Gears of War před rokem udělaly na Xbox 360 poprask, který napáchal přes čtyři milióny prodaných kopií a jistě se k tomu může připočítat i slušná řádka konzolí, přičemž tak velmi důstojně zastoupily killer titul Halo 3. Majitelé PC naštěstí nemuseli na jejich překopávku čekat několik let, tedy nejlépe na dobu, kdy Unreal 3 engine zamíří do starého železa, jak je u Microsoftu a Bungie dobrým zvykem. Naopak, v podstatě ještě za tepla se Gears of War dostaly na naše osobáky a i tady zřejmě navážou na svoji spanilou jízdu žebříčky prodejnosti.
Co tedy stojí za takovým úspěchem a proč i na osobních počítačích patří hra mezi to nejlepší letošního roku? Je za tím sexappeal nabušených mariňáků s nohama místo rukou, krvavá porcovačka nepřátel motorovou pilou, vizuální stránka nebo příběh o tajemné rase Locustů, která si chce podmanit planetu Sera? Od všeho trochu, ačkoliv právě story, která vás má protáhnout haldou mrtvol, patří jednoznačně mezi slabiny Gears of War.
#hodnoceni
Tentokrát jde o šmejd z podzemí
Z ničeho nic se objevili a začala válka, přičemž poslední šancí lidí, jak se s nepřítelem vypořádat, bylo většinu planety spálit z orbitu. V troskách civilizace tak stále operují jednotky, které se snaží vybojovat vítězství. Tohle všechno však bylo několik posledních let trochu mimo zájem našeho hlavního hrdiny. Marcus Fénix totiž seděl. Na zadku, samozřejmě, ale hlavně v lochu. Před léty totiž udělal něco, o čem nechce moc mluvit, čímž máme zaděláno na hrdinu moderního ražení. Ostatně každá třináctka vám řekne, že není nic víc sexy, než chlap, který jí bicákama nalouská ořechy, a jenž má problém s minulostí, který jí nevyklopí ani na třetím rande!
Vojenských sil je ale značný nedostatek, takže nakonec si přijdou i pro Marcuse, aby jim pomohl v boji, a jak už to tak chodí, náš svalovec a jeho parta nakonec všechno rozhodnou, tedy, spíš si na celou mezipohlavní a mezirasovou problematiku pěkně posvítí. Celý příběh se tak točí kolem jednotky Delta, která má dopravit bombu do hnízda Locustů a s velkou grácií ji odpálit, přičemž postupně poskládáte kousky Marcusovi minulosti. Příběh je vcelku průhledný, ale k tomu, abyste několik hodin stříleli ošklivé nestvůry lezoucí ze země, stačí náramně.
Co to táhne
Srovnání s Halo jsem nenadhodil jen tak z bůhdarma, tyto dvě pecky totiž mají společnou hlavně nadupanou akci ředěnou pojízdnými i jinými pasážemi a možnost kooperačního multiplayeru. Ačkoliv budete do konce hry dělat stále to samé - půjdete chodbou nebo ulicí, uvidíte několik betonových bariér, pochopíte, že tady proběhne asi nějaký souboj, všechny postřílíte a půjdete dál, aby se za rohem všechno rozjelo na novo, právě díky zpestřením se nebudete nudit. A když to potáhnete ve dvou, budete se bavit takřka královsky.
Kromě jízdních vložek, které vám padnou jako ulité, dojde samozřejmě na souboje s bossáky, přičemž jedním z nich je konečně i obrovský Brumak, jenž v původní hře nebyl, a je asi jedním z největších taháků PC verze. Na to si ale budete muset počkat až do pátého aktu. Právě souboj s ním a mise kolem natahují alespoň trochu jinak kratší hrací dobu, stále však GoW pokoříte za několik hodin. Na nových mapách je také vidět, že si v Epicu engine ochočili, takže jsou větší, komplexnější, ale i těžší, čímž se liší oproti původnímu zbytku hry.
Zase ta linearita
Hra je až na několik míst, kdy si můžete vybrat cestu (doleva nebo doprava?), což alespoň trochu zvyšuje replayabilitu, ačkoliv s tímto rozhodnutím toho mnoho neovlivníte, linearita sama. Proto tak potěší například většina druhého aktu, kdy město zahalí tma a s ní se objeví i nebezpeční Kryllové. Ti, ačkoliv jsou v neuvěřitelné přesile, stále se vyhýbají světlu, takže budete muset postupně zapalovat plynové bomby nebo něco vyhazovat do vzduchu, aby vás tyhle malé mrchy neuštípaly k smrti. Prostě každý akt má něco svého.
Abych se přiznal, trvalo mi, než jsem si k Marcusovi a jeho stádu býčků našel cestu (už dávno mi není třináct a můžu čůrat ve stoje!). Nicméně právě noční procházka si mě získala a zvláštní, takticko-akční ráz GoW mě dostal. Pilířem hratelnosti je totiž pohled přes rameno a možnost přilepit se k jakékoliv překážce. V přímé palbě totiž dlouho nevydržíte, takže musíte využívat každého betonového zátarasu, spadlého sloupu, nebo pohozeného sporáku. Sice je trochu směšné, že když narazíte na tenhle bordel, hned víte, že se něco stane, ale ve výsledku to vezme čert a vy budete rozdávat dávky z kulometu, jako by byly ve výprodeji. Každému kolik unese.
Krvák každým coulem
To je samozřejmě doplněno vaším chlípným uspokojením a slastným vrněním, které bude doprovázet každý cákanec krve, a náhlé vyjeknutí při čistém headshotu. Sice se nic nevyrovná ráně z brokovnice přímo do čumáku a možnosti vidět to pěkně z vlastních očí (a pokud možno zpomaleně), nicméně tomu zde zdatně sekunduje možnost protivníka rozříznout motorovkou. Škála zbraní je tak klasická, dostane se vám brokovnice, ostřelovačky, pistole, koltu, raketometu, naváděcího zařízení nebo luku, nejde o nic převratného, ale svůj účel, tedy krvavé decimování Locustů, splňují na výbornou.
Nicméně nemá cenu si něco nalhávat. Tím hlavním důvodem, proč se o Gears of War poslední rok tolik mluví, je naprosto výtečné zpracování. Těžkou posoudím, jestli PC verze vypadá výrazně lépe než ta Xboxová, nicméně nemám pocit, že by tam byl nějaký větší posun (výsledky jsou prý znát až s DX10 a Vistami). Kvalitní grafický motor však dělá jen část práce, za zbytek chce vychvalovat grafiky a designéry, jelikož lokace jsou opravdu výtečně provedené a metály, které hra během roku obdržela, jsou naprosto oprávněné. Vše má samozřejmě svoji cenu, ale i když na detailech ušetříte, stále budete mít na co koukat.
Live znamená online
Jak je již psáno výše, dalším velkým tahákem je kooperativní multiplayer. Podobná věc je na PC stále nedostatkovým zbožím a možnost prostřílet se kampaní ve dvou by si měl vyzkoušet opravdu každý. Už jenom proto, že v ostatních online režimech nevidím takový potenciál a v pestré škále 3D akcí na počítačích osobně budu čas trávit někde jinde. Tomu nepomohly ani nové mapy a pětice herních režimů. Nutno také zmínit, že Gears of War jsou první hrou, která podporuje službu LIVE na PC, takže se můžete přátelit, sbírat achievmenty a zvát do online klání.
Gears of War přinášejí hlavně výtečné zpracování a slušnou akci, která by neměla uniknout žádnému fandovi žánru. Doplňky a úpravy ve výsledku nehrají tak významnou roli, jak by se mohlo zdát (tedy až na editor map), ale na druhou stranu dělají z dobré hry ještě o něco málo lepší. Našince možná potěší, že CD Projekt hru lokalizoval.
Poznámka na závěr: Víte, že hlavního hrdinu Marcuse Fenixe namluvil dabér Bendera a dalších postav ze seriálu Futurama? "Kiss my shiny metal ass!"