Enemy Territory: Quake Wars - Stroggové vrací úder

Karel Wolf
11. 10. 2007 0:00
Očekávaná online akce je tu. Stálo to čekání za to?
Foto: Hratelně.cz

Mocní Stroggové jsou zpátky a rozhodně nepřiletěli na Zemi jako vesmírní turisté. A pokud náhodou přeci jenom ano, pište si, že se tu budou chovat jako jako islámský fundamentalista při návštěvě Disneylandu. Naše modrá planeta, jejíž obyvatelná plocha bude výhledově možná ještě značně zredukovaná kvůli radikálně postupujícímu globálnímu oteplování, je zkrátka příliš malá pro lidi a nepochopitelné mimozemšťany vedle sebe.

Lehká psychoanalýza stroggovské duše
Akční, ryze multiplayerová řežba Enemy Territory: Quake Wars nás zavede přímo do jádra brutálního konfliktu mezi lidskou civilizací na straně Global Defence Force a cool hi-tech mimozemšťany na straně druhé. Každá rasa má pět základních profesí, přičemž na u o něco zajímavějších Stroggů si můžete vybrat mezi agresorem, zaopatřovatelem, konstruktérem, utiskovatelem a infiltrátorem. V hlavních vlastnostech jsou třídy na obou stranách stejné, ale samozřejmé jsou rozdíly ve vybavení, a některé nuance schopností. Tak může například infiltrátor Stroggů hackovat počítače a řídit letoun, zatímco schopnosti agenta GDF se omezují na elektronické vyzvídání nepřátelského postavení.

Foto: Aktuálně.cz

#hodnoceni

Sólisté mají trochu smolíka
Opravdový mód pro jednoho hráče hra neobsahuje. Sólisté u počítače mohou jedině trénovat v trénovacím módu boj proti počítačovým protivníkům s počítačovými kolegy na dvanácti odemčených mapách. Quake Wars se zaměřují na příznivce rychlého multiplayeru v síti nebo v internetu. Jedině s rychlým internetovým připojením - nejlépe přes Flatrate - si užijete hru naplno, aniž by vás to stálo něco dalšího. Na začátku každé bitvy se připojíte k nějakému týmu a zvolíte si jednu z pěti tříd vojáků.

U GDF pak slouží kromě obvyklých vojáků ještě sanitáři, technikové, polní a tajní agenti. Na bitevním poli můžete využít vždy specifických schopností té které třídy. Zatímco sanitář rozděluje balíčky léků kolegům a ničí respawn pointy Stroggů ze svých padlých spolubojovníků, může technik vyrábět děla a tajný agent dokonce přejímat cizí identitu. Je tedy patrný přínos původního Enemy Territory pro Return to Castle Wolfenstein, které před lety rozvířilo vody online akcí.

Foto: Aktuálně.cz

Výsadek připravit, go, go, go!
Zajímavý je způsob, jakým hra k multiplayeru přistupuje. Zapomeňte na klasická obehraná schémata, typu sebrat vlajku nebo všichni proti všem, dokonce ani nějaká dominance se tu moc nepeče. Místo těchto akčních klišé hra vytváří mise, které navozují iluzi kontinuální kampaně tak, jak ji známe z klasických offline módů akčních her. Mise nefungují odděleně, ale plynule navazují a ovlivňují další děj, takže výsledek předchozího boje zpravidla dramaticky ovlivní i výchozí situaci v tom nadcházejícím.

Vítězná strana pak zpravidla může disponovat větším územím nebo bonusovou bojovou technikou. Dobyté území má pochopitelně svůj strategický význam, jednotlivé lokace skrývají nejrůznější překvapení ve formě defenzních objektů, protiraketových střílen, nebo třeba radarů. Tyto objekty hrají naprosto klíčovou úlohu zejména pro obránce. Ti mohou pomocí tzv. strategického pohledu před vlastní misí rozmístit po mapě jednotlivé obrané prvky.

Foto: Aktuálně.cz

Na začátku každé bitvy budete společně se zbytkem týmu vysazeni na nástupním bodě. Podle mapy a módu hry přebere jeden tým úlohu obrany, zatímco druhý tým útočí (no dobře, tady ale asi opravdu nic nového vymyslet nešlo). Celkem se tu nabízejí tři herní módy. V módu "cíl" musí být v daném časovém limitu dosaženo všech cílů, je to jednoduché a ryze účelové. Naopak v módu "kampaň" se cíle rozprostírají na třech mapách. Poslední režim, "stopky", spočívá v tom, že jednoduše bojujete na čas. Vždy, když je mapa hotová, týmy se mění.

Aby to nebylo tak jednoduché, s každým novým rekordem začnou stopky tikat rychleji, takže ve finále to buď jeden z týmů vzdá, nebo se hra zvrhne v nechutná jatka. Za úspěchy v boji jste odměňováni jakýmisi zkušenostními body, které můžete na konci mise směnit za upgrady, zbraně a další bonusy.

Foto: Aktuálně.cz

Ovládací mechynismy
Hra se ovládá zcela standardně. Tedy pro akční hry, jde o obvyklou kombinaci klávesnice a myši. Samozřejmě jsou k pohybu kromě standardních kláves, které se nezměnily snad od dob prvního Dooma, určené ještě další klávesy, přičemž platí, že se bez nich prakticky neobejdete v pozdějších fázích hry. Protože se spolu jednotliví hráči zpravidla domlouvají v reálném čase vysílačkou, je prakticky nemyslitelné hrát ET a nevlastnit k němu ještě také pořádný headset (sluchátka s mikrofonem).

Finální verdikt
Stroggové versus lidi by vás neměli nechat chladnými, zejména pokud jste fanoušky quakařské série. Pro nás ostatní jde hlavně o zajímavou herní zkušenost s novým akčním žánrem, více ale od hry raději nečekejte. K hraní není potřeba žádná obzvlášť důkladná průprava, neobejdete se však bez rychlých reakcí a zkušeností s nezdravě rychlým klikáním, jinak se z vás brzy stane jen další zbloudilý terč pro sběrače snadných fragů. Kdo touží po lineárním průběhu hry a po příběhu, je v této válce jednoznačně na špatné frontě.

Foto: Aktuálně.cz

Jde o rychlé, vzrušující, taktické boje s vašimi kolegy. Coby jednotlivec nemáte žádnou šanci, protože většinu úkolů lze vyřešit jen spoluprací s ostatními členy vašeho týmu. Grafika je působivá, detailní a plná realistických explozí. Jenom škoda, že herní prostředí není plně interaktivní. Rovnováha mezi oběma týmy a třídami vojáků je prakticky dokonalá, takže je při vyrovnaných týmech opravdu velmi vzrušující dosáhnout společně se svými kolegy vítězství. Hodně štěstí v nadcházející bitvě!

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy