Jan Matoušek
před 9 hodinami
Začaly letní prázdniny, což pro tisíce Čechů znamená dovolenou, na niž se dopraví autem. To s sebou nese řadu starostí: dálniční známka, mýto, rychlostní limity nebo třeba alkohol. Protože ne všude jsou tak striktní jako v Česku. Vybrali jsme deset evropských zemí, přes něž Češi autem budou jezdit v létě asi nejčastěji, a připravili malý tahák pro ty, kdo se na cestu teprve chystají.
Polsko
Stále oblíbenější dovolenkovou destinací je i pro Čechy Polsko, kde sice také nemají klasické dálniční známky, ale některé úseky jsou pro osobní auta zpoplatněné pomocí mýtných bran a cena se počítá podle ujetých kilometrů. Konkrétně jde o tři úseky:
- A1 v úseku Rusocin až Nowa Wies s maximální cenou 29,9 zlotého (asi 174 korun)
- A2 v úseku Świecko až Konin s maximální cenou 126 zlotých (asi 731 korun)
- A4 v úseku Katovice až Krakov s maximální cenou 34 zlotých (asi 197 korun)
Platit se dá hotově, kartou případně i elektronickou krabičkou na placení mýtného, pokud jí řidič má.
Na dálnicích je v Polsku povolených maximálně 140 km/h, pokud jedete po rychlostní silnici, je limit 100 km/h (120 km/h na dvouproudých), mimo město pak 90 km/h. Pokud jde o alkohol, mají zkušení řidiči i nováčci povolený limit 0,2 promile. Pokuty jsou podobně jako jinde odstupňované podle toho, kolik má řidič v krvi promile, nad 0,5 promile je to trestný čin. Teoreticky je ale v Polsku možné kvůli alkoholu za volantem i na místě zabavit auto - to když řidič způsobí pod vlivem alkoholu nehodu, případně má v krvi přes 1,5 promile. Tato hrozba se týká i recidivistů, kteří byli s alkoholem v krvi při řízení už chyceni. A nemusí jít ani o nějak vysoké hodnoty.