Praha - Největší domácí zbrojovka Aero Vodochody má naději na to, že se její letadlo vrátí na zahraniční trhy.
Po deseti letech marného snažení se jí podařilo získat první zbrojní kontrakt v zahraničí. O letouny L-39 má zájem Nigérie. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.
"Máme podepsanou smlouvu na přestavbu celé nigerijské flotily českých vojenských letounů L-39, celkem na jednadvacet strojů," řekl HN spolumajitel investiční skupiny Penta Marek Dospiva.
Penta vlastní Aero Vodochody od počátku letošního roku.
K definitivnímu uzavření kontraktu, na kterém Aero začalo pracovat ještě před privatizací, zbývá dokončit s bankami jednání o financování. Letoun L-39 Albatros je jedním z nejúspěšnějších produktů v celé historii Aera, které jich v poslední čtvrtině minulého století vyvezlo do světa kolem tří tisícovek.
Další plány Penty
- Penta v Česku chystá miliardové investice do realit
- Penta chce do Čech přivést polské obchody
- Penta chce vyrábět dveře pro boeingy s Francouzi
Modernizace starších letounů je dnes výhodným byznysem, z něhož však často žijí jiné východoevropské letecké továrny. O to je pro Aero nigerijský kontrakt důležitější, protože by mohl otevřít firmě dveře k dalším podobným zakázkám.
Jednání s Indonésií
Před podpisem má navíc zbrojovka další smlouvu s indonéskou armádou, která si v Česku chce objednat část z volných více než čtyřiceti letadel nové vodochodské generace L-159.
Stroj, jehož vývoj stál Aero Vodochody přes miliardu korun, se Aeru zatím podařilo prodat pouze české armádě. Podle Dospivy si Indonésie chce objednat navíc také zcela nové cvičné dvoumístné stroje L-159B.
Penta v Aeru počítá hlavně s tím, že posílí výrobu vrtulníku Sikorsky S-76. Ta dnes tvoří dvě třetiny obratu Aera. Kromě toho hodlá Penta investovat stovky milionů korun do nových technologií.
Aero chystá koupi továrny na uhlíková vlákna používáná v leteckém průmyslu. Tím chce posílit své šance na klíčové dodávky pro výrobce letadel Boeing a Airbus.
Dnes Aero dodává podsestavy a díly pro letoun Airbus 320 a 340 a náběžné hrany pro letoun Boeing 767. Je tak však pouze jedním z desítek subdodavatelů a právě orientace na moderní plastové materiály by měla firmě pomoci dostat se v hierarchii dodavatelů výše.
"Časem bychom se chtěli dostat do první ligy přímých dodavatelů pro tyto výrobce," řekl HN Dospiva.