Brno - Česko se stává solární velmocí. Sluneční energii sice příliš nevyužívá, zato vyrábí stále více panelů pro jiné země.
Do rozšíření kapacit firmy letos investují desítky až stovky milionů korun a chystají se zaměstnat o stovky lidí víc.
Výrobu solárních panelů v Česku výrazně zvyšují zejména investoři z Německa a Japonska.
Německá společnost Schott Solar už zahájila práce na rozšíření své továrny ve Valašském Meziříčí. V továrně, která rozjela výrobu v červnu 2005, budou instalovány tři nové montážní linky na výrobu panelů. "První z plánovaných linek zahájí výrobu nejpozději v únoru 2008," uvedl člen řídícího výboru společnosti Schott Solar GmbH Alexander Berg.
Zvýšení výroby ve Valašském Meziříčí bude také znamenat až tři sta nových pracovních míst a celkové zdvojnásobení kapacity výroby na 208 megawatt ročně. Další továrny také významně přispívají.
Panely z Česka tak získávají významný podíl na světové výrobě. Loni se ve světě vyrobilo 2 536 MW, z toho třetina v Japonsku, pětina v Německu a 15 procent v Číně.
Většina na vývoz
Výrobu v zemi zvyšuje i další velká světová společnost, japonská Kyocera, která do závodu v Kadani investovala asi 200 milionů korun, posiluje i japonská firma Onamba.
Ta má svůj závod v Olomouci a nyní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže oznámila záměr uzavřít fúzi s jednou největších japonských obchodních společností Mitsui. Podle oznámení budou obě firmy společně kontrolovat olomoucký závod.
Rozšíření výroby slunečních panelů plánují i další výrobci, kterých je v Česku asi dvacet. Například Strojírny Bohdalice chtějí zvýšit výrobu velmi výrazně, nyní solární kolektory tvoří asi desetinu výrobního programu, zvýšit by se mohla až na polovinu.
Tuzemským výrobcům nahrává celosvětový boom v tomto oboru, výroba solárních panelů na celém světě už sedm let roste každý rok přibližně o třetinu.
Zatímco ve výrobě solárních systému se Česko stává jedním z předních evropských producentů, ve využití sluneční energie zaostává, firmy tak většinu své produkce vyváží.
A to především do Německa a Rakouska, ale také do Španělska nebo Japonska.
Panely od dalšího velkého tuzemského výrobce, rožnovské společnosti Solartec, se také nově objevily ve španělské Seville, kde jsou namontovány také na technickém muzeu v Barceloně nebo na firemním budově v japonském Tokiu.
Zatím zaostáváme
Přesto, že v Česku počet slunečních elektráren roste a letos zahájila v Bušanovicích na Prachaticku provoz největší sluneční elektrárna ve východní Evropě, výkon solárních elektráren je malý.
Výkon všech slunečních elektráren v Česku se pohybuje okolo jednoho megawattu, v Německu šlo již před dvěma lety o bezmála 800 megawattů. Na světě využívá sluneční energii nejvíce Japonsko a kromě Německa také USA.
"Česko má přitom pro výrobu energie v solárních elektrárnách dobré podmínky. Celková doba slunečního svitu bez oblačnosti je od 1400 do 1700 hodin za rok a na plochu jednoho čtverečního metru dopadne ročně průměrně 1100 kilowatthodin," uvedl Jaroslav Zámečník, jednatel občanského sdružení Via Regia, které provozuje sluneční elektrárnu v Hrádku nad Nisou.
Situace ve využívání sluneční energie by se mohla zlepšit letos. V Dubňanech na Hodonínsku vyroste sluneční elektrárna s výkonem 600 kilowattů. Do sítě tak bude dodávat stejně jako největší solární park v Bušanovicích na Prachaticku.
Celý projekt bude stát asi 70 milionů korun, prvních dvě stě padesát kolektorů už společnost Sluneta zprovoznila.
Panely jsou umístěny v areálu zkrachovalého výrobce sterilované zeleniny Moravanka. Elektrárna zabere skoro stejnou plochu jako jedno fotbalové hřiště. Energii, kterou ročně vyrobí, zvládne jaderná elektrárna Temelín zhruba za 25 minut.
Právě v blízkosti Temelína mají vyrůst další dvě sluneční elektrárny.