Tatra trpěla, posloužila ale i jako tanker. Sedm veteránů dojelo z Prahy do Japonska

Tatra trpěla, posloužila ale i jako tanker. Sedm veteránů dojelo z Prahy do Japonska
Zobrazit 46 fotografií
Foto: Robot Expedice Praha-Ósaka EXPO 2025
Eva Srpová Eva Srpová
včera
Sedm veteránů, půl světa a jedna velká výzva. Výprava ROBOT Praha-Ósaka dorazila po 30 dnech jízdy a 14 200 kilometrech na světovou výstavu Expo 2025 v Japonsku. Cesta přes 11 států prověřila jak staré stroje, tak jejich posádky. Tak jako na začátku výpravě zamával prezident Pavel, na konci ji oficiálně na výstavě EXPO v Japonsku ukončil.

Výprava ROBOT Expedice Praha-Ósaka má za sebou třicetidenní jízdu napříč Evropou a Asií. Sedm historických vozů, v čele s Tatrou 603, projelo jedenáct zemí, urazilo 14 200 kilometrů a stanulo na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Cestu slavnostně ve čtvrtek zakončil u českého pavilonu prezident Petr Pavel.

Za výpravou stojí Josef Zajíček, podnikatel, milovník veteránů a iniciátor celé akce. "Jsem nejvíc pyšný na to, že všechna auta dojela a nikdo se nezranil. Lékárničky jsme za celou dobu nemuseli ani jednou použít," řekl Hospodářským novinám úlevou v hlase.

Tisíce kilometrů, spánku minimum

Trasa vedla přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Gruzii, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čínu, Jižní Koreu a Japonsko. Ačkoliv byla původně plánovaná na 16 tisíc kilometrů, kvůli změnám a zkrácení přes některé uzavřené úseky se jelo "jen" 14 200 kilometrů.

Denní režim byl tvrdý - za volantem trávili osm až šestnáct hodin denně, často spali jen čtyři hodiny. Plánovaná kempování vzala rychle za své, výprava nakonec pravidelně hledala hotely a penziony, aby se zotavila na další úseky.

Josef Zajíček navíc celou trasu odřídil sám, bez střídání. "V Tatře 603 jsem nejdřív jezdil s pomalejší skupinou, ale ve vyšších nadmořských výškách potřebuje vzduchem chlazený motor vyšší tempo, jinak se přehřívá. Takže jsem musel zrychlit," vysvětluje pro HN.

Technika na hraně i pomoc ze vzduchu

Zajíčkova Tatra byla speciálně upravená - větší nádrž, nový podvozek, čtyřbodové pásy, vylepšená elektroinstalace. Přesto právě ona zažila nejvíc poruch, zejména kvůli extrémnímu horku a špatným cestám v Kazachstánu. "Museli jsme do karoserie vyříznout otvory pro lepší chlazení. Také odešlo dynamo, některé díly nám dokonce přivezli letecky kamarádi až do Istanbulu a Baku."

Součástí výpravy byl také servisní vůz s mechanikem Valdemarem Vašendou, který však kvůli korejským předpisům nemohl pokračovat. Posledních 600 kilometrů tedy zvládli bez auta, Vašenda naložil veterány těmi nejdůležitějšími díly a nářadím a pokračoval s karavanou až do cíle.

Byrokracie a tankování na jeden pas

Nečekané výzvy přišly i ze strany úředníků - zejména v Ázerbájdžánu, Číně, Jižní Koreji nebo Japonsku. Čínský přejezd by bez místní agentury vůbec nebyl možný a stál výpravu 800 tisíc korun. Palivo se v jedné z čínských oblastí nesmělo volně tankovat, takže celý konvoj čerpal na jeden čínský pas. 

Zajíčkova T603 měla tak velkou nádrž (150 litrů), až se mu kolegové zpočátku smáli, že s nimi jede tanker. Ale nakonec se to vyplatilo. "Nám benzin nedošel ani jednou, některým autům jsme tak na cestě vážně museli odčerpat, nebo se využily zásobní kanystry," popisuje občasné starosti s nedostatkem čerpacích stanic po cestě.

Velkou podporu poskytlo české ministerstvo zahraničí i ambasády, které výpravě pomáhaly s překročením hranic. Například mezi Ázerbájdžánem a Kazachstánem posádky čekaly na razítka dvanáct hodin.

Nechyběly ani změny trasy - kvůli uzavřenému přechodu museli vynechat Uzbekistán, v Kazachstánu se kvůli špatné cestě jelo o 800 kilometrů delší objížďkou.

Vrchol v Ósace a setkání s prezidentem

Historické vozy byly vystaveny u hlavního vstupu na EXPO ve středu a čtvrtek 23. a 24. července, kdy se konal Národní den České republiky. Expedici tak oficiálně zakončil prezident Petr Pavel, který týmu mával už při startu z Prahy.

Následující den čeká vozy cesta lodí zpět do Evropy. Zajíček celou akci považuje za završení své vášnivé cesty veteránským světem. "Navázali jsme na expedici Sakura z roku 1970 a zároveň ukázali, že stará auta mají duši - a pořád dokážou víc, než si kdo myslí."

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy