlastnit hi-end počítač; běžný hardware bohatě dostačuje; optimalizace je tedy dobře zvládnutá.
Hurá! Náš mateřský jazyk!
Ano, jak jsme se již na počátku recenze zmínili, dočkáme se tentokráte kompletně lokalizované hry. Věc jistě potěšující, avšak nikterak k dokonalosti dovedená
Namísto požíračů hamburgerů, kteří na nás hulákali v dílech minulých, se tentokráte z beden ohlásí Robert Záruba alias hlavní a Petr Vichnar jako druhý komentátor. Tito idolové všech amatérských speakerů speciálně pro EA Sports připravili několik stovek audio segmentů, které programátoři následně přešili do herního enginu. A to se také stalo menším úskalím. Ona čeština sama o sobě není jen krásný, ale také pěkně komplikovaný jazyk; několik předsamplovaných vět v angličtině a jejich následné spojení v celek totiž nepůsobí ve většině případů tolik křečovitě, jako nyní v naší mateřštině. Nechceme tím shazovat práci komentátorů, to v žádném případě, myslíme si však, že se k lokalizaci mohlo přichomítnout více odborníků z řad programátorů a poladit spojení frází, intonací, hlasitosti atp.
Přesto přese všechno je však první český komentář velmi příjemnou záležitostí a přibližuje nám tak více hru samotnou, můžeme se s ní více personalizovat. Doufejme tedy, že v příštím ročníku budou chybky pochytány a komentář NHL 08 posunou více směrem ke klasickému přenosu Ostatní zvukové efekty se drží vysokého standardu EA, při použití více jak dvou audio reproduktorů se z vašeho pařanského doupěte stane zimní stadion. Soundtrack je na vysoké úrovni, svižné rockové skladby výborně utěsní vakuum mezi volbami a hraním.
Resumé
Jako koncoví uživatelé, kteří si pořídili předešlý díl bychom v žádném případě do koupě 07 nešli, jelikož přináší po stránce herního základu opravdu naprosté minimum inovací. Situace by se změnila, kdybychom však měli šanci předešlý ročník prodat, lehce doplatit a upgradovat na kompletní českou lokalizaci a přítomnost české extraligy. Tato dvě fakta jsou však bohužel jediným tahákem současného NHL. Ostatní položky se totiž pohybují na naprostém průměru díky prakticky nulovému posunu vpřed. Celý letošní ročník tedy můžeme spíše označit za vcelku kvalitně lokalizovaný datadisk, jehož pořízení vás však bude stát nemalý peníz.
Kdo by hledal více hokejovosti, musí se bohužel poohlédnout po konkurenci ESPN NHL 2k6 na Playstation 2, uživatelé PC žel bohu na výběr příliš nemají. Hráči trápící černé skříňky se pak musí rozhodnout, zda blaží po češtině a hodlají za tuto cenu skousnout lehce nadprůměrný hokej a nebo přejít na podstatně vychytanější konkurenční titul za poloviční peníz, který je v angličtině.