FBI zabíjí nelegální herní světy

Martin Havlíček
22. 11. 2006 0:00
New York - Rok trvající vyšetřování FBI vyústilo v zásah proti provozovatelům nelegálních herních serverů Lineage II. Jak reaguje hráčská obec?
Foto: Aktuálně.cz

Provozovat úspěšnou masivně-multiplayerovou hru, to je sen každého vydavatele z oboru. Důvody jsou zřejmé - společnosti nejen, že mají výnosy z prodeje samotné hry, ale také čerpají z měsíčního paušálu, který musí hráči platit za "pobyt" ve virtuálním světě. Cena za měsíční propustku do herního univerza činí u novinek kolem 15 dolarů a vzhledem k počtu předplatitelů, jenž u některých titulů dosahuje až šestimístných hodnot, zisky mnohonásobně převyšují příjmy z prodeje klasických videoher.

Ale i v tomto herním odvětví existují možnosti, jak hrát zdarma. Přehlédneme-li to minimum titulů, jež nezatěžují hráče paušálem, tak se jako nejpřístupnější vstupenka do virtuálního dobrodružství jeví registrace na neoficiálních serverech. Tyto herní světy, provozované nadšenci a dotované dobrovolnými příspěvky, umožňují - a to zcela otevřeně - volný přístup takřka ke všemu, co nabízejí oficiální zpoplatněné varianty. Doposud byly tyto amatérské služby herními vydavateli přehlíženy a to hlavně díky své často nevalné kvalitě.

Asijský NCsoft se však nyní odhodlal ke kroku, který zřejmě navždy poznamená budoucnost trendu zakládání neoficiálních herních světů. Společně s "protipirátskou" divizí FBI zahájil vydavatel vyšetřování jedinců, kteří stojí za provozem serverů oblíbené RPG hry Lineage II. Jeden rok trvající pátrání a sbírání důkazů vyústilo v razii na majitele portálu L2Extreme.com. Na daných stránkách tak nyní najdete pouze logo úřadu spolu s příslušným varováním.

L2Extreme patřil k největším provozovatelům serverů s volným přístupem. Díky bohatému technologickému a softwarovému zázemí, ukradenému z komerčních serverů, se takřka vyrovnal kvalitě oficiálních herních světů. Tisková zpráva vydavatele uvádí, že portál poskytl "neoprávněný přístup" zhruba půl miliónu lidí, z čehož padesát tisíc patří k aktivním hráčům. Takto společnost připravil o několik miliónů dolarů. Jakým způsobem budou viníci postiženi, to se v tuto chvíli ještě neví. Případ se stále vyšetřuje.

Spekulace, že provozovatelé L2Extreme.com "shodili" servery schválně, aby mohli zneužít dotací k soukromých účelům, tak byly touto tiskovou zprávou popřeny. Spolu s L2Extreme se ze světa vypařily také další velké americké servery. Není však známo, jestli je stáhli sami jejich majitelé ze strachu před postihem a nebo zda se servery staly jako L2Extreme "oběťmi" NCsoftu a FBI. Evropská neoficiální scéna, včetně té české, zůstala zatím nedotčena.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy