Evropská komise dnes zveřejnila zprávu, ve které hodnotí, jak noví členové EU pokročili v přípravách na vstup do eurozóny. Hodnotí především ty, které chtějí na euro přejít nejdříve.
Ze zprávy podle ČTK vyplývá, že Česká republika splnila ze 38 úkolů jen jeden: stanovila datum přijetí společné evropské měny. Tím má být leden 2010.
"Ze všech zemí Visegradské čtyřky splňuje ČR nejvíce maastrichtských kritérií, tedy tři z pěti. Slovensko splňuje dvě, Polsko jedno a Maďarsko žádné," hájí českou ekonomiku ministr finanfí Bohuslav Sobotka.
Pomalé přípravy k přijetí eura ale kritizovali neoficiálně i někteří členové rady České národní banky, například Pavel Řežábek. Proti jeho výrokům se ostře ohradil minstr Sobotka.
Česko přijetí eura odsunulo
Premiér Jiří Paroubek při zářijové návštěvě centrální banky prohlásil, že bude podporovat přijetí eura v roce 2010. Ministerstvo financí původně předpokládalo tento krok mezi roky 2009 a 2010.
Sobotka chce na jaře zřídit pracovní skupinu, která přijetí eura připraví. V pořadu Otázky Václava Moravce minulou neděli také prohlásil, že už tento měsíc vytvoří funkci národního koordinátora. Tím by se měl stát jeden ze Sobotkových náměstků.
Slovensko je euru blíž
Slovensko, které chce přijmout euro o rok dříve než ČR, už podle zprávy splnilo dvacet dvě z 38 povinností a je mezi čtyřmi nejlepšími kandidáty na euro.
Evropská se ve zveřejněné zprávě zaměřuje spíše na státy, které chtějí přijmout euro už od roku 2007 (Estonsko, Slovinsko a Litvu) a 2008 (Lotyšsko, Maltu a Kypr).
Nejlépe z hodnocení vyšlo Slovinsko, kterému komisaři nic nevytýkají. Estonce a Litevce komise vyzvala, aby si pospíšili. Další tři země jsou podle ní v "předpřípravném stadiu".
Všechny tyto země se už rozhodly vyměnit svou národní měnu za evropskou v jeden den. K "velkému třesku" se chystá i Slovensko.
Problémem je výše rozpočtu
Slováci ale budou muset ještě dát do pořádku svůj státní rozpočet. Jeho deficit totiž zatím přesahuje hranici tří procent z HDP, kterou unie stanovila pro všechny, kdo chtějí do eurozóny vstoupit.
Právě s rozpočtem má problém i Česká republika. Jeho letošní plánovaný schodek je ve výši 83,6 miliardy korun na poměru 4,7 % k HDP. Díky neočekávaně dobrému hospodářskému vývoji sice odhaduje náměstek ministra financí Eduard Janota schodek možná až pod 50 miliard, ale na příští rok vláda plánuje deficit opět vyšší než tři procenta.