Nový kousek je následovníkem původního Medieval: Total War, tedy dílu, který celou sérii přiblížil Evropanům. Ačkoli byl totiž počátek v podobě Shoguna velice vydařený, mnoho hráčů k sérii přilnulo až s Medievalem. Jeho pokračování pak dále staví hlavně na Rome: Total War.
Rome: Total War těžil z již prověřeného konceptu se strategickou mapou, hrou na kola a ohromnými taktickými bitvami v reálném čase. Vylepšen však byl grafický motor, který stále patří mezi jeden z nejlepších. V určitém okamžiku jste tak mohli sledovat kompletní bojiště a mít přehled o všem, co se kde šustne, abyste se v dalším momentu přepnuli na blízké zkoumání dvou chrabrých bojovníků - zkrátka úžasné.
Opět lepší grafika
V Medieval II lidé z Creative Assembly vizuální stránku ještě krapet zvedli. Jednou z výraznějších novinek je kupříkladu větší variabilita ve vzhledu jednotek. Ty jsou vystavěny z několika různých součástí, jako je oblečení, brnění, koně a zbraně, a mizí tak nudné armády klonů. Na druhou stranu tím může vzniknout problém v podobě obtížnějšího rozeznání vlastních jednotek od nepřátelských proto však přibyla funkce, která umožňuje dočasné zvýraznění přátelských a nepřátelských vojáků zeleně, respektive červeně.
Ačkoli pravděpodobně nebudete mít příliš času létat kamerou po bojišti a zoomovat na souboje jednotlivých reků, dočkala se i tato část několika vylepšení. Řežby vypadají mnohem autentičtěji a už nemáte pocit, jakoby vojáci jen prachsprostě mávali meči ve vzduchu. Lze si tak všimnout útoků odražených štíty či situací, kdy útočník přistoupí k ležícímu soupeři a zasadí mu ránu z milosti.
#hodnoceni
Jedním z grafických bonbónků jsou pak noční bitvy. Desítky pluků s vojáky třímajícími pochodně v nervózních rukou či střet obrovských útvarů lučištníků, kteří v jednom okamžiku nebe zaplaví mořem zapálených šípů, zkrátka nabízí fascinující pohled.
Rušný městský život či nedobytné hrady?
Jednou z výraznějších změn na strategické mapě tvoří nové rozdělení osídlení na dva typy: hrady a města. Městská sídla se pak soustředí hlavně na civilní stavby, mohou získat více obyvatelstva a generují vyšší zisky. Rovněž však bezplatně vydržují jen omezený počet vojáků určených k jejich obraně. Hrady zase tvoří těžce napadnutelné a dobře bráněné bašty, jejichž doménou je produkce kvalitních jednotek ve větším množství.
Právě rekrutování bojovníků zahrnuje další z inovací v Medieval II. V jednom okamžiku máte totiž možnost povolat do zbraně jen omezený počet jednotek daného typu. Nemůžete tak zkrátka zahájit masovou produkci neporazitelných těžkooděnců a pak drtit všechny, kdo vám zkříží cestu. Zase je však možné během jednoho kola "vyrobit" několik vojáků zároveň. Počet pak závisí na velikosti města či hradu.
Obchodníci, princezny a nájemní vrazi
Větší prostor v novém Medievalu dostanou i nebojové profese. Samozřejmostí je přítomnost diplomatů a všech klasických alternativ, které nabízejí (pakty, aliance a podobně). Pro Machiavelliovské typy vládců je opět k dispozici nájemný vrah (dokáže zavraždit důležité jednotky soupeře, třeba zkušené generály) a špión (poodhalí detaily o daném osídlení a působí rozbroje). Princezna dostala důležitější roli než v minulých dílech. Nově se může snažit svést cizí generály a přetáhnout je na vaší stranu. Jediné riziko obnáší, že naopak cizí generál oslní jí a odveze si jí do své země.
Obchodníci zas kromě posílení obchodu ve městech mohou zařídit monopol na zboží nepřátel. Jednoduše jej umístíte na obchodní zdroj na cizím území a on už jen vesele oponenta okrádá o veškerý zisk. Sokovi obchodníci se pak mohou snažit získat vše zpět a samozřejmě mohou i krást zdroje z vašeho území.
Papež a náboženství
Nejmarkantnější rozdíl mezi Rome a Medieval II, kromě nových agentů, budov a jednotek, spatřujeme v přístupu k náboženství. Tomu se, obdobně jako v prvním Medievalu, přikládá obrovská důležitost. Po dobytí nového území musíte například dbát na to, aby s vaším státně uznávaným druhem souhlasila (konvertovala k němu) i majorita původního obyvatelstva jinak máte na krku revoluci.
Velkou roli hraje také papež. Upadnete-li v jeho nemilost, dá vás do klatby, čímž se markantně zhorší vaše situace. Ostatní křesťanské státy vás pak mohou napadat, aniž by se musely bát papežovy nepřízně. Situace však není beznadějná ani tehdy a vy musíte doufat, že brzy zemře na mor a choleru a za jeho nástupce zvolí někoho, komu padnete do oka více. Nebo se dá jeho konci trochu pomoci...
Křížové výpravy jsou jednodušší a vyjdou levněji než dříve. Jakmile papež vyhlásí takové tažení, jednoduše můžete zvolit generála a jednotky, které se okamžitě vydají proti bezvěrcům. Po cestě pak lze často doplňovat stavy levnými křesťanskými žoldáky. Důležité však je, že jednotky vybrané pro křížovou výpravu, musí neustále pokračovat vstříc cíli, nebo začnou pochybovat o vašich čistých úmyslech a dále pokračují sami (dezertují a vy o ně přijedete).
Nic není dokonalé
Bohužel má i Medieval II stejný problém jako předchozí díly série - řeč je o neopatchovaných verzích hry, dodatečné updaty pak většinu chyb napravily. Konkrétně mluvíme o vybalancování hry a nedostatcích v umělé inteligenci. Mimo jiné jde například o situace, kdy se nepřítel domnívá, že je dobrý nápad uspořádat si duel lučištníků, ačkoli máte v jednotkách na dálku mnohonásobnou přesilu. Poté co šípy doslova zmasakrujete nepřátelské střelce, nemáte problém zdecimovat i zbylé, tupě stojící stavy druhé strany.
Další nedostatek spatřujeme v relativně slabé jízdě. Oproti skutečnosti, kdy byli ve středověku jezdci považováni za postrach, působí zde občas jako banda zmatených a zfetovaných hobitů na ponících. Mají problém udržet se pohromadě ve formaci a často padnou i proti jednotkám s mečem, které by normálně byly bez šance. Dokonce ani vpád do týlu nepřítele zde pro jednotky na koních neznamená garanci opojného vítězství. Je však pravděpodobné, že vývojáři tyto chybky opraví v nadcházejících patchích.