Třináctého října bude herní obec rozťata vedví: na jedné půlce zakotví přisluhovači série The Elder Scrolls a tu druhou zabere podstatně mladší fanklub trilogie Gothic. Přesně takto vnímá svět současnou RPG scénu; je tu jen Gothic 3 a TES: Oblivion, a nic víc jako kdyby neexistovalo. Není se čemu divit, když jsou oba dva projekty mimořádně ambiciózní, navíc jejich vývoj probíhal víceméně paralelně a vůbec, mají toho dost společného. Oblivion už vyložil své trumfy na stůl a nevedlo se mu zrovna špatně, hodnocení blížící se stovce mluví za vše. Ale i tato hra měla své chyby, takže jistý prostor pro průnik do čela role-playing maratónu tu je. Ale má Gothic 3 vůbec takové aspirace?
Hodný, zlý a ošklivý
Třetí pokračování série Gothic se nese ve znamení novinek. Autoři chtějí přiblížit hru širšímu okruhu hráčů, proto se rozhodli pro několik zásadních změn. Příběh samozřejmě naváže na druhý díl, kdy hlavní hrdina odplouvá z ostrova Khorinis do země Myrtana. Hráčům veteránům se teď jistě dostavil pořádný flashback a nováčkům v sérii zřejmě obava, zdali nebudou neznalostí předešlých dílů znevýhodněni. Nebudou, na Myrtaně začnete opět od píky. Ihned po zakotvení náš bezejmenný zjišťuje, že se připletl do dalšího srabu. Dozvídá se, že král Rhobar prohrál válku s orky, a tak uvrhl svůj lid do postavení méněcenných otroků. Samostatnost si udrželi pouze barbarští obyvatelé severského Nordmaru, pouštní lidé - bezpáteřní žoldáci - na jihu země a několik drobných skupinek lidí.
Aha, takže teď musím porazit orky a lid osvobodit, pomyslí si určitě nejeden z vás. Jenže skutečnost je jiná. Genocida orků je jen jednou z cest, vždyť se k nim také můžete přidat a společně zlikvidovat poslední hrstky rebelů. Záleží jen na vás, jestli chcete být ti hodní, anebo ti zlí. A vůbec, třeba je pravda úplně někde jinde. Proč by mělo pořád platit pravidlo, že jsou orkové špatní. Když je poznáte blíž, možná zjistíte, že to nejsou až takové potvory. Orkové žijí kulturně, stejně jako lidé se věnují řemeslu. A ta nazelenalá pokožka? Nebuďme rasisté.
Činy dělají muže
Velmi slibně vyznívá varianta práce pro obě strany konfliktu, což je rozhodně nejvýhodnější, ale zároveň ta nejriskantnější cesta. Pakliže se totiž některý z národů dozví o vaší zradě, tak máte zaděláno na pěkný průšvih. Herní NPC postavy totiž reagují na vaše skutky, pokud se tedy zapíšete do všeobecného povědomí jako zrádce a podvodník, může se vám to pekelně vymstít. Některá z postav důležitých pro příběh s vámi pak například odmítne komunikovat; mistr dovednosti, kterou se toužíte naučit, vás pošle ke všem čertům a tak podobně.
V systému umělé inteligence jsou vývojáři z Piranha Bytes průkopníky, už Gothic II totiž obsahoval technologii, jež umožnila virtuálním postavám do jisté míry žít svůj vlastní život. Konkurenční Oblivion pak nápad převzal a zdokonalil v systém Radiant AI. Nyní je řada zase na Gothicu. U jiných titulů jsme bývali zvyklí, že postavy ve městě jsou jen jakési dekorace; postáváním na jednom místě dojem nějaké živoucnosti skutečně nemohly vyvolat. V Myrtaně budou NPC skutečně žít, a vy se jim tak musíte přizpůsobit. Kovář není kovářem jen díky postávání u kovárny, ale z toho důvodu, že opravdu kuje a jinak zpracovává železo. Ráno jde do dílny, kde pracuje až do večera, a pak se odebere do hospody "na jedno" a nebo rovnou na kutě. Svět s vámi nemusí držet krok a to platí i pro samotný příběh. Rebelové nebudou čekat na to, až se pan hráč milostivě rozhodne připojit k přepadení, ale prostě je uskuteční sami.
Infobox
Trocha čísel
- více než 50 kouzel
- kolem 100 druhů zbraní a brnění
- zábava až na 100 hodin
- 550 questů
- země o rozloze 75 kilometrů
čtverečních
- tři rozličné frakce
- jádro vývojářského týmu
tvoří 16 lidí
- vychází 13. října
Nový systém dovedností
Snad nejpodstatnější změnou bude ovládání, které vychází z konvenčního modelu, jenž každému okamžitě padne do ruky. Oceníte to zejména při soubojích, kde pomatené mačkání kláves nahrazuje pohodlná manipulace s myší. Je to jednoduché: pravým tlačítkem myši ovládáte pravou ruku, v níž třímáte nejčastěji štít, levým tlačítkem potom zbraň ve druhé ruce, přičemž zde platí - čím delší je stisk, tím tvrdší je útok. Nově přibývá možnost držení dvou zbraní, respektive mečů naráz. Avšak této specialitě musí vaší postavu nejprve někdo naučit. Přesně tak, nových dovedností a kouzel už nenabýváte pouhým kliknutím v příslušném menu, ale "tréninkem" u mistrů. S přibývající zkušeností získáváte body, které lze využít k osvojení nějaké nové dovednosti. Nestačí však přijít za NPC a říct "nauč mě kouzlo ohnivý déšť" (mimochodem je velmi efektní - obloha se zbarví doruda a začne chrlit ohnivé meteority), takový mistr si může klást určité podmínky (zlato, úkol) a předně vám musí věřit. Kouzla zpočátku nedostanou ve hře tolik prostoru, ale nebojte, jejich chvíle nadejde.
Mrtvý drak - dobrý drak
Inteligence vašich protivníků je podle slov vývojářů jednou z nejsilnějších zbraní projektu; bestie nejen že si na vás dokáží počíhat třeba za křoviskem, ale ani vyčkávání na správnou příležitost či obklíčení ve skupině jim není cizí. Co do spektra všelijakých prevítů a monster je Gothic unikátní, setkáte se zde jak s klasickými kostlivci a draky, tak také s obyčejnými zvířaty (krokodýl, nosorožec) či např. s tyranosaurem. Nepřátelé sice mohou mít početní převahu, ale proti vaší obrovské sekeře jim to nemusí být zrovna moc platné - nově přibyla možnost zasáhnout několik protivníků najednou. A nebo můžete stádo rozzuřených příšer skolit ještě dříve, než k vám stačí doběhnout, pakliže umíte zacházet s lukem. Cílení ovšem není automatické, takže to bude chtít trochu cviku, než se naučíte zasáhnout prevíta do správného místa. Jen si představte, jak se na vás řítí rozběsněný nosorožec, mezitím co napínáte tětivu a snažíte se odhadnout ten správný okamžik a místo, podobnou situaci popisoval producent hry v jednom interview.
Největší úspěch věští vývojáři svobodě, kterou Myrtana nabízí. Pětasedmdesát kilometrů rozličné krajiny je vám k dispozici hned od začátku; nikde žádné umělé bariéry a už vůbec ne načítání. Můžete si dělat, co chcete, třeba plnit některý ze stovek úkolů. Uvidíme ale, jaký bude výsledek; některé ohlasy zahraničních žurnalistů, kteří měli možnost Gothic 3 vidět živě, jsou totiž poměrně rozporuplné...