A už dál čekat nechce. Vedení firmy se rozhodlo, že si v Rakousku najde partnera a na trh, kde má zájemce o své montované domy, se přece jenom dostane.
"Chceme vytvořit společný podnik s rakouským partnerem, už jsme ho začali hledat. Máme zájemce o naše výrobky a nechceme o ně přijít," řekl Aktuálně.cz ředitel firmy Jiří Pohloudek.
Došla trpělivost
K tomuto kroku se firma, která je největším tuzemským výrobcem montovaných domků, rozhodla poté, co marně čeká na rozhodnutí rakouského soudu o tom, zda může zaměstnávat v zemi vlastní dělníky.
Je to přitom bezprecedentní žaloba a týká se trhu, který je nejvíce chráněn proti přílivu firem a pracovníků z nových členských zemí. Na výsledek této žaloby čekají i firmy z dalších členských zemí Evropské unie, například ze Slovinska nebo Slovenska.
Žalobu společnost RD Rýmařov podala poté, co rakouský pracovní úřad nedovolil sedmnácti zaměstnancům firmy v zemi pracovat.
Rakouské pracovní úřady se totiž řídí doporučením spolkového ministerstva hospodářství a práce, které vydalo pokyn, aby zaměstnávání pracovníků z nových členských zemí firmám nedovolily. "O žalobě se pořád kvůli různým administrativním průtahům nerozhodlo, jde prostě o politickou otázku," řekl Pohloudek.
Společnost zatím neuspěla ani s tím, že sestavování domků je pouze služba, která je součástí výrobku, a nejedná se o stavební činnost.
Podobné problémy měla stavební firma ze severu Moravy také v Německu. Tam dostávala pokuty, staveniště firmy několikrát obsadila policie se samopaly. Nakonec se RD Rýmařov rozhodl založit dceřinou společnost, což stálo dvacet tisíc eur, a problémy nyní už nemá.
Rakouští průmyslníci proti vládě
Česká firma tak například na podzim minulého roku dokončila výstavbu 180 nových montovaných domů v německém Cochemu, které jsou součástí nově budovaného golfového areálu. "Problémy tak už jsou opravdu jenom v Rakousku," dodal Pohloudek.
I v samotném Rakousku ale už sílí hlasy, aby se pro pracovníky z nových členských zemí pracovní trh otevřel. Přechodná omezující opatření přitom platí do roku 2009 s možností prodloužit je o dva roky.
Volání pro zrušení omezujících opatření se ale ozývá ne proto, aby mohly mít firmy z Česka, Slovenska nebo Slovinska jednodušší přístup na trh, ale protože v rakouském průmyslu začínají chybět kvalifikovaní pracovníci.
Podle Sdružení průmyslníků bude v zemi v následujících dvou letech chybět až osmnáct tisíc především soustružníků, svářečů, lakýrníků, montérů, ale také konstruktérů.
V některých oborech je nedostatek odborníků takový, že ohrožuje růstový potenciál rakouského průmyslu.
Podle šéfa sdružení Markuse Beyrera je odstranění překážek volnému pohybu pracovníků naléhavé, neboť jinak kvalitní pracovníci z nových členských zemí EU odejdou do Velké Británie nebo Irska, namísto do Rakouska.