Summit skončil diskusi o hospodářství, podpořil oceláře i farmáře

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2016 22:24
Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu dnes v ekonomické části jednání vyzvali Evropskou komisi, aby splnila své závazky k ochraně pracovních míst v ocelářství, která jsou ohrožena globální nadměrnou kapacitou. Zároveň požádali komisi o podporu pro chovatele prasat a producenty mléčných výrobků, které postihl současný propad cen. Summit rovněž zdůraznil potřebu plně funkčního společného energetického trhu. Ve schválené části závěrů summitu není zmínka o vězněné ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové, kterou prosazovalo Česko.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Šéfové států a vlád zemí evropské osmadvacítky v Bruselu krátce po 20:00 SEČ ukončili první blok diskuse věnovaný ekonomice. Na twitteru to uvedl Preben Aamann, mluvčí šéfa Evropské rady Donalda Tuska. U večeře pak premiéry a prezidenty čekalo hlavní téma nynější vrcholné schůzky, a to doladění detailů nové dohody s Tureckem, která by měla napomoci zastavení migrační vlny mířící do Evropy.

Unijní představitelé v ekonomické části jednání vyzvali Evropskou komisi, aby splnila své závazky k ochraně pracovních míst v ocelářství, která jsou ohrožena globální nadměrnou kapacitou. Zároveň požádali komisi o podporu pro chovatele prasat a producenty mléčných výrobků, které postihl současný propad cen.

Uvítali také připravovaný návrh zvýšení flexibility při stanovení sazeb daně z přidané hodnoty, který by umožnil snížit daň u hygienických potřeb na nulu.

Premiéři a prezidenti se také vrátili k dohodě o omezení emisí oxidu uhličitého přijaté na prosincové klimatické konferenci v Paříži. Vyzvali k urychlenému převedení závazků EU do legislativní podoby, aby bylo možné prosadit cíle usilující o zmírnění změn klimatu.

O Savčenkové se nemluví

Summit rovněž zdůraznil potřebu plně funkčního společného energetického trhu. O tom mluvil už před vrcholnou schůzkou slovenský premiér Robert Fico, podle něhož by měly být jednotnému energetickému trhu podřízeny i připravované projekty.

Slovensko spolu s ČR a dalšími sedmi státy nesouhlasí se stavbou plynovodu Nord Stream 2, který by mohl v budoucnu dodávat ruský plyn po dnu Baltského moře do Německa.

Ve schválené části závěrů summitu není zmínka o ukrajinské pilotce Nadije Savčenkové, kterou prosazovalo Česko. Savčenková je vězněna v Rusku a hrozí jí 23 let vězení, obžalována je z vraždy a z překročení ruských hranic. Ukrajinka vinu odmítá, na protest proti svému věznění vyhlásila předminulý týden hladovku.

Zbývající jednání summitu by měla být věnována uprchlické krizi.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy