Vláda dále navrhuje novou daň pro osoby s nejvyššími příjmy a zmrazení důchodů a sociálních dávek na úrovni roku 2025. Plánuje také případně odprodat státní podíly ve firmách.
Bayrou zdůraznil, že země je závislá na veřejných výdajích. Podle premiéra se nyní ocitla ve "smrtelném nebezpečí", neboť dluh roste každou sekundu o 5000 eur (přes 123 000 Kč). Pokud se nic neudělá, náklady na úroky dosáhnou v roce 2029 až 100 miliard eur.
"Celý národ se musí více snažit, aby se více vyrábělo a aby celková aktivita země byla po celý rok vyšší," řekl Bayrou.
Cílem vlády je snížit rozpočtový schodek v příštím roce na 4,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z pro letošní rok předpokládaných 5,4 procenta. Do roku 2029 pak chce Paříž dluh dostat pod tříprocentní hranici stanovenou Evropskou unií.
Francie by podle Bloombergu nebyla první evropskou zemí, která seškrtala počet státních svátků. Portugalsko v roce 2013 zrušilo čtyři ve snaze zvýšit hospodářský výkon po dluhové krizi. Vláda v Lisabonu pak opatření v roce 2016 zrušila.
Francie má 11 státních svátků, třeba v České republice jich je 13. Francouzské školy a podniky ale někdy zavírají ve dnech mezi státními svátky a víkendy. Zejména v květnu to pak může mít nadměrný dopad na hospodářskou aktivitu, napsala agentura Bloomberg.
Bayrou chce navrhnout zrušení Velikonočního pondělí, které často připadá na duben, a svátek 8. května, kdy se slaví vítězství spojenců nad nacistickým Německem.
Bayrouovi se však nemusí podařit jeho plán prosadit. Vzhledem k tomu, že nemá většinu v parlamentu, hrozí, že na podzim nepřežije hlasování o důvěře. Stejný osud už loni v prosinci potkal jeho předchůdce Michela Barniera.