Ani týden po největším výpadku elektřiny v historii Španělska, který postihl celý Pyrenejský poloostrov 28. dubna, není jasné, co přesně ho způsobilo. Podle španělského deníku El Economista kvůli tomu také vede spor energetická společnost Red Eléctrica (REE) a ministerstvo pro ekologickou transformaci. K výpadku podle mnohých expertů přispěl velký podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie ve Španělsku.
Společnost REE, jejímž hlavním akcionářem je španělský stát, už loni v květnu představila dokument, v němž navrhla aktualizovat bezpečnostní kritéria pro ochranu elektrické infrastruktury s ohledem na větší podíl obnovitelných energií. REE varovala, že v oblastech s vysokou koncentrací výroby z obnovitelných zdrojů by mohlo docházet k anomálnímu chování, co se týče ochrany systémů.
Ministerstvo pro ekologickou transformaci uvedlo, že tento dokument dostalo až letos v lednu, informovala dnes místní média. Podle nich jsou dosavadní bezpečnostní kritéria pro elektrickou infrastrukturu z roku 1996 v případě pevniny a z roku 2011 v případě španělských ostrovů.
Ministerstvo tvrdí, že REE ve své zprávě navrhla, aby nové ochranné mechanismy byly zavedeny do pěti let, a uvedla, že "okamžité" zavedení změn není potřeba a že reforma je nutná ve "střednědobém až dlouhodobém horizontu".
Španělská televize La Sexta dnes informovala, že týden před blackoutem zaznamenala REE ve Španělsku výpadek způsobený kombinací incidentů, k nimž nikdy takto synchronně předtím nedošlo. Ale zatímco 22. dubna se systém podařilo stabilizovat za několik minut a výpadek elektřiny byl jen lokální, 28. dubna postihl blackout celý Pyrenejský poloostrov - tedy Španělsko i Portugalsko.
Krátce po poledni 28. dubna se mimo jiné zastavily vlaky po celém Španělsku a metro v Madridu či v Barceloně, přestaly fungovat semafory na silnicích, zhasla světla v domech, obchodech, školách i továrnách. Ze zhruba padesáti procent se dodávky podařilo obnovit před půlnocí, 99 procent Pyrenejského poloostrova mělo elektřinu ale až ráno druhý den, kdy ale ještě řadu hodin přetrvávaly problémy v železniční dopravě.
Společnost Red Eléctrica druhý den po blackoutu na základě předběžného šetření vyloučila jako příčinu kybernetický útok, madridský soud ale zahájil vyšetřování, zda nešlo o útok na kritickou infrastrukturu. Událost také oživila debatu o obnovitelných zdrojích energie, jelikož sama REE poukázala na problém s výpadkem fotovoltaické výroby na jihozápadě země těsně před blackoutem. Opozice vládu kritizovala a vyzvala také, aby se nerušily jaderné elektrárny.