Určitě si všichni pamatujete dobu, kdy na nás vydavatelé z celého světa chrlili jednu tuctovou válečnou strategii za druhou. Většina z nich měla hodně společného. Druhou světovou válku a neustále stejný, dokola se opakující systém bez originálních nápadů. V posledních letech se trend dost radikálně mění. Přibývající počet různých teroristických útoků a napětí mezi křesťanským, židovským či arabským světem dává vývojářům nový, a nutno říci i zajímavější, námět pro jejich hry. Toho si byli vědomi i vývojáři nově vzniklého maďarského studia Most Wanted Entertainment, jejichž prvním počinem je právě Joint Task Force. I když se jedná o nově vytvořený tým, nejedná se o žádné zelenáče. Většina osazenstva se totiž rekrutovala z výborné vývojářské grupy Stormregion, která se stala expertem na válečné strategie hlavně díky titulu Codename: Panzers.
V Somálsku i Bosně
Pro ty z vás, co se neobejdou bez stavění základen, těžby surovin a produkce nekonečných armád vojáků bezhlavě se řítících proti řadám nepřátel, tahle hra tak nějak není zrovna vhodná. Na tohle všechno totiž můžete zapomenout. Naopak na vás čeká pět kampaní v úplně odlišných lokacích, ve kterých si budete muset vždy poradit jen s několika vojáky a vozidly, popř. se vzdušnou podporou. Zbytek už je jen a jen na vás a na vaší taktice. Společně s jednotkou Joint Task Force a jejím velitelem se vydáte řešit ožehavé konflikty v pěti rozdílných místech světa. Jako zahřívací kolo na vás čeká drsná příroda východní Afriky, konkrétně Somálska. Následně se přesunete do diktátorem sužované Bosny a nebude chybět ani návštěva teroristy prošpikovaného Blízkého východu.
Dynamické mise
Různorodá prostředí s sebou nesou i velmi rozdílné počasí. Africké tropy budou při postupu jednotku obtěžovat hustými lijáky a sníženou viditelností. V balkánských misích naopak vojáci budou muset nafasovat teplé oblečení a pomalu se brodit závějemi sněhu. Všechny tyto aspekty mají vliv na úspěšné splnění nejrůznějších úkolů. A je jich opravdu požehnaně. Na začátku každé mise dostanete několik hlavních úkolů a navíc i pár vedlejších. Tím to ale zdaleka nekončí. Při pohledu na náhled herní mapy se možná nejeden z hráčů zarazí nad jejich malou rozlohou. Zdání ale klame. Zadání mise se totiž dynamicky mění a nikdy tak nevíte, zda jde o opravdu poslední úkol.
#hodnoceni
Média a civilisté
Zajímavým zpestřením Joint Task Force jsou média a civilisté. Tyto dva prvky dávají hře úplně nový rozměr. Na všech misích totiž budete pod neustálým dohledem všudypřítomných novinářů, kteří se o jakýkoliv váš úspěch či průšvih rozhodně podělí s diváky. Zároveň se prostřednictvím jejich zpravodajství na obrazovce dozvíte spoustu důležitých informací o dění v oblasti, kde se zrovna nacházíte. V mnoha úkolech hrají důležitou roli také běžní obyvatelé míst, kam se svou vojenskou jednotkou zavítáte. Kromě jejich zachraňování je velmi důležité, abyste je v zápalu boje lehkomyslně nelikvidovali. To se určitě nevyplácí. Znáte pisálky, rozmáznout to tak, že si to za rámeček rozhodně nedáte. A čím méně civilních obětí, tím větší finanční podpora na vás čeká.
Bez peněz do války nelez
A bez peněz se ani náhodou neobejdete. Je to totiž váš jediný prostředek k rozšíření jednotky. Zdroje financí jsou přitom ve hře velmi omezené. Kromě odměny za dokončení mise získáte peníze i za plnění mnoha vedlejších úkolů. Za získané peníze si pak můžete rozšířit jednotku o pár dalších kousků; vojáci, lékaři, technici, džípy, tanky a občas i nějaký ten vrtulník ale stojí nekřesťanské peníze, takže nad jejich výběrem určitě popřemýšlejte, než zbrkle naklikáte jen nejsilnější tanky a následně zapláčete, až vám je pěchota s raketomety zlikviduje několika střelami.
V tomhle směru se JTF vymyká běžným strategiím, protože klade velký důraz na realističnost zbraní. Nepotkáte se tak s nezničitelnými tanky nebo se superhrdiny, vše funguje tak, jak má. A to dokonce i po fyzikální stránce díky moc hezkým ragdoll efektům. Se svými vojáky občas narazíte na ležící zbraně, které můžete vyměnit za ty stávající. Kromě kulometů je můžete vybavit i granáty, trhavinami C4 nebo raketomety. Navíc získávají zkušenosti; obyčejný pěšák se tak během mise může vypracovat na vyšší hodnost a dokonce si pak některé vyvolené můžete přenést do dalších misí.
Najdou se i chyby
Jediný, koho vám nepřítel nesmí nikdy odpravit, je velitel O'Connell. Bez něj to můžete zabalit a hrát znovu, stejně jako když nesplníte některý z hlavních úkolů. V tom případě vám dokonce hra nabídne nižší obtížnost. Bohužel za cenu opakování celé mise od začátku. Abychom nepěli jen chválu, je tu i pár drobných nepříjemností. Zejména manévrování s těžkou bojovou technikou a vůbec všemi vozidly je dost mizerné; hlavně pokud se objeví překážka. Umělá inteligence je asi ta největší piha na kráse jinak velmi povedené hry.
Povedená grafika
Grafické stránce hry není prakticky co vytknout. Rozdílná prostředí i rozmary počasí jsou zpracovány velmi hezky a vše vypadá realisticky. I když jde o hardwarově náročnější hru, nemusíte se bát, že byste si ji na slabších mašinkách nezahráli, jen nahrávání nových misí trvá trochu déle než je zdrávo. Nechybí ani hra po internetu nebo LAN a zahrát si můžete i kooperativní hru ve dvou. Ač se svou atmosférou ani zpracováním JTF nevyrovná konkurenčnímu Company of Heroes, její hlavní devízou bude určitě teroristické téma a spousta drobných inovací, které každého pořádného stratéga potěší.