Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Ekonomické vyhlídky do roku 2013

Komerční sdělení
15. 1. 2013 12:40
Foto: Komerční sdělení

 

Křehký ekonomický systém

Pohled autorit na letošní rok je poznamenán skepsí. Významné banky a ekonomická fóra poukazují na rizika, s kterými budeme mít letos co do činění. Globální ekonomický systém považují za křehký. Předvídají zpomalení v takřka všech důležitých světových centrech ekonomiky - evropské zpomalení se nevyhne ani Německu, slabší bude růst Číny, snad jen USA a Rusko má podle některých analytiků mírně optimistické výhledy. Snad ještě mizernější je to s dopady ekonomických potíží. Díky chudnutí budou eskalovat sociální a náboženské nepokoje, umocní se ekologická rizika.

S takovými prognózami nelze než více nebo méně souhlasit. V letošním roce nás oživení rozhodně nečeká. Co nás ale čeká, je rok klíčový pro zaujetí principiálního postoje k ekonomickým trablům a ke způsobům jejich řešení.

Dosavadní vývoj v rovině reakcí na krizi mě spíš znepokojuje, než uklidňuje. Příliš velký význam a očekávání se kladou na centrální regulační mechanismy, řešení shora, politické intervence. S trochou zjednodušení: východiska se hledají tam, kde se hodnoty konzumují a nevytvářejí -  v politice. Selský rozum mi napovídá, že řešení vzejde z prostředí, kde hodnoty vznikají - z byznysu. Hlavním principem globálního krizového řízení by tak měla být maximální podpora individuálních podnikatelských iniciativ - a posilování vědomí odpovědnosti podnikatelů za hodnotu přidanou oživení.

Kritické slabiny firem

Přijmeme-li tezi o významu podnikatelské agility a strategické obratnosti, zbývá podívat se na kondici, v jaké jsou firmy připraveny se takové role ujmout. Po pravdě, nebude to pohled příliš optimistický. Většina firem trpí alespoň dvěma ze tří kritických slabin.

Jimi jsou strategická slepota (neschopnost vidět na trhu příležitosti a/nebo způsoby jak je využít), manažerský akademismus v řízení obchodu (absence pragmatismu, údernosti a důslednosti v nastavení obchodních procesů a ve vedení obchodníků), kultura bezpečí a komfortu (nezvyk akceptovat riziko, nedostatek odvahy k přijímání rychlých rozhodnutí, upřednostňování „osvědčených" nepoužitelných postupů).

 

Foto: Komerční sdělení

Spolehlivé řešení

Pro odstranění především prvních dvou z uvedených kritických slabin současného byznysu je přitom na trhu dostatek know-how a snad i jeho kompetentních dodavatelů. Klíč tkví v odvaze. Odvaze rozhodnout se pro změnu, odvaze rozhodnout se pro dobrého externího partnera (takový externí zdroj znalosti, kapacity a především energie je v 80%  případů nezbytný). Odvaze vyhlásit válku kultuře manažerského sobectví a zaměstnanecké lhostejnosti. Válku kultuře, v které jsou manažeři navyklí vidět ve „svých" firmách dojné krávy, zdroj příjmů, benefitů, klidu a jistoty. Identifikují se mnohem víc se svou pozicí, než s firmou, a podle toho se chovají. Válku kultuře, v které řadoví zaměstnanci ztratili vnímání vazby mezi hodnotou svého výkonu a budoucností firmy.  Sobeckému managementu nevěří a navíc právě s ním si ztotožňují pojem „firma". Upadají tak do apatie, odevzdanosti a lhostejnosti. Odvaha do firem však nepřijde jinak, než se silným, ambiciózním a k poslání firmy přitom loajálním leaderem.

Prapodstata globálního krizového řízení je tak v postojích akcionářů především silných firem: v kuráži přimět politiky, aby nepřekáželi, v kuráži přivést do svých firem silné leadery nové generace.

Luděk Pfeifer, partner M.C.TRITON

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy