V řadě mnohoslibných, zcela nových herních brandů, které se mají objevit na next-gen konzolích (tedy PS3 a Xbox 360), je také akční počin Army of Two od EA. Podobně jako v případě dalšího potenciálního hitu - Assassin's Creed, je dosud k mání jen velice málo informací, které by lépe dokreslily onu skutečnost, jak moc nadějný tenhle projekt vlastně je. Je docela zajímavé zjištění, že lidé, co nedávno odešli od Ubisoftu a v tuto chvíli sedí v EA pobočce v Montrealu, lidé, co mají na triku postavu Sama Fishera a spolupracovali na úspěšné stealth sérii Splinter Cell, mají aktuálně na starosti právě Army of Two.
Smysl pro detail
Jak už sám název hry napovídá, budete moci ovládat "malou armádu" o síle dvou mužů, přičemž jejich pokroková kooperace má být zcela zásadní faktor povyšující tuhle third-person akci do zcela nové a unikátní dimenze. Dimenze, jejíž mozaiku tvoří spousta obdivuhodných maličkostí, jak ostatně předesílá designér Vander Caballero. "V mnoha hrách vidíte, jak postava pije vodu. Ale pak už ji nikdy neuvidíte, že by se vyprazdňovala. V Army of Two dojde i na tento moment." Tedy ne, že by zrovna zmíněná featurka měla být něčím tak zásadním, bez čeho bychom se při hraní neobešli. Jde spíše o ukázku smyslu pro velký detail, kterých přitom ve hře má být docela dost.
V hlavních rolích se představí dva žoldáci z privátní vojenské korporace najímané pro účely posílení bezpečnosti a nebo jako podpora vládních vojenských operací. Tihle dva vojáci, vystupující zde v poněkud strašidelné zbroji a kuklách (majících přitom skutečný vojenský základ), se jmenují Tyson Rios a Elliot Salem. Přičemž na začátku každé mise se ujmete jenom jednoho z nich a toho druhého, který s vámi bude v third-person akci úzce spolupracovat, se zhostí buď počítač, nebo druhý hráč v rámci kooperativního multiplayeru. Spolupráce obou zúčastněných jde mnohem dál, než je obvyklé schéma společného střílení oponentů a krytí si zad, jak to známe ze současných taktických akcí.
Ve dvou se to lépe táhne
V případě zranění jednoho z vojáků mu druhý pomáhá na nohy a snaží se jej odtáhnout do bezpečí. Při tomhle počínání může samozřejmě zraněný střílet a krýt váš ústup ze scény, která má být hodně interaktivní a také má nabízet spoustu možností, kde se schovat. Je-li však zranění vážnější, nechybí ani docela podařená tlačítková minihra se snahou o oživení padlého skrze masáž srdce, což je ovšem mimořádně důležité pro pokračování v rozdělané práci, neboť smrtí jednoho ze žoldáků se dostanete na konec tunelu, kde je velký nápis Game Over. Potom tu máme třebas takovou aplikaci tampónu, resp. vyplnění krvácející rány. A o další podobně laděné aktivity rozhodně nebude nouze.
K tomu si připočtěte předávávání munice v případě, že jednomu z vojáků právě dochází. Pomáhání při slaňování, resp. při šplhání po zdech budov, nebo zdolávání vyšších platforem. Nápad se společným převrácením těžkého stolu, za nímž se pak lze ideálně krýt před nepřátelskou střelbou a tuto posléze opětovat ve stylu dobře známém ze hry kill.switch. Ve výčtu možností je ještě spousta dalšího veskrze zajímavého materiálu, aspoň tedy v tiskových informacích. Je však otázkou, zda-li se tyhle na první pohled skvělé dispozice nezačnou po nějaké době zajídat, protože spousta scén a momentů bude podle všeho jasně předdefinovaná.
Sem například patří nutné nadzdvihnutí vašeho parťáka nad zídku, zpoza které se tento následně dokáže vypořádat s oponenty na druhé straně scény. Asi není náhodou, že tvůrci mají na svědomí shora citovanou řadu Splinter Cell - vidíme zde nemalou podobnost mezi Samem Fisherem a jeho pohříchu jasně nalajnovaným dobrodružstvím, které tak do určité míry ztrácí svůj kredit při přímém porovnání s o poznání svobodnějším vystoupením Solid Snakea v MGS3: Snake Eater, resp. Subsistence. Ale zase abychom roztáhli tyhle černé mraky: je sice naznačeno, že v Army of Two bude hraní od začátku koncipováno tak, aby maximálně využilo modelu spolupráce obou postav, nicméně zase nečekejte nějakou příliš velkou rutinu.
Sehraný tým
Modelu vaší nutné součinnosti bude uzpůsobeno herní prostředí, překážky a také nasazení ozbrojených nepřátel, jichž tu má být v obraze až padesátka najednou! To tedy bude pěkná mela. Abyste v ní obstáli, v rámci zmiňované kooperace bude třeba usměrňovat vašeho parťáka a to tak, že mu údajně stačí verbálně sdělit, co chcete, aby udělal. Samozřejmě, že tyhle hlášky jsou kontextuální, vždycky, když je třeba, objeví se pro tenhle účel speciální textové menu, z něhož si vyberete adekvátní povel, tento vyslovíte do mikrofonu (no ano, bude se hrát s s headsetem!) a váš kamarád ve zbrani provede, čím jste jej právě pověřili. Aby akce nebyla v určitých fázích příliš repetitivní, sáhli tvůrci k odlišným animacím konání jinak identických činností.
A aby toho ještě nebylo málo, obdařili vašeho parťáka pamětí. Takže se tento kupř. odmítne podřídit příkazu, který v minulosti nevedl k úspěchu, nebo tu byl v jeho spojitosti nějaký nepříjemný exces. Uvedeme na konkrétním příkladu. Vyzvete ho, aby vyčistil místnost, ale jelikož předtím při podobném úkolu koupil kulku, bude proti - s tím, že vás naopak vyzve, abyste šli první a on vám bude nyní krýt zadek. Čím více se budete snažit svého parťáka využívat (lépe řečeno zneužívat), tím častější bude na pořadu dne výše naznačená situace. A pakliže zajdete příliš daleko, může se dokonce obrátit proti vám a reagovat vysloveně negativně! Naštěstí se dá ztracená důvěra poměrně snadno získat zpátky, což se samozřejmě hodí i v momentech, kdy tak nějak nevíte, kudy dál. Od partnera totiž můžete dostat malou nápovědu či se dokonce sám zhostí velení!
S počítačem nebo kamarádem
Příjemná je skutečnost, že druhý (živý) hráč se může zapojit do hry kdykoliv a to i v průběhu rozehrané kampaně. Uvedené platí jak pro internet, tak pro hraní na jedné TV obrazovce ve splitscreenu, který nicméně zůstává zachován i při hraní online, údajně abyste měli vždy jasné povědomí o aktivitách a místu působení vašeho kolegy. V EA asi předpokládají, že budoucí investice do HDTV půjde v intencích hodně velké úhlopříčky, kterážto se bude hodit o to více při práci s odstřelovačkou, kdy se obraz rozdělí dokonce na tři díly! Dva displeje poslouží pro optické zaměřování každého z obou vojáků a třetí pro celkový pohled na scénu. Díky tomu se totiž dokážete snáze dohodnout, kdo koho zlikviduje a také vaší akci určit potřebné načasování. Kam patří současné odstřelení dvou hlídkujících stráží tak, aby nestačili vyvolat poplach.
S úspěchem v dané misi se přímo váže finanční hotovost, kterou obdržíte, a kterou následně využijete pro modifikaci vašich zbraní. Vzhled obou žoldáků sice upravovat nepůjde, ale bohaté možnosti úpravy zbraňového arzenálu by tento pro někoho eventuální deficit měly napravit. Budete si moci udělat např. mix brokovnice a odstřelovačky, zbraně, se kterou stejně tak dobře půjde zaútočit na blízko, potažmo si rychle otevřít dveře, jako posléze začít nahánět hodně vzdálené terče. Zkrátka půjdou tady dělat skutečně neuvěřitelná kouzla, s nimiž se pak budete moci jednak pochlubit online komunitě, ale také je tu eventualita výměny zbraně s někým z druhého konce světa za jinou alternativu, která v sobě kombinuje např. takový vrhač granátů, šípů a současně ochranný štít proti kulkám. Pravda, zní to dost bláznivě, na druhou stranu se můžete držet takříkajíc při zdi a jít vpřed tradiční, konvenční cestou. Navíc budete mít prostor i pro vedlejší, nepovinné mise, s čímž souvisí další nárůst vašeho konta.
Skvělé zpracování
Grafické zpracování Army of Two je na vysoké úrovni; třeba takové moře, na němž se ocitnete v malém člunu při cestě k letadlové lodi, již bude třeba potopit, vyhlíží skutečně famózně! Oceníte i míru vizuálních detailů, kterými jsou ozdobeni oba hrdinové, realistické rozpohybování a filmové kamerové kejkle, různorodé herní prostředí a náplň. A také využití rozličných dopravních a bojových prostředků, jako je třeba klasický Humvee. Kvalitně ošetřené ovládání a nápaditá koncepce by pak tenhle projekt mohly v roce 2007 katapultovat na piedestal third-person akcí nové generace a současně nastolit nový kvalitativní standard nejenom pro tento žánr. Tedy za předpokladu, že ve finále nepůjde o akci připomínající příliš předdefinovanou překážkovou dráhu, ale o dobrodružství, kde bude mít hráč pocit, že je dění aspoň trochu v jeho rukou. Army of Two fandíme hned z několika důvodů: jedním z nich je fakt, že kooperativní hraní je prostě fajn a také proto, že oceňujeme vznik od základu nové a v mnoha ohledech originální hry. Dočkat bychom se měli během roku 2007.
Toto preview je převzato z herního serveru GamePro a publikováno s jeho souhlasem.