Souhrn nejdůležitějšího dění:
"V rámci evropské jednoty je více než kdy jindy na komisi, aby uplatňovala odhodlání unie rezolutně bránit evropské zájmy," napsal na síti X francouzský prezident Macron.
Zdůraznil, že EU by měla urychlit přípravu odvetných opatření včetně takzvaných protinátlakových nástrojů (ACI). Ty EU umožňují sáhnout k odvetným opatřením vůči třetím zemím, které vyvíjejí na členské země ekonomický tlak, a donutit je ke změně politiky.
Along with the President of the European Commission, France shares the same very strong disapproval at the announcement of horizontal 30% tariffs on EU exports to the United States from August 1st.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 12, 2025
This announcement comes after weeks of intense engagement by the Commission in…
Německo je hlavním obchodním partnerem Česka, míří do něj asi třetina českého exportu. Do USA loni šla necelá tři procenta českého exportu.
Kvantifikovat dopady cel by podle Daňka bylo nyní předčasné. "Bude záležet i na jednotlivých komoditách. Některé můžou být při třicetiprocentním clu neprodejné, u některých můžou být rezervy. To se ukáže až časem," uvedl.
Daněk upozornil, že Trumpovo dnešní stanovisko nemusí být posledním a do 1. srpna se vše může ještě několikrát změnit. "Pokud se bude plést politika do byznysu, vždy mu to uškodí," uvedl Daněk.
Třicetiprocentní americká cla na zboží z Evropské unie by zasáhla české firmy především prostřednictvím exportu do Německa, pro které jsou USA nejdůležitějším zákazníkem.
Na některé české firmy by cla mohla mít až fatální dopad, nepříjemná by byla pro celou českou ekonomiku, řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
Obchodní vazby mezi USA a EU představují asi 30 procent světového obchodu.
Spojené státy v roce 2024 vyvezly podle tamního statistického úřadu do EU zboží za 504 miliard USD (11,5 bilionu Kč), zatímco zpět dovezly produkty za 771 miliard dolarů. Deficit obchodní bilance tak činil 267 miliard USD (6,1 bilionu Kč), což je meziročně o 38 miliard USD více.
Podle prvního místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka jsou cla na zboží z Evropské unie výrazně vyšší než vůči Británii, což má za nepřijatelné.
"Je to další debakl Evropské komise, která nepochopila, že pokud nenabídneme podmínky, směřující k zásadnímu omezení regulací v EU, staneme se ekonomickým skanzenem," uvedl v sobotu.
"První myšlenka, která se vkrádá na mysl, je samozřejmě otázka, na jak dlouho americký prezident Donald Trump cla oznámil," uvedla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
"Zda zase po pár hodinách oznámí pozastavení a bude se tvářit, že geniálně vyjednává. Vyjednávání s takovým hazardérem s celosvětovou ekonomikou nikomu nezávidím, ale představitelé EU tak jistě činí s patřičnou intenzitou i razancí," dodala.
Zavedení 30procentních cel na zboží z Evropské unie, jak oznámil americký prezident Donald Trump, by mělo negativní dopad na obchodní vztahy EU se Spojenými státy. "Je nutné pokračovat v jednání," reagoval na oznámení český premiér Petr Fiala (ODS).
"Česká republika spolu s našimi partnery v EU nadále podporuje konstruktivní dialog a hledání diplomatického řešení. Musíme reagovat jednotně a odhodlaně, abychom ochránili naše ekonomické zájmy a zajistili spravedlivý obchod pro naše firmy," podotkl předseda vlády.
Trump v dopise také varoval, že pokud by EU chtěla vyhlásit odvetná cla, tak o stejné procento Spojené státy svá cla dále zvýší.
EU přijala již v dubnu první balík protiopatření proti americkým clům za 21 miliard eur (asi 518 miliard korun), následně ho ale odložila o 90 dní, do tohoto pondělí 14. července. Jestliže nedojde k jeho dalšímu odkladu, měla by tedy tato opatření začít platit.
Podle informací z posledních dní se v souvislosti s jednáním s americkou stranou uvažovalo o dalším odkladu těchto protiopatření, není ale jasné, zda nynější Trumpovo rozhodnutí tuto situaci nezměnilo.
Podle zdrojů agentury ČTK bylo v reakci na současné dění narychlo svoláno na nedělní odpoledne v Bruselu jednání takzvaného Coreperu, tedy velvyslanců členských států při EU.
Diplomaté by měli řešit, jak by se EU měla zachovat a jaké kroky by případně měla přijmout. Jde zejména o možnost zavedení protiopatření.
Von der Leyenová dnes rovněž zdůraznila, že EU je připravena podniknout nezbytné kroky k ochránění svých zájmů. "Podnikneme veškeré nezbytné kroky na ochranu zájmů EU, včetně přijetí přiměřených protiopatření, pokud bude třeba," řekla. Málokterá ekonomika ve světě podle ní dosahuje unijní úrovně otevřenosti a dodržování praxe spravedlivého obchodu.
Mluvčí Evropské komise Olof Gill tento týden uvedl, že EU by chtěla dosáhnout obchodní dohody se Spojenými státy před 1. srpnem, mohlo by to být možné i v nadcházejících dnech. To dnes von der Leyenová potvrdila a zdůraznila, že EU dlouhodobě usiluje o vyjednání řešení.
Dodala, že uvalení cel 30 procent na zboží z EU by narušilo klíčové transatlantické dodavatelské řetězce a poškodilo podniky i spotřebitele na obou stranách Atlantiku.
Von der Leyenová uvedla, že EU je připravena pokračovat v jednáních do 1. srpna a nevyloučila přijetí odvetných opatření, pokud to bude nutné. Tři nejmenovaní představitelé EU agentuře Reuters v reakci na oznámení řekli, že hrozba uvalení cel je jen vyjednávací taktikou.
Spojené státy zavedou od 1. srpna na dovoz zboží z Evropské unie clo 30 procent. Vyplývá to z dopisu adresovaného šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, který na své síti Truth Social zveřejnil americký prezident Donald Trump.
Sledujeme vývoj po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zvýšení cel.