Sice to ještě není běžné, ale už i na normální silnici můžeme potkat auta bez řidiče. Například dvě stovky kilometrů po veřejné komunikaci ujel nedávno v rámci testů "silniční vlak" vozů Volvo.
"Během jednoho dne jsme ujeli 200 km a test dopadl dobře. Jsme skutečně nadšeni," říká Linda Wahlström, vedoucí projektu SARTRE ve společnosti Volvo Car Corporation.
Vlak tvořil jeden vedoucí nákladní automobil, dále jeden vedený náklaďák a za ním vozy Volvo XC60, Volvo V60, Volvo S60. Zkouška se uskutečnila ve Španělsku na dálnici v okolí Barcelony.
Zkoušky konvojů vozidel se konají v rámci projektu SARTRE (Safe Road Trains for the Environment), na kterém se společně podílejí Ricardo UK Ltd, Applus+ Idiada, Robotiker, Institut für Kraftfahrzeuge Aachen (IKA), SP Technical Research Institute, Volvo Technology a Volvo Car Corporation.
Vede nákladní vůz s profesionálním řidičem
Silniční vlak vede nákladní vůz řízený profesionálním řidičem, za kterým následují další automobily. V nich není žádné jiné vybavení než standardní bezpečnostní systémy, kterými jsou vybaveny současné sériově vyráběné osobní vozy Volvo, tedy kamery, radar či laserová čidla. S jejich pomocí automobily sledují vedoucí vozidlo i další auta v jejich bezprostředním okolí. To, že zatáčejí, brzdí, či zrychlují naprosto ve stejném okamžiku a zcela shodně jako vedoucí vůz, zajišťuje bezdrátové propojení.
Zatím je vyzkoušena rychlost do 90 kilometrů v hodině a rozestupy od 5 do 15 metrů.
Ve Španělsku se vlak pohyboval rychlostí 85 kilometrů v hodině a rozestupy mezi vozy byly šest metrů.
Řidiči, kteří se do tohoto autovlaku v budoucnosti zapojí, budou moci v klidu jíst, pracovat na počítači nebo jen relaxovat.
Projekt běží již tři roky
Tříletý projekt SARTRE probíhá již od roku 2009. Vozidla za tu dobu najezdila téměř deset tisíc kilometrů. Po zkoušce na veřejných komunikacích ve Španělsku vstupuje nyní projekt do nové fáze, kde bude hlavní pozornost věnována analýze spotřeby paliva.
Předpoklad je, že by se takto mělo docílit úspory paliva i CO2 zhruba dvacet procent. Také proto je vedoucím vozidlem náklaďák, který vozům za sebou "rozráží" vzduch.
Navíc se má zlepšit využití kapacity stávajících komunikací a v konečném důsledku i zkrácení doby jízdy.
Volvo v tom není samo
Aby mohla být technologie zavedena do praxe, bude se muset vytvořit nová legislativa. Pro jízdu autovlaků budou pravděpodobně na dálnici vytvořeny speciální pruhy.
Podobné technologie pro samostatnou jízdu automobilu zkouší i další přední světové automobilky. Například BMW již vloni vyslalo do běžného provozu upravený vůz řady 5, Audi zase své upravené TT vypustilo na trať slavného závodu Pikes Peak.
V Nevadě již od letošního března platí zákon umožňující jízdu člověkem neřízených vozů. Musí mít červenou značku a za volantem musí pro strýčka příhodu zatím někdo sedět.
--------------------------------------------------------------------------------
Vyzkoušejte Volvo.