Firmy z východní Evropy jsou v "kurzu"

Marek Odstrčilík
10. 4. 2006 15:40
Praha   - Hodnota firem ve střední a východní Evropě, které byly ovládnuty jinou společností nebo se s ní sloučily k dalšímu společnému podnikání, činila v loňském roce kolem 2,15 bilionu korun, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2004.

Vyplynulo to ze studie společnosti PricewaterhouseCoopers (PWC), která fúze a akvizice v regionu dlouhodobě sleduje. Na všech sledovaných trzích vzrostl počet transakcí a zvýšila se rovněž hodnota privatizovaných podniků.

Podle analytika Atlantiik FT Petra Sklenáře region stále neztratil svoji hlavní výhodu a tou je kvalifikovaná a na poměry západní Evropy levná velmi pracovní síla.

"Tím se i vysvěluje proč největší podíl investic směřuje do zpracovatelského průmyslu, kde má zmíněně výhoda levné pracovní síly největší efekt. S jistou nadsázkou se říka, že střední a východní Evropa se stává "montovnou" západní Evropy," říká Sklenář.

Průměrná hodnota 1848 transakcí uskutečněných v Bulharsku, Chorvatsku, Česku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Slovinsku a na Ukrajině, které PWC při studii porovnávala, se zvýšila z 52 milionů USD v roce 2004 na 71 milionů v roce 2005.

Průměrná hodnota obchodů nad 100 milionů USD pak byla loni 473 milionů USD, uvedla PWC.

Hodnoty pěti největších loňských transakcí byly vyšší než hodnota druhé největší transakce roku 2004, komentovala výsledky Margaret Dezse z maďarské pobočky PWC.

"Mimořádně velké transakce jsou nadále významným rysem trhu fúzí a akvizic ve sledovaných zemích - loni tvořily 15 procent trhu, zatímco o rok dříve jen 11 procent," dodala.

Nejaktivnějším odvětvím podle PWC zůstává zpracovatelský průmysl s 384 ovládnutými podniky, což představuje více než pětinu trhu fúzí a akvizic.

Následují finanční služby se 13 procenty, veřejné služby s deseti procenty a výroba potravin a nápojů s devíti procenty.

V loňském roce se oproti roku 2004 ztrojnásobila zahraniční aktivita sledovaných zemí, a to ve směru do zahraničí i naopak. Průměrný podíl zahraničních transakcí všech sledovaných zemí loni činil 40 procent.

Privatizace společností představují čtvrtinu všech transakcí v oblasti. Nejvyšší hodnotu měly privatizace na Ukrajině, v Rumunsku, Česku a Maďarsku. Ačkoli jejich počet ve sledovaných zemích poklesl téměř o pětinu, celková hodnota firem, které přešly do soukromých rukou, výrazně vzrostla.

"Dokonce řada domácích firem se podílela na těchto převzetích, kdy energetický gigant ČEZ kupoval distribuční společnosti v Rumunsku - Electica Otenia asi za 200 milionů dolarů a Bulharsku - a farmaceutická firma Zentiva koupila asi za 150 milonů dolarů rumunskou společnost Sicomed," říká Sklenář. 

Odhadovaná hodnota všech privatizovaných firem byla loni 22,8 miliardy USD, což oproti roku 2004 představuje 84procentní růst, uvedla PWC.

Polovinu celkového trhu fúzí a akvizic, mezi kterými převažují domácí transakce, z hlediska hodnoty představuje Rusko. Na Slovensku se i přes pokles počtu obchodních případů hodnota trhu zvyšuje.

Jedním z největších trhů, který však zaznamenal pouze mírný růst, je podle studie Polsko.

Sklenář podotkl, že akvizice a převzetí neprobíhaly jenom ve střední a východní Evropě, ale i v západní Evropě či severní. Americe.

"V loňském roce došlo k velkým fúzím v bankovním sektoru, Unicredito+HVB,, farmaciích, či telekomunikacích -britský Vodafone koupil kanadského vlastníka Oskara nebo na začátku roku 2006 převzala Telefonica operátora O2," dodal Sklenář s tím, že se tedy nejedná jenom o lokální záležitost, ale o součást celosvětového trendu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy