Do rukou se nám dostala hra, do které jsou vkládány velké ambice. Ať už je to tím, že její tvůrci jsou bývalí zaměstnanci Acclaimu, kteří pracovali na několika úspěšných hrách, nebo tím, že příběh napsal známý spisovatel David Fischer spolu s Billem Bonaco, chlapíkem v minulosti zastávajícím vysoké místo v mafiánské organizaci.
Každého tak napadne spojit si Made Man s hrami Mafia od Illusion Softworks a The Godfather od EA Games. Jenže zatímco Mafia a Kmotr ukazují jistou dávku mafiánské "slušnosti" a elegance, Made Man je klasická rubačka.
Tři desetiletí
Hra se odehrává v průběhu třiceti let a ukazuje, jak je možné stát se z nuly obávaným zločincem. Po krátkém úvodním videu a první misi sloužící k seznámení s hrou se přeneseme o tři desítky let zpět a začínáme si postupně si budovat mafiánské postavení.
Zde si opět neodpustíme menší srovnání s největšími konkurenty. Zatímco Mafia a Kmotr podávají příběhovou linii lépe než většina gangsterských filmů, v Made Man je vyprávění ploché, bez nápadu a nemá žádný spád ani nečekané zvraty. Co se vlastně děje a proč máte střílet zrovna tyhle nepřátele, se dozvíte pouze z rozhovorů na začátku misí. Pokud čekáte hlubší pointu, musíte bohužel hledat jinde.
Ze zajímavého nápadu realizovaného zvučnými jmény se tak stává - místo kvalitní mafiánské akce - pouze klasická střílečka s galony krve a průměrnou obtížností.
#hodnoceni
Gamedesign
Na začátku si můžete vybrat ze tří různých obtížností. Přestože jsme hru hráli na nejtěžší, měli jsme pocit, že se kolem nás povaluje příliš mnoho lékárniček i nábojů a nepřátelé neumí střílet. I když je to dáno také tím, že hra je cílena na nejsilnější segment trhu, tedy běžné hráče, a nikoliv na ostřílené bojovníky.
Ovšem i tak by protivníci potřebovali vyspravit umělou inteligenci. Stává se, že se zaseknou o předmět na mapě, střílí úplně mimo, a jediný používaný styl krytí je skrytí se za překážku a čekání na smrt. Pokud přijdete z jiné strany, většinou si vás nevšimnou a velmi rychle se po výstřelu z vaší pistole odeberou na věčnost.
K likvidaci protivníků slouží několik zbraní, od klasického revolveru přes poloautomat a brokovnici až po sniperskou pušku. U jednoručních zbraní lze použít tzv. "double gun" a střílet zároveň ze dvou zbraní. Zvyšuje se tak sice smrtelný účinek a z vaší postavičky se stává stroj na smrt, nicméně drasticky roste také spotřeba střeliva.
Rozporuplné dojmy v nás zanechala tzv. "efektivní smrt". Jakmile váš protivník leží na zemi, přistoupíte k němu, zmáčknete klávesu F a obrazovka se vám rozpůlí na dvě části, díky čemuž vidíte, jak kulka provrtá protivníkovu hlavu ze dvou úhlů. Nápad je to sice zajímavý, ale jeho provedení špatné. A přestože se neštítíme krvavých her, zanechala v nás tato "vychytávka" dost divné pocity.
Také nás překvapilo, že hra je hodně brutální a prolitá krev v jednom levelu se dá počítat na hektolitry. Nevíme, zda tím autoři chtěli zvýšit kvalitu hry, nicméně více krve neznamená pro většinu normálních hráčů více zábavy.
Grafika, zvuky a jiná multimédia
Ihned po spuštění vám Made Man připomene, že se jedná o hru, která byla vyvíjena na tři platformy. Menu je silně konzolové a podkladová grafika nejeví známky přílišné detailnosti. Pravý šok ovšem zažijete po kliknutí na tlačítko "Play Game". Úvodní video vypadá jak z roku 1999. Nevyhlazené zubaté hrany, textury s nízkým rozlišením. Než se vám podaří tohle rozdýchat, nastupuje naštěstí ke slovu engine, který umí prostředí vykreslit mnohem lépe.
I tak se ovšem jedná na dnešní dobu o slabší průměr. Textury by mohly být více detailní a modely by také snesly více polygonů. Animace patří k lepšímu průměru. Výtku ovšem máme k modelu poškození, respektive k jeho absenci. Můžete do zdí střílet, házet granáty a zkoušet další, ještě účinnější destrukční činnosti, nicméně známky poškození se nikdy neobjeví.
Dalším příkladem dobrého nápadu se špatným provedením je způsob krytí za různé předměty. Modelová situace: Dostanete se do přestřelky a uprostřed místnosti je kus nábytku, za který se můžete schovat. Přiblížíte se tedy, schováte se a můžete vyhlížet protivníky přes rohy nábytku, ale nevyjdete z krytí dříve, než zmáčknete nadefinovanou klávesu.
V praxi to ovšem vypadá tak, že se za nějaký předmět schováte, aniž byste chtěli hra si usmyslí, že to tak bude lepší, přitom v drtivé většině případu není. Než si uvědomíte co se stalo a že máte zmáčknout mezerník, abyste se z krytí dostali, je už většinou pozdě.
Verdikt
Jak už jsme zmínili v úvodu, Made Man je hrou, která měla velké ambice. Bohužel výsledek je zcela jiný. Přestože za ní stojí zkušení vývojáři a spisovatel s bývalým mafiánem, nevybočuje hra nijak z průměru. Technické zpracování nikoho vyloženě neurazí, nicméně ani nenadchne. Hra obsahuje řadu zajímavých nápadů, které jsou ovšem zpracované jen napůl, nebo úplně špatně. Délkou Made Man nevybočuje z průměru her, které zvládne běžný hráč projít za jeden víkend včetně návštěvy babičky nebo tchýně. Místo očekávané pecky tu tak máme nikterak výjimečný titul, který si řada lidí zahraje, ovšem rychle na něj zapomene.