Praha - V Česku už je 14 760 lidí, kteří by neměli problém na požádání předložit milion dolarů v hotovosti nebo v cenných papírech, které se dají hned zpeněžit.
Proti roku 2005 jich přitom přibylo o 12,6 procenta. Vyplývá to z výroční Zprávy o světovém bohatství (2007 World Wealth Report), kterou vydaly společnosti Capgemini a Merrill Lynch.
Boháčů přibývá každým rokem víc. Jejich nárůst loni výrazně předčil růsty z let 2005 (10,6 procenta) a 2004 (5,7 procenta).
- V roce 2005 měl milion dolarů každý tisící Čech - více ZDE
- Nejbohatší Čech Petr Kellner je jen 118 příček za Billem Gatesem- více ZDE
"Na výrazný růst odhadovaného počtu osob s finančním majetkem přesahujícím 1 milion USD (přes 21 milionů korun) měly v Česku vliv mimo jiné růst spotřebních výdajů obyvatelstva, značné investice do infrastruktury podpořené strukturálními fondy EU a nízké úrokové sazby," uvedl Patrik Horný, generální ředitel společnosti Capgemini pro Českou republiku.
Ve světě je 9,5 milionu dolarových milionářů
Celosvětově se bohatství lidí, kteří disponují finančním majetkem přes milion dolarů, na konci roku 2006 meziročně zvýšilo o 11,4 procenta na 37,2 bilionů USD. Dvouciferný meziroční nárůst tohoto ukazatele byl poprvé za uplynulých sedm let.
Narostl také počet těchto lidí (meziročně plus 8,3 procenta) a ke konci uplynulého roku činil na světě asi 9,5 milionu osob. Zvyšuje se ale také počet jedinců s ultra vysokým majetkem nad 30 milionů dolarů. V loňském roce jich přibylo 11,3 procenta a celkem jich bylo 94 970 lidí.
Nejrychleji rostla skupina velmi bohatých osob v Singapuru a Indii, kde nárůst v roce 2005 činil 21,2 a 20,5 procenta. Autoři zprávy odhadují, že dynamika růst výše uvedených ukazatelů v roce 2007 zpomalí, jelikož vyspělé ekonomiky rostou pomaleji.
Jediným regionem, který zaznamenal spíše rozklad než konsolidaci bohatství, byl Střední východ. Globální poptávka po ropě v roce 2006 sice pomohla zvýšit počet velmi bohatých osob o 11,9 %, ale korekce na nadhodnocené burze snížila míry kapitalizace trhu, čímž zpomalila celkovou akumulaci bohatství.
Růst bohatství pravděpodobně zpomalí
Autoři studie očekávají, že vyspělé trhy jako Spojené státy americké budou přibržďovat světovou ekonomiku a přispějí ke stabilizaci na úrovni mírného růstu. S tím, jak řada centrálních bank zpřísňuje monetární politiku, by mohlo brzy skončit období vysoké likvidity, které stimulovalo růst v posledních letech. Dojde pravděpodobně ke zpomalení růstu v Asii a Latinské Americe.