Vyplývá to ze společného návrhu, na kterém se dohodly členské země EU a Evropský parlament. Jak státy, tak parlament ho musí ještě oficiálně schválit.
Podle Evropské komise tak mohou profesionální řidiči mohou strávit za volantem nejvýš 56 hodin týdně, původní předpisy přitom dovolovaly až 74 hodin.
"Dnes platí, že maximální doba řízení je 9 hodin denně. Dvakrát týdně se dá prodloužit na 10 hodin," vysvětluje Jan Medveď ze sdružení autodopravců Česmad Bohemia.
Každé dva týdny budou muset strávit alespoň 45 hodin v kuse povinným odpočinkem. Podle Medvedě už toto pravidlo v České republice platí. Evropská komise ve svém komuniké uvádí, že to tak ale ve většině členských zemí není.
"Evropští profesionální řidiči dosud mohou strávit za volantem až 74 hodin týdně. Až nové předpisy vstoupí v platnost, žádný nebude moci řídit více než 56 hodin týdně," uvedla ve svém komuniké Evropská komise.
Za prohřešky řidiče trest pro zaměstnavatele
Nedodržování předepsaných přestávek a únava za volantem je často příčinou závažných dopravních nehod. Evropská unie si od nových předpisů a zpřísnění kontrol slibuje, že dopravních komplikací ubude. Za dodržování přestávek na odpočinek napříště budou odpovídat i zaměstnavatelé.
Úřady mohou firmy trestat už dnes. V Česku se výše sankcí pohybují i v desítkách tisíc korun. "Pokuty často dosahují 50 i 70 tisíc," dodal Medveď. Za přestupek spáchaný v jednom členském státě také mohou inspektoři dát pokutu i v druhé zemi EU.
Kontroly na silnicích se mají podle Evropské unie ztrojnásobit. Z výsledků policejních kontrol v ČR loni podle ČTK vyplynulo, že bezpečnostní přestávky nedodržoval každý osmý z kontrolovaných řidičů.
Digitální tachografy umožní přísnější kontroly
Od příštího roku musí být ve všech nových kamionech nainstalovány digitální tachografy, které mají odstranit podvádění s kotoučky stávajících analogových přístrojů. Ve starých autech ale budou moci původní tachografy zůstat.
"Všechna nová auta, která kupujeme, už digitální tachografy mají," řekl Vlastimil Pešek z fimy ZP Zeman Transport. Každý řidič také bude mít svou vlastní čipovou kartu, kam se zaznamenávají jeho údaje.
Pokud inspektoři podle karty zjistí vážné porušení předpisů během posledních 28 dnů jízdy, budou moci dát za tento prohřešek pokutu, a pokud bude vážný, tak i okamžitě zakázat další pokračování v jízdě.
"Teoreticky se může stát, že jeden kamion budou moci policisté pokutovat znova za prohřešky, kvůli kterým už řidič jednou pokutu dostal," řekl Jan Medveď ze sdružení autodopravců Česmad Bohemia.