Traktory vyrazí k běžným pumpám

Petr Havel
27. 9. 2006 0:00
Praha - Kombajn nebo traktor u běžné pumpy? Od příštího týdne realita. Končí totiž až stovky benzínek v areálech zemědělských a stavebních podniků.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kromě toho porostou náklady zemědělců a také řidiči, kteří o "agropumpách" věděli, si nově za benzín připlatí více.

Podle Petra Kopřivy, šéfa Svazu na ochranu práv spotřebitelů a rozvoje podnikání, za to může nová vyhláška, která vstoupila v platnost počátkem září a všem čerpacím stanicícm stanovuje povinnost nahlásit se do konce tohoto měsíce do centrální evidence čerpacích stanic vedené ministerstvem průmyslu a obchodu.

Benzín až o korunu levnější

Evidované benzínky přitom musí splňovat řadu podmínek, hlavně ale nesmí znečišťovat životní prostředí, jinak musí být uzavřeny. Podnikatelé v zemědělství s vyhláškou v zásadě souhlasí, nicméně jim vadí, že nestanovuje žádné přechodné období a mnohdy jde nad požadavky Evropské unie.

Podle ředitelky okresní agrární komory Havlíčkův Brod Marie Brodinové nařizuje Unie členským zemím "zajistit plošnou dostupnost kvalitních motorových paliv a zamezit při nakládání s nimi kontaminaci životního prostředí. "Nikde se ale neříká nic o centrální evidenci," zdůrazňuje Brodinová.

Hrdiny seriálu Plechová kavalerie jsou kombajnisté
Hrdiny seriálu Plechová kavalerie jsou kombajnisté | Foto: Aktuálně.cz

Podle ní jde o první krok k postupné likvidaci čerpacích stanic v zemědělských podnicích, což se reálně promítne do zvýšení nákladů na zemědělskou produkci tím, že zemědělská mechanizace bude muset tankovat u klasických pump, které nejsou všude dostupné.

Vedlejším efektem bude podle ředitelky nárůst nákladů za benzín a naftu pro zejména venkovské motoristy, kteří čerpacích stanic v areálech zemědělců využívají. Benzín i nafta jsou tam totiž levnější, podle Kopřivy zhruba o korunu za litr.

Ačkoli konkrétní data zatím nejsou k dispozici, odhaduje Kopřiva, že k prvnímu říjnu letošního roku by mohlo skončit až několik stovek podnikových výdejen pohonných hmot. Kromě zemědělců se podle něj totiž zákon dotýká zejména celé řady stavebních firem, v jejichž areálech čerpací stanice jsou.

Pokuta až 20 milionů

"Nejsme proti uzavření čerpacích stanic tam, kde je poškozováno životní prostředí nebo kde dochází k daňovým únikům. Podnikatelům by ale měla být dána možnost, aby podmínky zákona mohli splnit. Navrhujeme proto, aby k tomu bylo možné využít alespoň několikaměsíční přechodné období a aby stát přispěl na investice do potřebných technologií," říká Kopřiva.

"Zákon o pohonných hmotách například umožňuje využívat přenosné čerpací stanice, k jejichž výstavbě není třeba stavebního povolení. Investice do jedné takové jednotky ale činí přibližně 2,5 milionů korun. A ty zemědělci většinou nemají," upozorňuje Kopřiva.

Šéf Zemědělského svazu Miroslav Jirkovský se nicméně domnívá, že alespoň v případě větších zemědělských podniků masové uzavírání čerpacích stanic nehrozí. Svaz podle jeho slov již před časem rozeslal ke svým členům pokyn, jaké podmínky musí podnikové benzínky splňovat. Riziko uzavření podle něj hrozí v případě, pokud stanice nemají stavební povolení a především pak u takzvaných polních skladů pohonných hmot.

Uzavření některých zemědělských zásobáren benzínu a nafty Jirovský nevylučuje, upozorňuje ale na rozdíl mezi klasickými a podnikovými benzínkami. "Čerpací stanice v areálech podniků mají normy pro svou existenci měkčí, pokud ale pohonné hmoty neprodávají," konstatuje předseda svazu. Jinými slovy kromě automobilů a mechanizace příslušného podniku u nich nikdo nesmí pohonné hmoty tankovat.

Dodržování zákona má podle Kopřivy kontrolovat Česká obchodní inspekce. Ta může při opakovaném provinění uložit pokutu až do výše 20 milionů korun.

Autor je spolupracovníkem redakce

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy