Vyrábí se sice v Asii, ale je to auto určené především pro evropského zákazníka. Opel Mokka, se kterým jsme mohli absolvovat prvních několik stovek testovacích kilometrů, je auto, které nenudí. Přinejmenším jeho design...
Mokka je jedním z nejmenších sportovně užitkových aut na světě. Na délku měří jen 428 centimetrů. Proto je předpoklad, že si ho budou z velké míry kupovat lidé z měst, kteří současně aktivně tráví volný čas.
Pro ně je také určen například v zadním nárazníku integrovaný nosič kol (v základní verzi pro jeden bicykl, s adaptérem až pro tři). Ty, kdož si dojedou s mokkou do hor za lyžováním nebo snowboardingem, určitě po návratu do auta potěší tlačítko pro vyhřívání volantu.
Mokka bude v nabídce jak s pohonem pouze předních, tak i všech čtyř kol. Elektronika zařídí, že se (v případě normální jízdy po suchém asfaltu) přenese až 100 procent točivého momentu pouze na přední kola, ale dokáže rovněž až polovinu výkonu poslat na zadní nápravu.
Většině postačí pohon předních kol
Zhruba 55 procent zákazníků si podle předpokladů manažerů Opelu koupí Mokku pouze s pohonem přední nápravy, zbytek sáhne po čtyřkolce.
Základní cena pro Česko byla stanovena na sumu 379 900 korun.
Základním motorem bude zážehový čtyřválce 1,6 l ecoFLEX s výkonem 85 kW (115 k). Nabídku pohonných jednotek modelu Mokka kromě toho tvoří zážehový motor 1.4 Turbo o výkonu 103 kW (140 k) a vznětový motor 1.7 CDTI o výkonu 96 kW (130 k).
Právě dva silnější motory jsme mohli zkoušet při jízdách v okolí německého Hamburku. Zatímco benzinová verze měla pohon všech kol, diesel nikoli.
Výbava je bohatá
Na dálnici nebyl mezi oběma motory příliš velký výkonový rozdíl. Naftový agregát je pochopitelně hlučnější, zato úspornější. Benzin naopak poskytuje větší komfort v kabině. Při rychlejším průjezdu zatáček se ovšem více zatížená příď vozu s dieselovým motorem, která se navíc musela spolehnout pouze na pohon dvou kol více, "hrnula" po tečně ven zatáčky, zatímco auto s pohonem všech kol a lehčím benzinovým agregátem dovolila lépe "vykroužit" zatáčku. Není to rozhodně auto, které by poskytovalo bezbřehé řidičské zážitky, podvozek se ale v obou verzích choval velice předvídatelně.
Do terénu se s mokkou zřejmě těžko někdo bude pouštět, ale pokud se bude chtít dostat třeba na pláž vhodnou k surfování, neměl by mít zvláště se "čtyřkolkou" problém. Při přejezdu terénních nerovností se projeví, že je struktura vozu dostatečně tuhá a díly podvozku dimenzované i pro jízdu lehčím terénem. Kdo by se bál nějakého sjezdu ke sjezdovce nebo na pláž, může využít elektronický asistent pro sjíždění svahů.
Mezi další elektronické asistenty napomáhající bezpečnosti patří například adaptivní světlomety, systém pro čtení dopravních značek, varování pro opuštění jízdního pruhu a několik dalších. Parkování usnadní zadní kamera.
Na své vnější rozměry je automobil dostatečně prostorný i pro čtyři dospělé osoby s výškou nepřesahující 190 centimetrů, jak jsme si v praxi ověřili. Jen spolujezdce vpředu bude obtížně hledat polohu pro svoji pravou nohu. Zavazadlový prostor není sice ohromný (objem je 362 litrů) ale potěší jeho pravidelný tvar.