"Ačkoli stav britského rozpočtu je méně znepokojivý, než v jiných zemích EU, zejména pokud jde o veřejný dluh, komise doporučuje, aby britský deficit byl uznán za přílišný a Británie byla požádána o nápravu situace," uvedl komisař Joaquín Almunia.
Stanovisko, ve kterém komise kárá Británii za nadměrný deficit, ještě mají schvalovat ministři financí 25 zemí na zasedání Ecofinu 24. ledna.
Komisař věří, že Ecofin komisi podpoří a že podle doporučení se zařídí i britský ministr financí Gordon Brown, i když z Bruselu nehrozí finanční sankce, protože Británie nepřijala euro.
"Pro Spojené království platí stejný závazek jako pro celou EU snažit se o zdravé veřejné finance a rozpočtovou disciplínu," vyložil Almunia i za pomoci přirovnání k dopravním předpisům: "Neřídím opatrně, protože nechci platit pokuty, ale protože je to
nejrozumnější, co mohu udělat. Zdravá rozpočtová politika se nedělá kvůli sankcím, ale jako předpoklad pro zdravý a udržitelný hospodářský růst."
Komise návrh zahájit s Británií řízení za nadměrný schodek odůvodnila tím, že rozpočet království se z pohodlného přebytku na konci 90. let dostal ve fiskálním roce 2003/04 do schodku 3,2 procenta HDP a o rok později stoupl na 3,3 procenta HDP. Těsně nad přípustnou mezí má zůstat i v letošním fiskálním roce a napřesrok by beze změny politiky činil 3,1 procenta HDP, navzdory číslům ohlášeným minulý měsíc Londýnem.
"Komise soudí, že deficit pravděpodobně zůstane letos i napřesrok nad limitem, jakkoli v jeho blízkosti. Není důsledkem ani hospodářské recese, ani mimořádných okolností, nemůže být ani považován za dočasný," uvedl Almunia.