Jan Frait, dosluhující člen bankovní rady České národní banky, dnes odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.
"Kdy přesně zavedeme euro, není podstatné. Důležité je, aby se provedly reformy, které to umožní," vzkázal čtenářům Frait.
Že odchází z centrální banky mu podle jeho slov líto není. Za dobu svého působení v bankovní radě pak prý nezaznamenal žádné politické tlaky. Také proto, že bankovní rada "dělala politikům radost". Navíc sebevědomě s úsměvem tvrdí: "Já chyby nedělám."
V bankovní radě je Frait od roku 2000 a jmenoval jej ještě prezident Václav Havel. V pátek jeho mandát končí. Radu opouští i Michaela Erbenová.

Česká národní banka
Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer se v létě stal osobností, která vedla deník Aktuálně.cz.
Oba se v bance stavěli proti posilování koruny. Letos na počátku roku navrhoval Frait dokonce za snižování úrokových sazeb, aby "se zchladil nerealistický optimismus okolo koruny".
Musíme zakročit proti rapidnímu růstu koruny a snížit úrokovou míru, abychom předešli zpomalení ekonomického růstu a inflace, prohlásil Frait v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Jsme malá ekonomika. Posilování koruny je šok, který může mít dopady jak na ekonomickou aktivitu, tak na inflační očekávání a očekávání ohledně chování samotné centrální banky," vyjádřil tehdy bankéř obavy.
Česká měna totiž podle Fraita rostla příliš rychle a její síla neodpovídala síle ekonomiky.
Vyjádření 41letého vrchního ředitele ČNB, který měl na starosti platební styk, tehdy okamžitě poslalo korunu dolů
Od té doby ČNB již dvakrát úrokové sazby zvýšila.
Jan Frait přišel do redakce Aktuálně.cz v jedenáct hodin dopoledne, na on line interview si vyhradil hodinu.
Zatím mimo jiné odpověděl i na otázku, jak moc se politici snaží ovlivňovat fungování této nejvýznamnější bankovní instituce. "Mohu zodpovědně prohlásit, že jsem žádné tlaky nezaznamenal. Politikové pro to ani neměli důvod, neboť vyjadřovali po celou dobu spokojenost s politikou ČNB," řekl například.