Vejce za 3,30 Kč. Příjemný cenový šok brzy vyprchal, další vývoj už je skoro jistý

Petra Jaroměřská Petra Jaroměřská
před 4 hodinami
Až nezvykle levná vejce se během července objevila na pultech hned několika supermarketů: 3,30 koruny za kus. A to v době, kdy Český statistický úřad ohlásil, že v červnu vejce dramaticky zdražovala - oproti loňsku o 40 procent. Úroveň, na kterou se cena vajec zkraje prázdnin propadla, už zákazníci podle některých hlasů nikdy neuvidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

"V létě se každoročně snižuje poptávka, zároveň se také uklidnila nákazová situace okolo ptačí chřipky," vysvětluje nízkou cenu "prázdninových" vajec Gabriela Dlouhá, šéfka Českomoravské drůbežářské unie ČR. Lidé méně pečou, méně slaví a slepice během letních měsíců také snáší víc vajec.

Cena však pravděpodobně půjde nahoru, podle některých dokonce až dramaticky. "My nevíme, co bude zítra, nevíme, jak bude reagovat ukrajinský trh a jak bude vypadat dovoz z Polska. A jestli bude znovu ptačí chřipka," vyjmenovává faktory nejistoty Jan Pozdílek, ředitel drůbežářského podniku v Kosičkách na Královéhradecku.

Velkochov Vejce Kosičky dodává denně půl až tři čtvrtě milionu vajec zákazníkům z celého Česka. Pozdílek upozorňuje, že tuzemská soběstačnost klesá, některé chovy se zavírají a Česko bude muset dovážet víc vajec.

V rámci EU v totální menšině

Za největšího strašáka Pozdílek považuje zákaz klecových chovů, ke kterému se Česko zavázalo od roku 2027. Většina členských zemí Evropské unie přitom ještě k definitivnímu datu, odkdy zakáže klecové chovy, nepřistoupila.

Poslanci v Česku schválili zákaz klecových chovů v roce 2020 těsnou většinou. Tehdejší ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) byl proti. Chtěl, aby se nejprve dohodl celounijní zákaz. Ten přitom doposud není schválený. K zákazu ze zemí unijní sedmadvacítky přistoupilo doposud jen Německo a Rakousko.  

Zastánci zákazu tvrdili, že nosnice v klecích žijí v nevyhovujících podmínkách. 

"Na drátech malých špinavých klecí se tísní dvacet či pětadvacet slepic, které se takřka nemohou hýbat, natož se věnovat svým přirozeným potřebám, jako je hrabání či čištění se popelením," napsal například Pavel Buršík z organizace Obránci zvířat.

Odpůrci zákazu argumentují tím, že zákaz poškodí tuzemské chovatele vůči zahraniční konkurenci a usnadní dovoz vajec, zejména z Polska a Pobaltí. A že v klecových chovech je lepší hygiena vajec a kvalitnější kontrola zdravotního stavu nosnic.

Podnik v Kosičkách dostavěl novou velkou moderní halu na klecový chov v roce 2018. "Ještě ani nebyla zaplacená - a přišel zákaz klecových chovů. Teď musíme halu zlikvidovat," líčí Pozdílek. Firma ruší veškerý klecový chov a celý jej přestavuje na tzv. podlahový, při kterém nosnice žijí ve voliérách.

Cenová strategie

"Vejce z bezklecových chovů jsou produkčně výrazně dražší, což znamená, že ceny porostou. Bezpochyby tady budou obchody, které se rozhodnou cenu vajec dotovat, aby cenový šok nebyl tak velký," poznamenal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

K jím zmíněnému dotování cen vajec již dochází. Podle nejčerstvějších dat totiž chovatelé prodávali obchodníkům vejce velikosti M za 3,80 koruny za kus, zatímco v supermarketech byla o padesát haléřů levnější. 

Podle drůbežářů vychází náklad na produkci vajec v bezklecovém chovu o třicet až padesát haléřů dráž oproti těm klecovým. 

V Česku je zhruba 5,6 milionu nosnic v zemědělském sektoru, které ročně  snesou okolo 1,5 miliardy vajec. Malochovy, domácí a neregistrované chovy mají přibližně 3,8 milionu slepic, které podle dat snesou 680 milionů vajíček. Dalších 900 milionů vajec se do republiky musí dovézt. Přibližně 70 procent vajec se dováží z Polska.

Drůbežářská unie uvádí, že 44 procent slepic se stále chová v klecích a přestavba na bezklecové chovy spolkne minimálně dvě miliardy korun.

"Česko si samo vytváří nerovné konkurenční prostředí na trhu. Zatímco čeští chovatelé musí masivně investovat do přechodu na dražší bezklecové systémy, vejce z klecových chovů se mohou i po roce 2027 volně dovážet z jiných zemí Evropské unie i mimo ni," říká prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Na vyšších cenách se podle Večeřové projeví i rostoucí náklady na krmivo, které tvoří většinu výrobních nákladů.

"Asi budeme muset vozit vajíčka z okolních zemí"

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už začátkem roku vyzval Evropskou komisi, aby se zasadila o zákaz klecových chovů drůbeže v celé Evropské unii. "Pravidla pro chovatele nosnic by měla být stejná v celé EU, aby se naši zemědělci neocitli v nevyváženém postavení vůči ostatním," uvedl pro deník Aktuálně.cz Výborný s tím, že chovatelé mají možnost požádat si o dotace na přestavbu klecové technologie.

Co se bude dít s cenami vajec v roce 2027, až začne zákaz klecových chovů v Česku platit, si nikdo netroufá odhadovat. "Nevíme. Asi budeme muset vozit vajíčka z okolních zemí, ale budou drahá a my budeme muset na ty ceny přistoupit, protože nebudeme svoje chovy mít," míní drůbežář Pozdílek.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy