Soud: Zakázku nemusí provést firma, která ji získala

Tomáš Fránek
31. 7. 2007 10:00
Úřady mají postihovat švarcsystém, ne smlouvy firem
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Firmy, které získají od úřadu zakázky, si mohou k jejich plnění najímat další společnosti a nemusí je provést jenom svými silami.

Vyplývá to z verdiktu Nejvyššího správního soudu, který posuzoval spor jedné stavební firmy a ministerstva práce a sociálních věcí.

Úřad práce v Pelhřimově a ministerstvo totiž firmě daly pokutu ve výši patnáct tisíc korun za to, že při zakázce přístavby a nástavby pavilonu akutní medicíny Okresní nemocnice Pelhřimov uzavřela smlouvy s dalšími stavebními společnostmi.

Bulhaři bez povolení

Zjistilo se to při kontrole úřadu práce, která na stavbě našla osm bulharských dělníků pracujících bez potřebných povolení. Bulhary zaměstnávala právě jedna ze subdodavatelských firem.

"Firma porušila zákon o zaměstnanosti, měla práce na zakázce uskutečnit svými zaměstnanci,"  rozhodl pelhřimovský úřad práce. Jeho rozhodnutí potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věci i pražský městský soud.

"V zákoně je naprosto jednoznačně formulovaná povinnost využít při plnění zakázek svých zaměstnanců," uvedli soudci z Prahy.

S tím ale nyní nesouhlasil Nejvyšší správní soud, verdikt zrušil a nařídil nové projednání případu.

Dal tak zapravdu argumentaci stavební společnosti, podle které by tak úřady v případě, že na zakázku nestačí svými silami, donutily přijmout další pracovníky.

Švarcsystém, ne smlouvy

"Ze samotného textu zákona nejde odvodit, že by firma nemohla při plnění zakázky uzavřít smlouvu s další společností," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Bohuslava Hnízdila.

Zákon má podle soudců zabránit tomu, aby si podnikatelé najímali na práce i profese jako jsou prodavači, skladníci nebo zedníci, soukromé podnikatele na živnostenský list, a využívali takzvaného švarcystému.

"To se ale netýká úpravy obchodních vztahů upravených obchodním zákoníkem. Firma by byla oprávněně pokutována pouze v případě, pokud by namísto svých zaměstnanců zabezpečoval plnění běžných úkolů vyplývajících z předmětu své činnosti již vzpomínanou formou "švarcsystému", k čemuž však zjevně nedošlo," rozhodl Nejvyšší správní soud.

Úřady práce ukládají firmám a podnikatelům za porušení pravidel při zaměstnávání lidí statisícové pokuty.

Například mostecký úřad práce uložil od ledna do konce června zaměstnavatelům pokuty v celkové výši 529 tisíc korun, což je meziročně o 239 tisíc korun více. Kontroloři odhalili nelegální zaměstnání u 36 firem a podnikatelů a 66 zaměstnanců, ve stejném období loni porušilo zákon 11 firem a 25 pracovníků.

 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy