Nová čísla o průměrné mzdě: Češi si polepšili o 297 Kč

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 6. 9. 2013 9:40
Po odečtení inflace ale průměrná mzda opět klesla, vyplývá z údajů statistiků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Průměrná hrubá mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí o 297 korun oproti stejnému období loňského roku.

Nominální růst o 1,2 procenta ale lidé v praxi nepoznají, protože reálně - po započtení inflace - průměrná mzda klesla o 0,3 procenta.

Průměrná mzda v Česku ke konci druhého čtvrtletí dosáhla 24 953 korun.

Medián, tedy hodnota "prostředního zaměstnance", činil 20 944 korun. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, "skutečný průměr" nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Informoval o tom Český statistický úřad.

Medián mezd vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 1,3 procenta, u mužů činil 22 769 korun, u žen 18 836 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 9 986 a 40 301 korunami.

Na státní úředníky inflace nestačí

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila nominálně o 1,1 procenta, reálně klesla o 0,4 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostly výdělky nominálně o 1,9 procenta, i po započtení inflace rostly o 0,4 procenta.

"Mzdy ve veřejném sektoru rostly podruhé za sebou rychleji než v soukromém, což potvrzuje menší citlivost veřejné sféry na obecnou ekonomickou situaci," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zarážející je podle něj přírůstek zaměstnanosti ve veřejné správě meziročně o sedm tisíc - zdaleka nejvíce ze všech sektorů. "Počet státních úředníků tak již překročil stav před redukcí byrokracie iniciovanou bývalým ministrem Kalouskem od roku 2012," zdůrazňuje Sobíšek.

"K nejvýraznějšímu propadu v průměrné mzdě došlo v sektoru těžby, jehož situace je zřejmě také nejkritičtější. Mzdy ovšem mírněji klesaly i v nadprůměrně ohodnocených oborech finančnictví a IT, čímž se poněkud zavřely nůžky průměrné mzdy mezi sektory," dodává Sobíšek.

Kdo dostane přidáno?

Co mohou lidé čekat ve zbytku roku? "Celkově letos očekáváme v soukromé sféře růst mezd o přibližně 2,5 procenta, což by při stávajících očekáváních inflace mělo znamenat zhruba jednoprocentní reálné přilepšení," říká Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC Česká republika.

Připomíná však, že výraznějšímu zvyšování nepřejí napjatá ekonomická situace a nejistý vývoj trhu práce. "Nejvíce by se mělo letos přidávat ve farmacii a některých dalších odvětvích průmyslu. Tradičně štědré bývají i finanční instituce, letos to však bude jen na úrovni průměru. Nejméně štědré očekáváme letos odvětví dopravy a logistiky," upřesňuje Stodola.

"Pro letošek počítáme pouze s mírným nárůstem nominálních mezd kolem dvou procent, což by díky nízké inflaci mělo znamenat nepatrný nárůst mezd reálných," očekává hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

"Ekonomika sice ve druhém čtvrtletí již začala oživovat, ale o tlaku na růst mezd nemůže být zatím řeč. Růst mezd zůstává velmi pomalý, ale naštěstí máme velmi nízkou míru inflace," dodává Brožka.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy