Praha - Maloobchodní tržby v březnu poprvé po čtyřletém růstu klesly o 2,1 procenta. Meziroční pokles se projevil jak u potravin (o tři procenta), tak i nepotravinářského zboží (o 1,4 procenta).
Data v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
V letošním březnu bylo o dva pracovní dny méně než loni. Významně se do tržeb promítl převažující vliv velikonočních svátků.
"Zatímco předchozí údaje, především za únor, předčily očekávání, březen vzal vše zpět," říká Helena Horská z Raiffeisenbank. "Z vývoje maloobchodu je zřejmé, že spotřeba domácností zpomaluje. Za první tři měsíce roku vzrostly maloobchodní prodeje včetně aut v průměru o 2,2 procenta. I přes březnové negativní číslo nemůžeme zatím mluvit o dramatickém propadu spotřeby, jen o zpomalení."
Jarní nákupy Češi letos nechávají na později
Kromě vlivu počtu pracovních dní ovlivnila meziroční výsledky v některých sortimentních skupinách prodejen i mimořádně vysoká loňská základna, jenž souvisela s neobvykle teplým počasím. To urychlilo nákupy typické pro pozdější jarní období. V letošním březnu naopak panovalo zimní počasí.
Největší podíl na celkovém březnovém úbytku tržeb měly prodejny drogistického, farmaceutického a kosmetického zboží, které současně měly i nejvyšší pokles tržeb, a prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin.
Zpomalení tempa růstu zaznamenal podílově málo významný maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby, dále prodej ve specializovaných prodejnách textilu a obuvi a také domácích potřeb.
Meziročně nižší byly i tržby z prodeje automobilů (o 4,4 procenta). Tržby v ubytování a stravování klesly meziročně o 3,4 procenta.
"Zatímco průmysl a export zatěžuje silná koruna, utrácení domácností v obchodech brzdí inflace," vysvětluje ekonom David Marek z Patria Finance. "Zároveň v dubnu došlo k zastavení dlouhodobého trendu klesající míry nezaměstnanosti."
Čtěte více: