Field Commander je strategií válečnou, to je pro angličtináře celkem patrné již z názvu. Zavede nás do blízké budoucnosti, ve které jsou teroristické skupiny a různá vojenská uskupení již tak silná, že na svoji obranu vyspělé státy vytvoří organizaci ATLAS (Advanced Tactical Legion for Allied Security) . Vy se samozřejmě stanete jedním z velitelů této organizace plné správných chlapců a pustíte se do křížku s tou největší sebrankou z celé planety.
Hlavní singleplayerová kampaň obsahuje úctyhodné tři desítky misí. V úvodu zaberou bitvy relativně krátkou dobu - třeba čtvrt hodinky - ale přituhne, žádný strach. Je možná trochu škoda, že jednotlivé bitvy mezi sebou nejsou provázány třeba převáděním některých jednotek z jedné mise do druhé a jejich postupný trénink od zelenáčů až po elitní veterány. Na druhou stranu se autoři snaží lepit boje dohromady jakýms takýms příběhem (což se ovšem moc nedaří) a k pokračování ve hře motivuje i zajímavé odemykání nových divizí.
Ty se od sebe sice neliší základní výzbrojí, nicméně každá má určité výhody a nevýhody. Jedna armáda je tak specializovaná na obranu, takže hodnoty jednotlivých strojů jsou "naboostované" v defenzivě, ale pokulhávají v útoku. Další má zas lepší bojové vlastnosti než stejní vojáci jiných divizí, ale platí za to pomalejším pohybem. K dispozici je i armáda, která vyniká silnými pozemními jednotkami, ale její vzdušné stroje jsou slabší.
Existuje samozřejmě i standardní armáda, která v ničem nevyniká a ani nemá žádné postihy. Jednotlivé divize se od sebe liší také speciálními vlastnostmi, které občas můžete ze svého velitelského postu použít - to jsou třeba parašutisté, které můžete šikovně vysadit v týlu nepřítele, nebo třeba jednorázové opravení a vyléčení vašich jednotek.
#hodnoceni
Boje probíhají v tahovém režimu, přičemž nejde jen o střety jako takové, ale i o určité prvky správy zdrojů. Ale nebudete nic těžit či stavět budovy, jako v některých jiných hrách - tady je ekonomická část hry reprezentována zabíráním měst a továren, které generují peníze, respektive umožňují produkovat vojenské jednotky. Není snad třeba podotýkat, že právě města a továrny jsou, společně s hlavním stanem, jehož obsazení je obvykle cestou k vítězství, hlavními strategickými body a místy, o které se svádějí tuhé boje. V pokročilejších misích se navíc bude notně válčit i o kontrolní základnu, ze které lze nepřítele devastovat speciálními útoky.
Zbytek mapy je představován pláněmi, lesy, horami, řekami a jezery. Terén přitom hraje důležitou strategickou úlohu. Jezero s tankem prostě nepřekonáte, zrovna tak hory nebo hustý les - ten je prostupný jen pro pěchotu. Jenže les můžete svými jednotkami zplanýrovat a svým strojům tak uvolnit cestu... To s sebou samozřejmě nese zajímavé taktické možnosti.
Většinu času ovšem přeci jen strávíte ovládáním svých vojáků a strojů. Vaše tahy se střídají s akcemi soupeře, přičemž ve svém kole můžete se všemi jednotkami pohnout a vykonat nějakou akci, přesně v tomto pořadí (nemůžete tedy například vystřelit a pak ujet pryč).
Mezi tyto akce patří klasický útok, ať už na sousední pole, nebo s jednotkami schopnými dalekonosné palby na vzdálenějšího nepřítele. Můžete ale také obsazovat budovy nebo vykonávat některé speciální kousky, které ovládají jen některé jednotky - třeba pokládání min. Pěchotu navíc můžete nakládat do některých strojů, a urychlit tak její přesun.
Autoři připravili 36 různých jednotek, takže je z čeho vybírat. Zdaleka všechny ovšem nejsou dostupné od začátku a velení nad nimi se chopíte až v pozdějších misích. V úvodu každé mise máte pár jednotek k dispozici, další samozřejmě budete vyrábět v továrnách. Jejich cena se pochopitelně liší - obyčejného pěšáka pořídíte za pár šupů, ale na supermoderní tank si pochopitelně musíte trochu našetřit.
Typy vašich jednotek se od sebe natolik liší, že je musíte používat opravdu s rozvahou, jelikož každý druh je dobrý k něčemu jinému. Třeba pěchota je obecně poměrně slabá, ale dokáže zabírat budovy. Průzkumná vozidla v boji také příliš neobstojí, ale dokáží vám zajistit přehled nad poměrně rozsáhlým územím. A třeba nosiče raket dostřelí daleko a jejich poselství je obvykle docela ničivé, nicméně potřebují dost často dobíjet a navíc nemohou střílet v tahu, ve kterém se pohybují před palbou - zkrátka potřebují určitý čas na přípravu. Jako veledůležitý se jeví i zásobovací automobil, který sice nemá žádnou výzbroj, ale dokáže vašim strojům doplnit munici a benzín. Na řadu přijdou i námořní a vzdušné jednotky... Stereotypem při přemýšlení nad tím, kterou jednotku vyrobit, tedy opravdu trpět nebudete. Atributy jednotek jsou navíc poměrně přehledně vyjádřeny, takže při kliknutí na informační obrazovku toho kterého stroje rychle získat podklady pro své rozhodování v bitvě.
Grafické zpracování není špatné, i když se nejedná o úplnou špičkou. Zvláště modely jednotek by zasloužily trochu lepší textury, a někomu může vadit i fakt, že mapy jsou relativně malé. Na druhou stranu tak scénáře nezabírají příliš dlouhou dobu a hra neupadá do stereotypu. Celkově je technické zpracování slušné, k čemuž přispívá i dobré ozvučení hry, ale také třeba solidně vymyšlené ovládání.
Kromě kampaně a samostatných misí v singleplayerovém režimu autoři implementovali i dobře zpracovanou možnost zápolení více hráčů. Všechny virtuální kutily potěší editor map, což je u handheldové hry přeci jen záležitost nezvyklá, a o to cennější. Field Commander je hodně kvalitním kouskem, a v oblasti tahových strategií pro platformu PSP rozhodně jedním z nejpovedenějších. Pokud si na cestách rádi takticky zapřemýšlíte, pak je to jasná volba.