Tady pivo za volantem není tabu. U moře se osvěžíte a nepřijdete o papíry

Jan Matoušek Jan Matoušek
před 11 hodinami
Začaly letní prázdniny, což pro tisíce Čechů znamená dovolenou, na niž se dopraví autem. To s sebou nese řadu starostí: dálniční známka, mýto, rychlostní limity nebo třeba alkohol. Protože ne všude jsou tak striktní jako v Česku. Vybrali jsme deset evropských zemí, přes něž Češi autem budou jezdit v létě asi nejčastěji, a připravili malý tahák pro ty, kdo se na cestu teprve chystají.
Foto: Jakub Stehlík

Chorvatsko

Dálnice v Chorvatsku jsou zpoplatněné prostřednictvím mýta, jehož výše se odvíjí od toho, jakou dálnici a v jakém úseku projedete. V případě Chorvatska také pozor na výšku vozu, protože auta do 3,5 tuny, ale s výškou přes 1,9 metru jsou zařazena do vyšší mýtné kategorie. Spadnou tam tedy i některé velké osobní dodávky. Mimochodem, v letních měsících od 1. července do 30. září počítejte s desetiprocentní přirážkou oproti standardním cenám.

Třeba mezi Záhřebem a Splitem zaplatíte za použití dálnice 26,4 eura (asi 651 korun), mezi Záhřebem a Zadarem 17,6 eura (asi 434 korun), mezi Záhřebem a Lipovacem 18,6 eura (asi 459 korun) a třeba mezi Záhřebem a Rijekou 10,1 eura (asi 249 korun). K aktuální kalkulaci lze použít třeba online plánovač na stránkách provozovatele chorvatských dálnice. Na poloostrově Istrie nicméně mýto vybírá jiný provozovatel, čili výši mýta je třeba kalkulovat na jeho stránkách. Platit se dá hotově, kartou, případně pomocí ENC krabiček.

Dobrá zpráva pro některé řidiče je, že si mohou před jízdou po Chorvatsku dát pivo, nicméně obsah alkoholu v krvi nesmí překročit 0,5 promile. U řidičů do 24 let je však tolerance nulová. A rychlost? Maximálně 130 km/h na dálnici, 110 km/h na rychlostní silnici a 90 km/h mimo městskou zástavbu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy