Battlefield 2142 - válka budoucnosti

Tomáš Jirásko
2. 11. 2006 0:00
Zima, vedro, bolavé nohy - to jsou pocity vojáka. Pálení v očích, bolavé ruce a spánkový deficit - to jsou pocity hráče. Oba mají za sebou 12 hodin plného nasazení v Battlefield 2142, zcela jistě nejlepší multiplayerové akční záležitosti dnešních dnů.
Foto: Aktuálně.cz

Bude zima, bude mráz
Aby se ospravedlnila další vlna virtuálního násilí, seslali tvůrci hry na zem novou dobu ledovou, která postihla severní polokouli. Přitom zahynula podstatná část obyvatelstva a ti přeživší se poohlížejí po nových bytech. A zatímco se Američané ve filmu Den poté, z něhož je námět katastrofy zřetelně vypreparován, rozhodli přesídlit do Mexika a překvapivě se jim to mírovou cestou i podařilo, na druhé straně Atlantiku se něco nepovedlo.

Foto: Aktuálně.cz

O parcely v Severní Africe je totiž zájem, neboť stejný katalog realit dodali jak generálům a vedení Evropské unie (EU), tak i Pan-asijské koalice (PAC). A tak se o lukrativní a hlavně teplé lokality u Středozemního moře svede nejedna šarvátka v duchu soupeření z let studené války. Ač je to již klišé, Battlefield 2142 totiž není v podstatě nic jiného než alternativní konflikt ve stylu "NATO vs. Varšavská smlouva". Vždyť i kódová označení jsou u EU anglická, a v případě Panasijatů typicky ruská.

Šiju, šiju si kabátek
Z určitého hlediska není BF2142 ničím jiným, než navlečením titulu Battlefiled 2 do kabátku blízké budoucnosti. Naši potomci totiž i nadále ke svému zničení budou používat dosti konvenční osobní zbraně a pokud byste vyslali proti sobě týmy vyzbrojené z BF2142 a BF2, je velkou otázkou, kdo by skutečně vyhrál.

#hodnoceni

Ve vybavení sice nalezneme několik velice pěkných kousků osobních zbraní a vybavení na technologické úrovni přibližně tak, jak vidí vojáka budoucnosti americká armáda ve specifikacích projektů Future Combat Systems/Future Force Warrior. Nic překvapivého se ovšem nekoná, pokrok oproti BF2 je u osobní výzbroje z hlediska vyváženosti bezvýznamný - ničivá síla vztažená k bojišti a protivníkovi je stejná. Zřejmě na vědce přišel holomráz dříve, než na zbytek populace, a tak nejsou k dispozici laserové či ultrazvukové zbraně.

Blátošlapové a jiná havěť
Ve hře se setkáte s již typickými specializacemi vojáků - Assault, Recon, Engineer, Support a Squad Leader -, jejichž vybavení se zlepšuje s dosažením vyšší hodnosti a splněním konkrétních cílů, jako je zabití specifického počtu nepřátel apod. Celkově se odemkne v průběhu hry přes 40 zbraní a vybavení. Postupem času jsou tak k dispozici lepší brnění (zde už opravdu nelze použít označení neprůstřelná vesta), vylepšená optika, maskování i výkonnější granáty a zbraně.

Foto: Aktuálně.cz

Vylepšení se dostalo leteckým prostředkům, jejichž ovladatelnost je oproti BF2 i pro nového hráče bezproblémová. U BF2 bylo třeba mít ovládání skutečně "v ruce", pokud jste chtěli s vrtulníkem přesně přistát a neudělat ze sebe sekanou, zde je situace o poznání snazší. Těžká technika je zastoupena moderními tanky a transportéry (které by ovšem bylo při akceptování vysokých nákladů možné vyrábět již dnes), a tak na budoucnost odkazuje především typický plagiát Mecha (Mechwarriors), zde označovaný jako Battlewalker.

Samotný systém a metody uvedení nepřítele do pozice bradou vzhůru se příliš nezměnily; pokud jste již hráli BF2, můžete okamžitě vyrazit do akce. EA si sice hodně slibují od systému digitálního bojiště, kdy díky elektronice a propojení uvidíte celou situaci na bitevním poli tak, jak se jeví vaší četě - co vidí spolubojovníci, to máte na mapě -, ovšem v reálu jde opět spíše o nevýhodu pro jednotlivé hráče.

Těchto vychytávek tak využijí nejenom klany, které jsou již týmově sehrané, ale pomohou především smysluplnějšímu velení a vedení náhodně posbíraných čet na serveru, které proti takto trénovaným zabijákům dříve neměly mnoho šancí. Zabíjení neviňátek už není tak jednoduché, protože orientace na bojišti je o něco jednodušší. Veliteli zůstaly k dispozici i standardní podpůrné prostředky typu dělostřelectva (zde orbitální úder), a samozřejmě nechybějí ani stacionární posty s děly či raketami.

Foto: Aktuálně.cz

Souboj titánů
Hlavním přínosem a důvodem, proč si BF2142 koupit je, že herní svět se dočkal i jednoho nového módu, pro nějž stojí za to zemřít virtuálním mrazem, vedrem nebo kulkou. Mód se jmenuje Titan, a úkolem je zničit stejnojmenný obří stroj. Nejde o klasický Conquest, kdy zabíráte jednotlivé posty (vlajky) a připravujete tak nepřítele o body, ale obecně o zničení základny. Titan je obrovská přepravní loď modifikovaná pro vojenské účely - mnoho pancéřování, schována pod štítem. Každá ze stran má na bojišti jednu a cílem mise je zničení té protivníkovy. Vyhrává samozřejmě ten, komu se to podaří dříve. Cesta k vítězství je zde trnitá, ale zábavnější než v normální řežbě získávání vlajek. Nakonec se budete muset probít předsunutou obranou, vstoupit do samotné lodi a zničit její jádro.

I když první střety na serverech připomínaly spíše než týmové akce "hurářežbu" v Quake a i dnes lze na serverech dlouho přežívat, pokud je člověk v neustálém pohybu, je vidět, že se BF2142 ubírá cestou větší týmové spolupráce a dosti záleží na schopnostech a zkušenostech velitele.

Grafické provedení je samozřejmě naprosto prvotřídní, ovšem při vysokých detailech si žádá na české podmínky skutečně hluboký zářez do peněženky; karty GeForce 7950 či Radeon X1950 jsou nutností.  Pro dobrý pocit ze hry ovšem již dostačuje Radeon X850 i GeForce 7600.

Foto: Aktuálně.cz

Konečné vítězství
BF2142 je sice dosti podobná systému BF2, ale má díky propracovanějšímu systému bonusů, hodností a medailí daleko zábavnější "vytváření postavy" či přizpůsobovaní výzbroje a vybavení. Hodně pomohlo i vylepšení ovládání techniky, takže i nováčci do ní budou rádi usedat. U BF2 se totiž řada nových hráčů těžší technice kvůli relativně nepříjemnému ovládání vyhýbala.

Hra si zachovala vysoký herní spád a poskytuje dobrou zábavu milovníkům akčních instant akcí. Užijete si skutečně mnoho střelby, rychlý respawn a variabilitu výzbroje. Hra vám prostě nedá šanci sledovat čas ve skutečném světě a to, že sobotní hráči se dočkají nedělního svítání, je téměř jisté. Otázkou je, zda si ho vůbec všimnou.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy