Japonské závody v Import Tuner Challenge

Zdeněk Morávek
3. 12. 2006 0:00
Další závodní hra pro Xbox360 - dosáhne kvalit konkurentů PGR3, Ridge Racer 6 a dalších?
Foto: Aktuálně.cz

Kvalitních závodních simulátorů, respektive arkádových racingů, na konzolu Xbox360 vyšlo za první rok jejího života poměrně dost. Japonské studio Genki nyní přichází na trh se svojí verzí pouličních nelegálních závodů. Usedněte do vytuningovaných a nablýskaných sporťáků japonských značek Toyota, Mitsubishi, Subaru, Nissan nebo Mazda a vydejte se do ulic Tokia!

Kariéra závodníka
Na první pohled se Import Tuner jeví jako řadová závodní hra. Jejím základem je Quest mód, jinde označovaný jako kariéra. Dva doprovodné režimy jsou Time Attack (jízda na čas) a Free Ride (volná jízda). Vraťme se ke kariéře, která je hlavní náplní hry. Na začátku dostanete klasicky k dispozici určitý peněžní obnos, za který si pořídíte první obyčejné japonské auto. S ním pak vyrazíte do tmou zahalené metropole a vynasnažíte se získat respekt místní undergroundové smetánky, samozřejmě jak jinak než sešlápnutím plynu až na podlahu, a to v plném provozu.

Foto: Aktuálně.cz

Zprvu si můžete nechat zajít chuť na jakýkoliv tuning a úpravy auťáku, neboť v rozbitém prasátku bylo  peněz tak akorát na nákup auta. Rovnou si tedy zvolíte denní dobu (večer, půlnoc nebo brzké ráno) a vyrazíte na tokijskou dálnici, kde se veškeré závodění odehrává.

Volba denní doby hraje poměrně důležitou roli. Večer se totiž po dálnici poflakují kromě závodníků-profesionálů i amatéři, stejně jako po ránu, kdežto o půlnoci na nezkušeného řidiče nenarazíte. Nekřesťanská hodina se také projeví v hustotě provozu, který postupně slábne, stejně jako osvětlení tratě.

#hodnoceni

Těžké začátky
Začátky kariéry ilegálního závodníka jsou velice těžké, ať vyrazíte na dálnici kdykoliv. Přesto doporučujeme volit večer nebo brzké ráno, kdy máte větší šanci, že potkáte slabšího protivníka, kterého můžete porazit i se svým nepříliš nadupaným vozem. I slabšího soupeře budete ale muset sem tam drze postrčit nebo zablokovat, popř. pošťouchnout směrem k projíždějícím náklaďákům, ty už se o zbytek postarají. Po prvních hodinách úporného závodění a rvaní se o každý centimetr silnice vyděláte dost peněz na nákup několika nových klíčových součástek a hra dostane nový rozměr. Najednou je závodění větší radost, nejsou to takové nervy a více si užijete neskutečnou rychlost, jakou prolétnete pod mostem tokijské dálnice za přítomnosti povedených motion blur efektů. Kromě protivníků, které potkáte přímo na dálnici, se už odvážíte zazávodit si i s váženými členy underground gangů, kteří se slézají na dálničních parkovištích, a poprvé také ochutnáte závody i s větším počtem soupeřů najednou.

Účelem všeho toho vyzývání a dálničních honiček je, jak jsme již zmínili, získání respektu ostatních. Ten si získáte poražením jednoho z mnoha "Rivalů", kteří jsou přehledně seřazeni v Rival listu v hlavním menu Quest módu, a které právě najdete pěkně rozeseté po dálnici a na dálničních parkovištích. Při pohledu na Rival list si nejeden hráč vzpomene na podobný systém, který použili EA v NFS: Most Wanted, kde jsme se pro změnu prokousávali Black listem...

Foto: Aktuálně.cz

Spoiler sem, spoiler tam
S přísunem vyhraných peněz začnete svého miláčka rozverně upravovat. Možnosti tuningu v této hře jsou opravdu gigantické. Jak se říká, každý si přijde na své a milovníci tuningu zajisté zaplesají, jelikož ze všech přístupných součástek je možné nakombinovat neuvěřitelných pět milionů různých variací. Nepamatujeme, jestli jsme někdy ve hře viděli takovou spoustu dílů, součástek, nápisů a všeho, co k pořádnému "poladění" auta patří. Škoda jen, že se k vylepšování a úpravám vozu dostanete až po několika hodinách hraní. Zkrátka, než si vyděláte nějaký ten peníz, můžete si leda tak měnit barvu auta a přilepit na něj několik nálepek s pěkně designovanými nápisy nebo japonskými motivy (samurajové, meče, extravagantní růže, draci... nic typicky japonského nechybí); vizuální úpravy jsou totiž zadarmo.

Foto: Aktuálně.cz

Technické zpracování
Import Tuner je čistokrevná arkáda, kde fyzikální zákony udrží auto na silnici, ale víc nečekejte. Pomačkané plechy, proděravělá pneumatika, rozbité sklo nebo jen pochroumaný nárazník, na to všechno zapomeňte. Při bouračce to sice slušně jiskří, ale to je tak všechno. Grafická stránka hry je na tom o něco lépe. Ryzí next-gen to zrovna není, šťávu ale dodávají povedené motion blur efekty. A zvuky? Motor zní jako motor, bouračky znějí jako bouračky v nedobře odhlučněné místnosti, ale zkousnete to. Co už je horší, je soundtrack. Jako jeho hodnocení vám musí sloužit fakt, že už po pár minutách hraní jsme si pouštěli vlastní soundtrack a rozjeli to ve stylu naší oblíbené muziky. Díky bohu (nebo Billu Gatesovi?) za tuto geniální funkci X360.

Foto: Aktuálně.cz

Import Tuner je...
...lehce nadprůměrná arkáda se slušnou grafikou, hrozným soundtrackem, multiplayerem jen pro dva lidi přes Live, nekonečnou hordou součástek a dílů, širokými možnostmi nastavení auta a jednotvárnými závody po tokijské dálniční síti, kde na pořádnou zatáčku narazíte jen omylem. Zní to moc kriticky? Možná to zachrání fakt, že ony tokijské dálniční propletence jsou zpracovány podle skutečnosti. Nezachrání? No, asi ne. Na druhou stranu Import Tuner na několik hodin dobře pobaví, jako oddechovka po celodenním hraní Gears of War nebo Call of Duty 3 je přímo ideální. Vaším hlavním titulem, který je vždy první v pořadí ve vašem pomyslném žebříčku "Co si dneska zahraju?", se ale Import Tuner nestane.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy