Praha - Za duben až červen v Česku přibylo 5300 osob, které nemají práci. Celkem se jednalo o 350,9 tisíce osob, obecná míra nezaměstnanosti činila 6,8 procenta.
Více než polovinu všech nezaměstnaných tvořily za druhé čtvrtletí ženy - práci jich hledalo téměř 181 tisíc.
Vyplývá to z údajů, které v pátek publikoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Téměř polovina Čechů nepracuje dlouhodobě
Dobrou zprávou je, že meziročně počet nezaměstnaných klesl, ovšem pouze o zhruba 500 osob. V případě mužů se počet nezaměstnaných snížil o 800, mezi ženami jich 300 přibylo.
Nárůst naopak zaznamenala dlouhodobá nezaměstnanost - tedy počet lidí, kteří nepracují rok a déle. Meziročně jejich počet vzrostl o 18 tisíc na celkových 155,4 tisíce osob. Jak tedy ČSÚ připomíná, jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných činil 44,3 procenta.
Nejmenší míru nezaměstnanosti měli nadále vysokoškoláci, u kterých činila 2,5 procenta. V případě osob s maturitou to bylo 4,8 procenta.
"Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním - 28,3 procenta, nadprůměrná je i v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených," doplňuje ČSÚ.
Ke zjišťování použil metodiku Mezinárodní organizace práce (ILO). Podle té jsou za nezaměstnané považovány osoby, které v daném období neměly zaměstnání, neodpracovaly ani jednu hodinu za mzdu nebo za odměnu a aktivně hledaly práci.
Na rozdíl od ministerstva práce a sociálních věcí, které definuje nezaměstnané pouze jako skupinu osob registrovaných na úřadech práce, sem tedy patří i ti, kteří aktivně místo nehledají, ale uvádějí, že chtějí pracovat.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Nabídka práce ve vašem regionu?