Studie: Daňové úlevy se v USA čím dál víc prodražují

ČTK ČTK
16. 4. 2013 9:46
Ve světě v poslední době sílí odpor vůči daňovým rájům, kam si firmy ulévají peníze
Foto: Reuters

Washington - Ušlé příjmy související s daňovými úlevami pro podniky v roce 2011 ve Spojených státech dosáhly 180 miliard dolarů (téměř 3,5 bilionu Kč).

To je proti částce 84 miliard dolarů z roku 1987 více než dvojnásobek. Vyplývá to ze studie Všeobecného úřadu pro kontrolu rozpočtu (GAO). Studie do daňových úlev zahrnuje i pravidla, která firmám usnadňují přesun zisků do daňových rájů. Ta se na celkové částce podílejí téměř čtvrtinou. 

Studie se objevuje v době, kdy američtí zákonodárci pracují na úpravách daňového zákoníku. Výsledek je však nejistý, protože mezi demokraty a republikány panují neshody. Poslední zásadní změnou prošel zákoník za prezidenta Ronalda Reagana v roce 1986, kdy se Kongres dohodl na snížení daňových sazeb a omezení daňových odpočtů.

Někteří demokraté podle agentury Reuters nyní chtějí omezit metody, které firmy využívají k tomu, aby se vyhnuly placení daní v USA. "Mnoho Američanů dnes platí daň z příjmu, aby se podílelo na nákladech na národní bezpečnost a veřejné služby. Velká část firemní Ameriky to však stále nedělá," řekl demokratický poslanec Lloyd Doggett. 

Ve světě v poslední době sílí odpor vůči daňovým rájům, které firmy využívají, aby ukryly peníze před daňovými úřady. Odhaduje se, že nadnárodní korporace sídlící v USA mají v daňových rájích uloženo zhruba 1,7 bilionu dolarů (asi 33,6 bilionu Kč).

Americký ministr financí Jacob Lew se minulý týden se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem dohodl na spolupráci v boji proti daňovým rájům. Německo se na boji proti daňovým rájům dohodlo i s Velkou Británií, Francií, Itálií a Španělskem. K dohodě těchto pěti zemí se pak připojily i Polsko, Belgie, Nizozemsko a Rumunsko.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy