Tady pivo za volantem není tabu. U moře se osvěžíte a nepřijdete o papíry

Jan Matoušek Jan Matoušek
před 9 hodinami
Začaly letní prázdniny, což pro tisíce Čechů znamená dovolenou, na niž se dopraví autem. To s sebou nese řadu starostí: dálniční známka, mýto, rychlostní limity nebo třeba alkohol. Protože ne všude jsou tak striktní jako v Česku. Vybrali jsme deset evropských zemí, přes něž Češi autem budou jezdit v létě asi nejčastěji, a připravili malý tahák pro ty, kdo se na cestu teprve chystají.
Foto: Shutterstock

Rakousko

Podobně jako Slováci nebo Češi i Rakušané za použití dálniční sítě platí prostřednictvím známky. Ta je digitální, dá se ale nadále koupit i klasická papírová. U digitální pozor na dvouměsíční a roční, protože ta platí - pokud nakupujete jako soukromá osoba - až od 18. dne od nákupu. To kvůli ochraně spotřebitele a možnosti od nákupu odstoupit. Kratší známky platí okamžitě.

  • Platnost 1 rok za 103,8 eura (asi 2559 korun)
  • Platnost 2 měsíce za 31,1 eura (asi 767 korun)
  • Platnost 10 dnů za 12,4 eura (asi 306 korun)
  • Platnost 1 den za 9,3 eura (asi 229 korun)

Kromě známky jsou v Rakousku mýtem zpoplatněné i některé tunely, na něž se dá také koupit předplacený lístek online:

  • A13 dálnice Brenner s cenou 12 eur (asi 296 korun)
  • A10 tunely Tauern a Katschberg s cenou 14,5 eura (asi 358 korun)
  • S16 tunel Arlberg s cenou 12,5 eura (asi 308 korun)
  • A11 tunel Karavanky s cenou 8,8 eura (asi 217 korun)
  • A9 tunel Bosruck s cenou 7 eur (asi 173 korun)
  • A9 tunel Gleinalm s cenou 11,5 eura (asi 284 korun)

Ceny platí vždy za jeden průjezd, online se dají koupit i dva průjezdy, u většiny úseků také karta s více průjezdy. Zpoplatněné jsou v Rakousku i některé horské cesty.

Alkohol je v Rakousku tolerován až do 0,5 promile, pokud jste však čerství držitelé oprávnění, první tři roky až do dvacátých narozenin je tolerance jen 0,1 promile.

Povolená rychlost je mimo obec i na rychlostních silnicích 100 km/h, na dálnici je to 130 km/h s výjimkou takzvaných nízkoemisních zón IG-L. Ty se objevují na některých úsecích dálnic a mimo lokálně bezemisních aut - primárně elektromobilů - je tam kvůli čistotě ovzduší rychlost omezená na 100 km/h. Třeba nová zemská vláda ve Štýrsku už ale tam letos IG-L zóny odstranila (psali jsme zde). Podobně jako v Polsku za alkohol, mohou i v Rakouskou zabavit auto, nicméně za rychlost: stačí překročit povolenou rychlost o 80 km/h a více v obci nebo o 90 km/h a více mimo obec.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy