Slovensko již v roce 2005 vstoupilo do systému řízení měn ERM-II a zavázalo se tak, že bude kurz slovenské koruny k euru udržovat v rozmezí patnácti procent od vyhlášeného středního kurzu, takzvané parity.
NBS ale v pátek požádala, aby Evropská komise posunula tuto hodnotu na 35,4 koruny. To byl jasný impulz pro obchodníky, koruna během jediného dne posílila z 34 korun za euro na 32,7 koruny a zhodnotila se o více než tři procenta.
To se ale centrální bance nelíbí a rozhodla se intervenovat, tedy prodávat větší množství korun, aby se o tuto měnu snížil zájem a její kurz se znehodnotil.
Protiakce, kterou NBS provedla byla úspěšná a slovenská koruna se vrátila nad 33 koruny za euro. Centrální banka zatím intervenci nepotvrdila, informace poskytl jeden z významných obchodníků.
Česká koruna také pod dozorem
Ekonomika východního souseda šlape nebývale rychle a pomáhá jí i očekávání přijetí eura v roce 2009. Tím pádem koruna velmi rychle posiluje. Jen od července loňského roku posílila z 39 korun na hodnotu kolem třiceti čtyř.
I v Česká národní banka má možnost intervenovat na poli devizových obchodů, aby kurz koruny udržela v požadované výši. Přistupuje k tomu ale velmi výjimečně.
Česko má totiž systém volně plovoucího kurzu a hodnota koruny je principielně určována trhem, nabídkou a poptávkou, nikoli rozhodnutími vlády či ČNB. Ta je při svých intervencích jen jedním z hráčů na trhu, přestože významným.
Pokud bude chtít Česká republika přijmout euro, do systému ERM-II musí vstoupit minimálně dva roky před tímto termínem. Zaváže se tak udržovat kurz v daných mezích vůči euru.