Ukrajinští mágové z GSC jsou rozporuplným herním studiem. Na jednu stranu za sebou mají docela úspěšné série historických strategií American Conquest nebo Cossacks, na stranu druhou už opravdu hodně dlouho slibují dokončení svého pokusu o nejlepší FPS z prostředí jaderné elektrárny v Černobylu, titul S.T.A.L.K.E.R. K těm již dokončeným projektům se aktuálně přidal v dnešní době stále oblíbenější mix strategie a RPG.
Fantastický svět
Příběh z pera uznávaného (tedy alespoň na Ukrajině) spisovatele Ilji Novaka vás vtáhne do odvěkého boje mezi dobrem a zlem. Hordy nemrtvých vtrhly do mírumilovného světa Atlans a válcují jednu osadu za druhou. Nepříteli se postaví až elfí hrdina Elhant. Strhující scénou zachycující tento okamžik v úvodním intru začíná spletitý příběh šesti herních ras. V Heroes of Annihilated Empires se však představí jen čtyři z nich, vedení dalších národů si užijeme až v chystaném pokračování.
Dvě z ras jsou již z úvodní zápletky víceméně zřejmé. Na začátek se tedy stanete vůdcem armády vznešených elfů. Tu si převážně sestavíte ze základních bojových jednotek a lučištníků a doplníte ji silnějšími kentaury. Nebudou chybět ani enti nebo jednorožci. Prvními protivníky vám budou nemrtví. Bezhlavě bojující zástupy kostlivců a zombí posílí nekromanceři, lichové nebo temní rytíři. Třetím herním národem jsou trpaslíci. Jejich jednotky používají střelné zbraně a svou armádu doplňují mechanickými golemy, vzducholoděmi nebo jednoduchými tanky. Jako poslední se ve hře představí rasa, jejíž nejsilnější stránkou je ledová magie. V boji se pak spoléhá na elementály, kouzelníky nebo ledové draky.
#hodnoceni
Rozdílné národy
Základny jednotlivých ras poznáte hned na první pohled. Zatímco ta elfí je obklopena zelenou trávou a stromy, krajina kolem základny nemrtvých je pustá, skalnatá a posetá hroby. Tam, kde se rozhodne usadit trpasličí rasa, krajina vyschne a stane se žlutou pouští. Základnu tajemné ledové rasy pokrývá vcelku pochopitelně sníh a led. Aby byl fantasy svět rozmanitější, zkříží vám často cestu některé "nezařazené" bytosti, jako například goblini, orkové či pavouci.
Umělá inteligence je dost rozporuplná. Elfí lučištníci jsou slabí v boji zblízka, takže logicky před svými protivníky ustupují. V každé skupině nemrtvých najdete výraznější jednotku, vůdce, který posiluje jejich morálku a nebojácnost. Takže se vyplácí zaměřit svůj útok nejprve na něj, protože po jeho zabití se slabší jednotky zaleknou, často zpanikaří a rozprchnou se... Tyto aspekty AI se zdají být velmi povedené. Pak ale přijdou nepochopitelné záseky, kdy nemrtvá královna klidně pouští své smrtící střely do sloupu, za kterým stojíte. Ani náhodou ji nenapadne se pohnout, aby vašeho hrdinu zasáhla, takže ji v klidu ze zákrytu na dálku sprovodíte ze světa.
Nic překvapivého
Strategická část hry je více méně klasická. Stavíte, těžíte, vyrábíte hordy jednotek. Jejich spotřeba je opravdu veliká - do boje můžete vyslat obrovské armády, které mohou čítat až desetitisíce jednotek - a limitováni jste jen množstvím surovin. V RPG dobrodružství si pak vylepšujete svého hrdinu a jeho statistiky, sbíráte nejrůznější předměty, lektvary, výzbroj a peníze, za které si můžete stejné věci i nakoupit. V tomhle ohledu nám tvůrci namixovali koktejl toho nejlepšího, co známe z her podobných. Nějaké výrazné inovace ale nečekejte. Za zmínku stojí snad filmečky mezi jednotlivými misemi, u kterých se netradičně tvůrci rozhodli pro komiksový styl vyprávění příběhu. U dialogů nechybí textové bubliny doprovázející dabing, stejně jako u dialogů přímo ve hře.
Co naštve
Veškeré dialogy ve hře však musíte odklepávat a navíc nelze přerušit doprovodný dabing. Nejčastěji vás to naštve ve chvíli, kdy se potkáte s entem. Jeho pomalá mluva je opravdu unikát, kam se na něj hrabou ti z Pána prstenů. Zatím co vy jste už dávno od enta na míle daleko, z reproduktorů se stále ještě line jeho neuvěřitelně zpomalený hlas. Snad tento nedostatek opraví případný patch. Neomluvitelná je opravdu hodně vysoká obtížnost některých misí a jejich vzájemná nevyváženost, která je někdy až frustrující, stejně jako nevyváženost sil jednotlivých bojovníků.
Nakonec se podíváme na zoubek grafice a ozvučení hry. Už na první pohled je patrné, že na fantasy prostředí hry se grafici opravdu vyřádili. Vše je krásně barevné a detailní, stejně tak i efekty kouzel vypadají pěkně. Naopak samotné jednotky příliš pečlivě vykresleníé nejsou. Ovládání kamery není zrovna standardní záležitostí. Kolečko na myši neslouží k zoomování, ale k rotaci kamery, což se ovšem po chvilce tréninku osvědčilo. Ozvučení neurazí, doprovodná hudba, ač lahodí uchu i atmosféře hry, se až přiliž často opakuje. Hře nechybí samozřejmě ani multiplayer zahrnující základní typy her po LAN i internetu až pro 7 hráčů.
Levně a česky
Heroes of Annihilated Empires rozhodně nejsou špatnou hrou. Nebýt několika nepříjemností, které nelze přehlédnout, šlo by o jedno z těch příjemnějších překvapení letošního podzimu. Velkým plusem pro koupi bude bezesporu cena, která je díky ostravským US Action velmi nízká, navíc se dočkáme česky otitulkované verze. Bohužel si na ni musíme počkat až do prosince.