Asi 66 procent velkých koncernů ze Západu je přesvědčeno, že pokud se v jejich firmě objeví podvod, bude to v některé z poboček na východě.
Ukázal to průzkum s názvem Global Fraud Survey, který mezi podniky provedla konzultační společnost Ernst & Young.
Řada těchto firem by tak zřejmě nedokázala odhalit, že v jejich podniku se podplácí nebo se vytvářejí komploty.
Podniky přitom mají dost důvodů k tomu, aby byly při sledování podvodných praktik maximálně opatrné. Tvrdí to Mike Savage, který v Ernst & Young řídí sekci vyšetřování podvodů.
"Americký zákon na potírání korupce v zahraničí ukládá velmi přísné tresty a přísnější při vymáhání protikorupční legislativy jsou i v Evropě. Organizace, která dává úplatky, je trestně zodpovědná stejně jako ten, kdo úplatky přijímá," řekl Savage.
Podniky, které působí na mladých trzích, by podle Ernst & Young měly vyhodnotit potenciální rizika, a zavést taková opatření, aby případné podvody mohly včas odhalit nebo jim předejít.
Jasně by měly stanovit rovněž pravidla, podle nichž bude zřejmé, co ještě lze v rámci dohledu provádět, a co už ne.
Vhodná opatření k prevenci podvodů a korupce by měla zahrnovat i vnitřní audit a kontrolu. Podniky by měly být schopny účinně ochraňovat své duševní vlastnictví a vyšetřit všechna pochybení.
U firem, které již mají zavedenou tuto politiku, je podle Ernst & Young pravděpodobnější, že budou častěji odmítat investici na mladých trzích.
Anylýzy rizik rozhodují
Průzkum ukázal, že mezi podniky, které si před vstupem na rozvíjející se trh udělají analýzu rizika podvodů a korupce, se každý pátý rozhodne svůj původní záměr neuskutečnit a na trh nevstoupit.
Pětina firem, které se průzkumu zúčastnily, v posledních dvou letech odhalila velký podvod. Tři čtvrtiny těchto podvodů se nicméně odehrály v pobočce, která je v rozvinuté zemi, nikoliv na mladém trhu.
Přibližně 40 procent zkoumaných firem nemá formální ani zdokumentovanou protikorupční politiku. To je skoro stejně jako v roce 2003.
"Překvapivé je to, že zde zřejmě chybí povědomí o možných podvodech při zpracovávání finančních výkazů či jiné kriminalitě bílých límečků," uvedl Dale Kitchens, který v rámci Ernst & Young sleduje podvody ve firmách v Americe.
Co se proti minulému průzkumu změnilo, je ale postoj podniků k odhaleným podvodům. Zatímco v minulosti firmy zahajovaly vyšetřování, aby zjistily vinu a získaly náhradu škod, v dnešní době jich téměř polovina zahajuje vyšetřování proto, aby odhalila slabiny kontrolního systému a do budoucna je odstranila.