Brno - Statistiky, které dostali na stůl slovenští ministři, hovoří jednoznačně, pokud je někde země, kde české firmy válcují konkurenci, pak je to právě Slovensko.
Nová zpráva slovenského Úřadu pro veřejné zakázky, připravená pro slovenskou vládu, totiž konstatuje, že firmy z Česka na Slovensku získaly v minulém roce zakázky za téměř čtyři miliardy korun a znovu výrazně porazily konkurenty z dalších evropských zemí.
Drtíme konkurenci
Přes miliardu už na Slovensku vydělaly pouze britské firmy. Německé společnosti například uzavřely kontrakty za asi dvě stě padesát milionů a rakouské firmy za 192 milionů slovenských korun.
A čeští podnikatelé byli výrazně úspěšnější než jejich konkurenti z Polska a Maďarska, například v zakázkách zadávaných slovenskými kraji a městy byli téměř jedinými, kdo ze zahraničí zakázky získal.
Od krajů a radnic získaly české firmy především stavební zakázky za půl miliardy.
Infobox
Podíl na veřejných zakázkách přidělených zahraničním firmám
Země Podíl v % Česko 52,5 Velká Británie 14 Francie 12,3 Španělsko 5,5 Německo 3,3 Polsko 2,7
Přes dominantní postavení společností z Česka ale nové statistky potvrzují i další skutečnost.
Na Slovensku, kde se ve veřejných zakázkách ročně rozděluje přes sto miliard korun, roste podobně jako v dalších nových členských zemích konkurence.
Boj se přitvrzuje
Oproti roku 2005 se totiž podíl českých firem na získaných zakázkách snížil o šest procent a firmy vydělaly asi o šest set milionů korun méně.
Výrazně se naopak zvýšila úspěšnost polských, francouzských, španělských nebo irských firem. "Konkurence se určitě bude zostřovat, velké firmy ze starých členských zemí unie si už třeba brousí zuby na stavbu dálnic," uvedl ekonom Peter Tóth.
A je o co bojovat. Už v roce 2009 by na Slovensku měly začít práce na více než čtyřech stovkách projektů za asi tři sta šedesát miliard korun.
České firmy považují slovenský trh za jeden z nejdůležitějších. Například jedna z největších tuzemských společností OHL ŽS, která loni dosáhla nejvyššího zisku v historii firmy, jednu čtvrtinu tržeb získala v zahraničí. Nejvíce, konkrétně 59 procent všech zahraničních zakázek, získala společnost na Slovensku.
Úspěšné jsou letos v soutěžích na Slovensku i další firmy.
Výrobce autobusů SOR Libchavy dodá Dopravnímu podniku Bratislava 18 autobusů MIDI za 83,3 milionu korun. "Nákup už schválilo bratislavské městské zastupitelstvo," uvedl šéf Dopravního podniku Branislav Zahradník.
Firma Autocont zase vyhrála tendr na počítačové vybavení Národní knihovny v Martině, plzeňská společnost ETD Transformátory zase vyhrála soutěž na dodávky transformátorů pro firmu Východoslovenské energetiky za asi čtyřicet milionů korun.